VIDEO/ Kokaina, heroina dhe drogat e rënda tanimë të ligjshme në Kanada, dalin pamje nga përdoruesit e drograve

VIDEO/ Kokaina, heroina dhe drogat e rënda tanimë të ligjshme në Kanada, dalin pamje nga përdoruesit e drograve

Foto ilustruese

Provinca kanadeze e British Columbia po fillon ekperiment tre vjeçar në vend për dekriminalizimin e sasive të vogla të drogave të forta si kokaina dhe heroina.  Nga e marta, të rriturit mund të posedojnë deri në 2.5 g barna të tilla, si dhe metamfetaminë, fentanil dhe morfinë. Qeveria federale e Kanadasë pranoi kërkesën e provincës së bregdetit perëndimor për të provuar eksperimentin tre-vjeçar.

Ajo ndjek një politikë të ngjashme në shtetin e afërt amerikan të Oregon, i cili dekriminalizoi drogat e forta në vitin 2020. Ndërsa këto substanca do të mbeten të paligjshme, të rriturit që posedojnë një total prej më pak se 2.5 g të drogës nuk do të arrestohen, akuzohen ose do t'u sekuestrohen substancat e tyre. Në vend të kësaj, atyre do t'u ofrohet informacion mbi shërbimet shëndetësore dhe sociale të disponueshme.

Ministrja federale e shëndetit mendor dhe varësive, Carolyn Bennett të hënën e quajti masën "një ndryshim monumental në politikën e drogës që favorizon nxitjen e marrëdhënieve të besimit dhe mbështetjes në shërbimet shëndetësore dhe sociale në vend të kriminalizimit të mëtejshëm". Rreth 10,000 banorë kanë vdekur nga mbidoza e drogës që kur British Columbia shpalli drogën si një emergjencë të shëndetit publik në vitin 2016, thanë zyrtarët.

 “Dekriminalizimi i njerëzve që përdorin drogë zbërthen frikën dhe turpin që lidhet me përdorimin e substancave dhe siguron që ata të ndjehen më të sigurt duke kërkuar mbështetje që shpëton jetën”, tha Jennifer Whiteside, ministrja e Kolumbisë Britanike për shëndetin mendor dhe varësitë. Ka disa përjashtime nga skema. Shitja e drogës mbetet e paligjshme. Është gjithashtu e paligjshme të posedosh drogë në bazë të shkollave, objekteve të kujdesit për fëmijët dhe aeroporteve.

 

 

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Pajtimi i Kosovës dhe Serbisë në Ohër, Escobar: Zbatimi i Marrëveshjes duhet të nisë menjëherë

Pajtimi i Kosovës dhe Serbisë në Ohër, Escobar: Zbatimi i Marrëveshjes duhet të nisë menjëherë