Pse Di Caprio duhej të vdiste patjetër në 'Titanic'? Regjisori shpjegon arsyen e vërtetë...

Pse Di Caprio duhej të vdiste patjetër në 'Titanic'? Regjisori shpjegon arsyen e vërtetë...

Pjesë nga filmi 'Titanic'

Shumica prej nesh mund ta kenë parë filmin “Titanik” një herë në jetën e tyre, ku momenti më i ndjeshëm është vdekja e Jack.

Duke qenë se filmi është një histori e vërtetë, shumë kanë hulumtuar nëse ai do të mund të mbijetonte pas mbytjes së anijes madhështore edhe pse kanë kaluar 20 vite.

Madje edhe ekspertë kanë dhënë mendimin e tyre, duke theksuar se dërrasa nuk mund t’i mbante të dy, por ekzistonte mundësia nëse jeleku i shpëtimit që kishte Rose do të mbahej poshtë dërrasës e vetëm atëherë mund të mbijetonin të dy.

Por harrojmë që është një film i ideuar nga një regjisor.

Në një intervistë të fundit nga “Vanity Fair”, regjisori i filmit, i famshmi James Cameron ka dhënë disa sqarime nga tifozët e zjarrtë të filmit.

“Na vjen keq, tifozë të Titanic, Jack Dawson ishte i dënuar për t’u shkëputur nga filmi”, tha Cameron.

Cameron pranoi se vdekja e Jack ishte një zgjedhje artistike, pasi filmi ka të bëjë me vdekjen dhe ndarjen.

Por ai gjithsesi mbrojti mjetet, duke thënë se testoi vetë skenën lundruese për të vërtetuar saktësinë e tij.

"Unë krijova skenën me copën e drurit dhe i vura njerëzit mbi të për rreth dy ditë duke e marrë atë saktësisht të vërtetueshëm që mund të mbijetonte tre orë derisa anija e shpëtimit të mbërrinte atje", tha Cameron.

Në film varka e shpëtimit erdhi vetëm pas një ore.

Bindja e tij personale dhe artistike nuk i ndaloi ekspertët të sfidonin pohimin e Cameron në vitin 2012.

Adam Savage dhe Jamie Hyneman filluan së pari një provë duke përdorur kukulla dhe një rekreacion të vogël të derës së filmit.

"Me gjithçka kemi mësuar, unë mendoj se vdekja e Jack ishte e panevojshme", tha Hyneman.

Në vitin 2012, kur Titanic u rishikua në 3D për 15-vjetorin e tij, Cameron solli një ndjesi tjetër të filmit, ku Rose ndezi qiellin e yjet ndërsa notonte në Atlantik.

Aktorët protagonistë të filmit janë Leonardo di Caprio dhe Kate Winslet, dy prej aktorëve me të kërkuar në Hollywood.

Regjizori James Cameron

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Goditet grupi kriminal në Shkodër, 12 të arrestuar, sekuestrohet 246 kg kanabis (EMRAT)

Goditet grupi kriminal në Shkodër, 12 të arrestuar, sekuestrohet 246 kg kanabis (EMRAT)