Protestë masive në Kinë! Përleshje e dhunshme jashtë bankës (VIDEO)

Një protestë e rrallë në shkallë të gjerë në provincën qendrore Henan të Kinës është thyer me dhunë nga personeli i paidentifikuar i sigurisë, mes protestave për një skandal financiar që ka ekspozuar brishtësinë e sistemit bankar të vendit. Një turmë prej më shumë se 1,000 protestuesish, sipas disa vlerësimeve, ishin mbledhur të dielën përpara nëndegës Zhengzhou të Bankës Popullore të Kinës për të rikuperuar kursimet e ngrira të mbajtura në bankat rurale.

Incidenti u ndoq nga afër nga përdoruesit e mediave sociale të Kinës. Një numër komentuesish të zemëruar postuan në llogarinë Weibo të ambasadës amerikane, duke i kërkuar Uashingtonit t'i kushtojë vëmendje gjendjes së viktimave. Në prill, një numër i madh depozituesish shkaktuan një ikje bankare kur u përpoqën të tërhiqnin kursimet e tyre nga katër banka në Henan. Më pas ata filluan të organizojnë demonstrata për të kërkuar kthimin e parave të tyre.

Saga tërhoqi vëmendjen e mëtejshme në qershor, kur disa protestues raportuan se kodet e tyre shëndetësore personale – të cilat tani janë të detyrueshme për pothuajse të gjithë qytetarët kinezë për të hyrë në vendet publike – u kthyen në të kuqe për të treguar se ishin pozitivë ndaj Covid. Ata dyshuan se zyrtarët lokalë ishin pas lëvizjes, në një përpjekje për t'i bindur ata të mos ankoheshin. Një nga viktimat ishte zonja Yang, e cila kishte 499,500 juanë (62,000 £) të mbajtura në një nga bankat. Më 18 prill, ajo zbuloi se nuk ishte në gjendje të aksesonte fondet e saj. “Kam marrë kodin e kuq për rreth 10 ditë [kur u përpoqa të ankohesha],” tha ajo për Guardian. “Qeveria duhet të na ndihmojë që të rifillojmë shërbimin e tërheqjes së parave sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që të rifillojmë jetën tonë normale.”

Rregullatori bankar dhe i sigurimeve të provincës Henan tha vonë të dielën se po "përshpejtonte" planet për të trajtuar krizën financiare lokale dhe "të mbronte të drejtat dhe interesat ligjore të publikut më të gjerë".

"(Autoritetet) po dalin me një plan për t'u marrë me këtë çështje, i cili do të shpallet në të ardhmen e afërt," thuhet në deklaratë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Burundi, Serbia, Shqipëria dhe opozita!

Burundi, Serbia, Shqipëria dhe opozita!