PS u largua nga mbledhja e Komisionit Hetimor për 25 prillin, Alibeaj: Përpjekje për të penguar opozitën të hetojë masakrën zgjedhore

'Përpjekje për të penguar opozitën të hetojë' e ka konsideruar Enkelejd Alibeaj largimin e PS nga mbledhja e Komisionit Hetimor për 25 prillin. Në një deklaratë për mediat, kreu i këtij Komisioni u shpreh se PS ka strategji të qartë për bërë të pamundur mbledhjen e Komisionit

"Befasisht u çuan të gjithë, duket që është strategji për të bërë të pamundur mbledhjen e komisionit, ikën pa asnjë arsyetim. Dy ishin propozimet e palës tjetër që nuk u ra dakord. Bëhet fjalë për drejtimin e komisionit, tjetri ishte edhe më i rëndë dhe demaskon qëndrimin e PS. Bëhet fjalë për një çështje që është zgjidhur prej më shumë se 10 vitesh më parë për të drejtën e çdo anëtari të komisionit hetimor për të kërkuar marrjen e pronave dhe që kjo e drejtë pranohet pa votim. Është e drejtë e çdo anëtari të thërrasë dëshmitarë, të kërkojë dokumente, është e drejta për të hetuar, thelbi i komisionit hetimor. Propozimi i z.Naço ishte që kërkesa për të hetime, për të marrë prova, për të thirrur dëshmitarë, t'i nënshtrohej votimit, pra shumicës socialiste, në mënyrë flagrante në kundërshtim me ligjin. Ata kërkojnë që çdo kërkesë e deputetëve për të hetuar do rrëzohej me forcën e kartonëve të atyre që janë në akuzë. Pjesë e një strategjie penguese. Në datën 27 tetor, ora 11 është caktuar mbledhja e radhës, në të cilën do të ecet para me kërkesat për marrje dokumentesh , plotësim dokumentacioni. Ka strategji të demaskuar për të penguar veprimtarinë e komisionit. Instrumentet komisioni i ka dhe do vijojë punën. Ata kërkojnë që me forcën e kartonit të kufizojnë të drejtën e opozitës për të hetuar", tha ai.


Lajmi kryesor:

Komisioni Hetimor për '25 prillin' sërish pa konsensus për miratimin e rregullores, PS braktis mbledhjen! PD: Doni apo nuk doni Rama do të thirret! Gogu: Po mbani peng komisionin


J.SH./SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Tensionet në Ukrainë, Rusia paralajmëron hakmarrje nëse kërkesat e saj nuk plotësohen