Pse nuk duhet ta rregulloni shtratin sapo zgjoheni, arsyeja do t’ju befasojë

Pse nuk duhet ta rregulloni shtratin sapo zgjoheni, arsyeja do t’ju befasojë

Shpesh thuhet se në mëngjes, pasi të zgjoheni, duhet të rregulloni shtratin tuaj dhe kjo është një nga mënyrat për të adoptuar zakone pozitive. Por ekspertët thonë se nuk duhet të veproni kështu. Para se ta rregulloni duhet ta lini për rreth një orë për të larguar nxehtësinë e krijuar nga trupi, për të larguar bakteret që janë grumbulluar gjatë gjumit.

Pasi të zgjoheni, hapni dritaren ose të paktën derën e dhomës në mënyrë që ajri të qarkullojë. Ekspertët thonë se nëse e rregulloni shtratin në mëngjes, do të kapni marimangat që janë grumbulluar gjatë natës. Këta grabitqarë mikroskopikë, më të vegjël se një milimetër, ushqehen me lëkurën e njeriut dhe jetojnë në mjedise të lagështa.

Kur flemë natën, trupi ynë bëhet i ngrohtë dhe i djersitur dhe bëhet objektivi kryesor i këtyre sulmeve. Dhe më pas ato lënë sekrecione që mund të shkaktojnë alergji dhe astmë. Në vend të kësaj, lëreni të paktën për pak kohë të papërgatitur në mënyrë që ajri të qarkullojë dhe dielli të bjerë mbi të.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ben: 06/12/2023 10:40

    Shume e vertete

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Dibër/ Shpërndanin lëndë narkotike në doza, në pranga 27-vjeçari, 5 të tjerë në hetim

Dibër/ Shpërndanin lëndë narkotike në doza, në pranga 27-vjeçari, 5 të tjerë në hetim