Pse po e vret e shkuara anonime Lulzim Bashën?

Mero Baze

Lulzim Basha nuk ka kryer krime lufte. Nuk kemi ende ndonjë provë se ka falsifikuar fakte kundër shqiptarëve apo ka fshehur krime kundër serbëve. Por shumica besojnë diçka të tillë.

E gjithë zhurma rreth tij ka lidhje me një gjë shumë thelbësore që nuk e ka asnjë politikan shqiptar, që nga Enver Hoxha e deri tek Lulzim Basha. Çdo politikan shqiptar ka një të shkuar të verifikueshme që e tregon vet. Enver Hoxha maksimumi na ka fshehur faktin që ka qenë student ngelës në Francë, por me ato që bëri më pas shyqyr që se kishte mbaruar.

Sali Berisha nuk e ka fshehur biografinë e tij si komunist. Bile e ka treguar me detaje si është bërë komunist për “arsye patriotike” se po dilnim nga Traktati i Varshavës. Ka treguar dhe çfarë detyrash ka pasur.

Ilir Meta që nuk ka asnjë të shkuar të lavdishme, prap na ka treguar dhe kur ka qenë peshëngritës dhe kur ka qenë telekronist në Radio Tirana. Gjë tjetër ska ca tregon se ka filluar si punë të parë “kryeministër”.

Edi Rama nuk ka lënë gjë pa thënë për vete, që nga emigracioni në Paris, udhëtimi në Greqi në Dhjetor 90, dhe gjithë marrëzitë që ka bërë tërë jetën.

Lulzim Basha është i vetmi politikan shqiptar që nuk i rakordon asgjë nga ato që thotë për jetën e tij.

Merrni biografinë e tij zyrtare në faqen e PD.

Aty thotë kam filluar studimet në vitin 1993 dhe nuk ka më asnjë datë nga pas.

Dokumenti i siguruar nga gazeta Tema në Universitetin e Utrehtit dëshmon se ai ka filluar studimet fillestare më 1995 dhe i ka përfunduar më 1999.

 

Pastaj ka përfunduar vitin post diplome që konvertohet në master të sotëm me sistemin e Bolonjës në Gusht 2005, kur ishte bërë deputetë në Shqipëri, ndërkohë që kur erdhi këtu më 2004 na paraqitej si i ardhur nga Harvardi me diplomë nderi. Paska qenë pa diplomë fare.

Tani në biografinë e shkruar me dorë të tij thotë: “Pas studimeve, Basha punoi për Gjykatën Ndërkombëtare për Krimet e Luftës në ish-Jugosllavi”??? Pas kujt studimeve se ai i ka mbaruar ato më 2005, sipas dokumentit. I bie që ndërkohë që vazhdonte masterin për vite të tëra ka punuar pranë Gjykatës si bashkëpunëtorë.

Dëshmia që boton sot gazeta Tema nga seanca gjyqësore në të cilën pyetet Adnan Merovci, ish shoqëruesi i Rugovës, tregon se Lulzim Basha nuk ka qenë një përkthyes i listuar i Gjykatës së Hagës. I bie të ketë qenë thjesht bashkëpuntorë me honorare në terren.

Nuk është ndonjë punë e keqe, se çdo punë ka vlerë, por ky e ka detyrim ta thotë. Se nëse nuk e thotë, pastaj dalin këta tipat si Gashi apo Bellanica dhe ja bëjnë jetën sterrë për shkak se ai nuk e di çfarë na ka gënjyer ne, dhe nuk flet dot.

Pastaj në vet biografinë e tij thotë që ka punuar në Misionin e UNMIK në Kosovë.??? Kur ka punuar, cila është dita e parë dhe e fundit e punës. Kaq detyrim ky njeri ndaj shqiptarëve që e votojnë e ka. Ky gënjen kur ka filluar studimet, gënjen kur ka mbaruar studimet, gënjen çfarë pune ka bërë pranë Gjykatës Hagës, gënjen çfarë pune ka bërë në UNMIK dhe ankohet pastaj se mos gënjen gjë Bellanica për kasetën.

Duke gërmuar në letrat e tij në Universitetin e Utretit dhe në përpjekje për të fituar të drejtën e studimit aty, ndesha dhe me një dokument surprizë.

Sali Berisha paska qenë garant i studimeve të Lulzim Bashës në Hollandë në vitin 1993. është e shkruar në shqip dhe anglisht me dorën e vet nga Lulzim Basha.(Dokumentin kur te doj mund t’ia botoj)

Po ja përshkruaj fjalinë: “Gjithashtu po i lejojë vetes të drejtën e hartimit të një listë personash të cilët janë të gatshëm të shërbejnë si reference për mua:

Në vitin 2004,  kur Berisha mua më ka kërkuar të takoj Lulzim Bashën, më ka thënë se nuk e njoh nga afër, por takoje njëherë. Dhe më shumë jam i prirur të besoj Berishën në këtë pikë se sa Bashën.

Talenti i tij që të gënjej qysh më 1993 dhe të vendos si rekomandues studimesh Sali Berishën, është vetëm guximi i një gënjeshtari patologjik, ose i një dysheje mashtruese pastaj që zbulon histori tjetër.

Kjo është arsyeja që ky njeri ka shkaktuar kaq shumë zhurmë me një histori, që një njeri i pastër dhe që nuk gënjen, e mbyll për 2 minuta. Thjeshtë po e zënë hakat e gënjeshtrave të tij dhe po përpiqet të bëhet popullor si njeri që nuk e dëmtojnë gënjeshtrat. Past fat. /Tema

Be.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A po zbatohet vendimi i ekspertëve që ndalon grumbullimin e më shumë se 10 personave?

Komento

Komente

 • Baba Tepelena: 19/11/2020 18:25

  Nuk eshte gje e re, do ta harrojme sic kemi harruar gjithone. Keshtu na kane rritur! Jane te gjithe te shitur, nuk ka politikan te paster sot!

  Përgjigju
 • Tom: 19/11/2020 18:09

  Baze po je i zoti zbulo ku ka qene ne vitet qe nuk ka te dhena, vitet e fshehura. Po si te tregoje ai kur ato vite mund te kete bere instruktazh ne Beograd...sugjeruar dhe sponsorizuar nga berisha ... e zbulon dot?

  Përgjigju
 • Hollandezi: 19/11/2020 17:26

  Lului eshte shkolluar ne rrugen me drita te kuqe te Amsterdamit ndaj i kane shkuar shalet si pakester e thyer

  Përgjigju
 • cudite e Luli me shkoillen falso: 19/11/2020 14:21

  ajo qe me cudit eshte se dokumenti ka date 3 mars 99, dhe thote se ka qene i regjistruar deri ne 2005 ajo qe me vjen te plas si ter shqiptaret eshte se ky batakci, qe saliu e prezantoj si harvardis, me nje shkolle ne utrech, qe e ka mbaruar apo jo, para ose pas nje bachelori qe se tregon e sdo e tregoj kure se e ka fals ose te mare jashte ligjit beri 3 here minister qe ka detyrimin ligjor te jete me universitet, sme plas nese e beri saliu kryetar te partise, apo edhe kryetar bashkie. minister ka detyrimin ligjor te bashkalidhte diplomen. Kjo eshte te drejtohet nga injorante shqiperia. Se mos jne me mire keta tani po ky eshte per Guinness

  Përgjigju
  • Arbëri: 19/11/2020 17:39

   O vllezer e motra, Lulzim Basha ka qenë shkolluar vetëm për përkthyes e q’do gjë tjetër që e ka është vetëm falcifikim dhe asgjë tjeter! Të gjitha studimet për përkthyes bëhen në univerzitete popullore, e që nuk janë univerzitete akademike, këto kan dallim shumë të madh si nata me diten!

 • Akrepi: 19/11/2020 11:20

  Po ku mendon se jemi , 40 vjet pas . Po ne vitet 1980 u zvendesuan kuadrot me shkolle --universitete-- , me kuadro nga klasa punetore . Akoma atje je zotrote ,

  Përgjigju
  • Tirona: 19/11/2020 14:50

   o Akrep! e ke perqafuar shume forte ligesine saqe nuk po shkeputesh dot prej saj.

 • Gege Kosova: 19/11/2020 10:47

  E kaluara jo vetem e Bashes,nuk eshte e shkelqyer nga pastertia politike e kombetare.Por, secili edhe Basha, duhet te dal para vetvetes dhe popullin me korektesi e sinqeritet te thot,Keshtu ishte e ketu isha!Pa lakadredha per fshehje e ikje pergjegjesie, ndaj te vretetes se madherishme dhe te drejtes njerezore e kombetare.

  Përgjigju
  • Haha: 19/11/2020 17:24

   Basha i virgjer eshte mut koke e kembe

  • E shkelqyer e sateme: 19/11/2020 14:01

   Te shkelqyer e ka jot eme qe ka pjelle nje kurve si veten Poshtersire gjenetike,,

 • Ethem Lalaj: 19/11/2020 10:44

  Analizë e saktë.Unë si qytetar me Akademi ushtarake në kohën e Xhaxhi pohoj 99 % se 1-L.Basha nuk ka shkollë të lartë Hollandeze.Ai.. aty odr më psrë do jet rekrutuar si agjenti UDB. 2-Në UNMIK ka punuar si agjent i UDB kundër UÇK dhe është paguarë mirë bashk me Argitën,Malltezin,Erionin,Albana Vokshin,Edit Harxhin,etj.Këto i dëftoi ARBEN MEÇE te Rep.Tv 3-UDB,Argita,etj,ja rekomanduan Saliut ta merrte te KOPI.Dhe Luli është shtyrë nga Sb në matrzit për vjedhje e vrsaje si Ministër. 4-Tashmë Lyli është i detyruarë të mos tregoi asgjë për veten e tij dhe çka bërë në Sërbi,Kosovë e Shqipëri,padi didktefitohet 100 %. 5-Nëse Lyli tregon se ka fshehur vidion,ditarin,etj dhe të vrarët kosovar i ka quajtur të vrarë Sërbë të vrarë nga UÇK..duhet të shkoi në burg...por dhe Dik Marty,K.Del Ponte,KIE,UDB,KGB,Berishizmi në Shqipëri e Kosovë Diskreditohen komplet dhe UÇK-KOSOVA ngrihen në piedestal.Ndaj Lyli nuk do flasi kurrë.Se Ai gjithmon mashtron..por dhe i detyruarë.Në këto kushte o bie që Lb të vrasi veten dhe të shpëtoi PD,Kosova dhe Shqipëria.

  Përgjigju
  • Dangellia: 19/11/2020 16:57

   O shpellar.,..qofte levdu zoti qe tifozet kater kembesh te sali kriminelit numerohen me gishtat e dores tashme....

  • Tani: 19/11/2020 14:16

   Merre edhe kete halene " Dangellia " e ik vizitohuni bashke se i paska ikur kujtesa kur ky qeni Mero dilte lehte nga partia e Salehut kunder socialisteve .Yyttttt plehra njerez me kujtese sa te nje pule .

  • Dangellia: 19/11/2020 13:33

   Per tu vizituar je ti o tani mavria dhe jo ky veterani ushtarak i kohes se xhaxhit...ptuuu plere i sali kriminelit...

  • Tani: 19/11/2020 11:05

   Ik vizitohu ti ore se qenke k... fare.Mjere kush te ka ne shtepi ty ore mavri , ik ore puno mbaj familjen mos shkruaj hartime ketu .

 • Ajet: 19/11/2020 10:25

  Mero i di mire keto punet e PD se ka sherbyer si lecke b.... e Sali Berishes dhe pastaj kur e flaku ai u kthye me keta te tjeret.Njeri pa asnje vlere qe i sherben cdo pushteti .Habitem me Ramen qe afroi nje maskara si Mero qe nuk ka lene sharje e shpifje per te kur ishte ne prehrin e Saliut .Te fala cunit qe te ka zene gruaja me Zenin o Mero .

  Përgjigju
  • Shpellari nga tropoja: 19/11/2020 13:38

   Meros ti hash .....ti o kater kembesh ....te pjerdhsha ty dhe sali kriminelin pocaqi i zgerlaqur...yttttt mbeturine merua si ty ben nga nje cdo mengjez

 • madheshtia VIP: 19/11/2020 01:46

  geja me me vlere eshte qe Mero thote qe ed Rama i ka treguar ter cmendurite e tij. Rama, jo Mero eshte njeri i madh. Me i madh se Ismail Qemali, me i madh se Skenderbeu, me i madh se Jezu Krishti

  Përgjigju
 • meri: 18/11/2020 23:20

  Ku e gjen kurajon ky person MISTERIOZO,t'ju kerkoi voten popullit,per tu ber K.Minister,gjithashtu,si mund te votohet per K.Minister nji person MISTERIOZ ???

  Përgjigju
 • FATMIRI: 18/11/2020 23:02

  BASHA KOKE E KEMBE AGJENT I SERBEVE MBRAPA TIJ ESHTE ARGITA TURI DERRI PASTAJ VJEN AURELA BAXHELLA ERJON ISUFI DHE KOKE BYTHA MALLTEXI FAMILJE E VEN NE SHERBIM TE SERBISE KUNDER UÇK

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Kryemadhi e paqartë për akuzat e Bashës për viktimat me COVID ! Kundër publikimit të fotove të morgut: S'kanë rrjedhur nga ne