Pula me qull sipas traditës dibrane nga zonja Albana

Pulë me qull

Përbërësit:

1 pulë

1-2 gota miell misri

1 lgj gjalpë

1 lgj vaj ulliri

1.5 litër ujë

Kripë, piper i kuq

Përgatitja:

Në një tigan me pak gjalpë kaurdisim pjesët e pulës. Më pas shtojmë ujë dhe e lemë pulën të ziejë.

Në një tigan hedhim miellin e misrit dhe shtojmë gradualisht buljonin e përftuar nga zierja e pulës. E trazojmë mirë që mielli të mos kokrrizohet, rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe këtë masë e kalojmë në një tavë. Vendosim pjesët e pulës dhe e spërkasim sipërfaqen me piper të kuq. E vendosim tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 30 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Çuçi takon Braverman: Gjuha ndaj emigrantëve shqiptarë e patolerueshme! Amnistoni ata që janë pa viza, por që punojnë ndershmërisht në Britaninë e Madhe

Çuçi takon Braverman: Gjuha ndaj emigrantëve shqiptarë e patolerueshme! Amnistoni ata që janë pa viza, por që punojnë ndershmërisht në Britaninë e Madhe