Protestat vlejnë, në Bundesligë tifozët tërheqin Federatën nga vendimi për financimet e huaja

Protestat vlejnë, në Bundesligë tifozët tërheqin Federatën nga vendimi për financimet e huaja

Protestat e tifozëve

Tifozët në Gjermani kanë protestuar për javë të tëra në ndeshjet e futbollit kundër planeve të Shoqatës Gjermane të Futbollit (DFB) dhe Ligës Gjermane të Futbollit (DFL) për të lejuar investitorët e huaj të hyjnë në Bundesligë.

Plani ishte të mundësonte hyrjen e investitorëve të rinj në ligë për të gjeneruar të ardhura shtesë përmes lidhjes së një partneriteti strategjik me investitorë të jashtëm në fushën e marketingut. Drejtuesit e futbollit gjerman kërkuan ndryshimin e statutit, teksa u fol edhe për privatizimin e klubeve, por kjo ide hasi në rezistencë të ashpër të tifozëve.

Në këtë mënyrë u ndërprenë dhjetëra ndeshje dhe sot u konfirmua se drejtuesit e Ligës Gjermane të Futbollit (DFL) hoqën dorë nga ideja që donin të mundësonin privatizimin. Kështu tifozët arritën të fitojnë një betejë të madhe dhe tani po festojnë që i shpëtuan klubet e tyre nga privatizimi i huaj.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit