Pulë e marinuar me birrë me patate në furrë nga zonja Albana

Pulë e marinuar me birrë me patate në furrë

Përbërësit:

 • 1 pulë
 • 1 birrë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2 degë rozmarine
 • 1.5 kg patate
 • Vaj ulliri
 • Piper i kuq i ëmbël dhe pikant
 • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Pastrojmë pulën duke larguar qafën dhe fundoret e këmbëve. Në një tas vendosim piper kokërr, rozmarinë dhe kripë të trashë. I shtypim në havan duke shtuar dhe piper të kuq. Pulën e spërkasim me vaj ulliri dhe më pas e marinojmë mirë me erëzat brenda dhe jashtë. Kutinë e birrës pasi e hapim e mbështjellim me letër alumini dhe e vendosim poshtë pulës në një tavë. Në blender vendosim dy thelpinj hudhër dhe pak vaj ulliri. Vendosim në tavë patatet e prera, i marinojmë me vajin e aromatizuar me hudhër dhe kripë të trashë. Bëjmë dhe një spërkatje me piper të zi dhe e vendosim tavën me pulë dhe patate në furrë të piqet në temperaturën 200 gradë Celsius për 1 orë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar