Protestuesit polakë ‘sulmojnë’ me bojë të kuqe ambasadorin rus në Varshavë

Protestuesit polakë ‘sulmojnë’ me bojë të kuqe ambasadorin rus në Varshavë

1652097641_Capture.JPG

Ambasadori rus në Poloni Sergey Andreev është sulmuar me bojë të kuqe teksa po përpiqej të vendoste një kurorë me lule në varrezat e ushtarëve sovjetikë në Varshavë. Andreev ishte në shoqërinë e diplomatëve të tjerë dhe gruas së tij.

Mijëra njerëz u mblodhën në qendër të kryeqytetit polak të dielën për të protestuar kundër agresionit rus në Ukrainë.

Pjesëmarrësit marshuan, duke mbajtur flamuj ukrainas dhe postera të tillë si “Shpëtoni Azovstalin”, “Stop Putinit”, “Stop Luftës”, “Bëhuni trima si Ukraina”, “Ne mundëm nazizmin – tani do ta mposhtim rusizmin”.

Rusia shënoi sot Ditën e Fitores, apo në atë që njihet si mposhtje e Gjermanisë naziste në vitin 1945.

Trupa, tanke, raketa u shfaqen sot në Sheshin e Kuq të Moskës dhe në qytete të tjera të vendit.


Lajmi kryesor:

Putin në Paradën e Fitores: Perëndimi do na pushtonte, po luftojmë për sigurinë e vendit! Macron: Paqja nuk do të ndërtohet me poshtërimin e Rusisë! Sulmohet me raketa Odessa


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

'Ditën ju punonit në kanale me ujë deri në brez dhe natën, lexonit Kafkën e Volterin, dhe të nesërmen…'/ Refleksionet e ish-të përndjekurit politik

'Ditën ju punonit në kanale me ujë deri në brez dhe natën, lexonit Kafkën e Volterin, dhe të nesërmen…'/ Refleksionet e ish-të përndjekurit politik