Psikoza e koronavirusit, masakrojnë në rrugë qentë dhe macet pasi besojnë se janë burim i infeksionit

Megjithëse Organizata Botërore e Shëndetit konfirmon se nuk ka prova të mundësisë që koronavirusi Covid-19 mund të përhapet nga mace dhe qen, lajmet e këqija vijnë nga shumë pjesë të Kinës për kafshët shtëpiake. Dhjetëra qen dhe mace janë vrarë në rrugë, të goditur nga skuadrilje kineze, shumë prej tyre zyrtarë, të armatosur me shkopinj.

Lajmi vjen nga ‘Chengdu Pet Adaptation Platform’, e cila përmes ‘DailyMail’ ka publikuar imazhe të asaj që po ndodh këto ditë në Kinë.

Episodet, shqetësuese filluan pasi në një intervistë në një gazetë lokale, një mjek tha se ishte i sigurt se infeksioni i koronavirusit kishte ardhur pikërisht nga kafshët shtëpiake tani viktima, qentë dhe macet.

Lajmi nxiti gjithashtu braktisjen e kafshëve shtëpiake në rrugë, në disa raste, edhe duke i hedhur ato nga dritaret e ndërtesave shumëkatëshe të apartamenteve.

Për OBSH, “Për momentin nuk ka prova të mundësisë që koronavirusi i ri mund të përhapet nga kafshët shtëpiake si qen dhe mace, por në çdo rast është praktikë e mirë që gjithmonë të lani duart për të shmangur një seri të mikrobeve pas kontaktit me kafshët. Kjo na mbron kundër baktereve të ndryshme e të zakonshme si Escherichia Coli dhe Salmonella, të cilat mund të përhapen midis kafshëve dhe njerëzve".


Lajmi kryesor:

Nuk ndalen vdekjet nga 'COVID-19' në Kinë, në 24 orë 116 viktima, sakrifikohen 6 mjekë, akademikët hapin 'Kutinë e Pandorës'


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket i drejtë ndëshkimi deri edhe me burg për shkelësit e rregullave gjatë emergjencës së koronavirusit?