Sulmi i Rusisë në Ukrainë 'ngre në këmbë' botën! BE: Orët më të errëta për Evropën që nga Lufta e Dytë Botërore! Johnson: Bllokojmë linjat ajrore dhe bankat ruse! Lavrov: Perëndimi s'respekton ligjin ndërkombëtar

Ajo që i trembej më së shumti Perëndimi, ndodhi pikërisht në orët e para të mëngjesit të sotëm. Rusi sulmoi Ukrainën. Forcat ruse kanë nisur një sulm të madh ushtarak në Ukrainë, ndërsa ka raportime për sulme me raketa dhe shpërthime në qytetet e mëdha.

Ky sulm ka sjellë reagimin e liderëve botërorë, të cilët deri një ditë më parë janë përpjekur për të zgjidhur konfliktin Rusi-Ukrainë me diplomaci, por duke mos anashkaluar as sanksionet.

BE ka paralajmëruar se po përgatit një paketë sanksionesh 'më të rëndat që Rusia ka parë ndonjëherë'. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka dënuar sulmin e Rusisë në Ukrainë, duke thënë se Vladimir Putin ka rikthyer luftën në Europë.

"Me këtë paketë, ne do të synojmë sektorët strategjikë të ekonomisë ruse duke bllokuar aksesin e tyre në teknologjitë dhe tregjet kryesore. Ne do të dobësojmë bazën ekonomike të Rusisë dhe kapacitetin e saj për t'u modernizuar. Përveç kësaj, ne do të ngrijmë asetet ruse në BE dhe do të ndalojmë hyrjen e bankave ruse në tregun financiar evropian. Ashtu si me paketën e parë të sanksioneve, ne jemi të lidhur ngushtë me partnerët dhe aleatët. Këto sanksione janë marrë për t'i dhënë një goditje Rusisë dhe në aftësive të tyre për të financuar luftën”.

Kryeministri Britanik, Boris Johnson tha se Vladimir Putin ka zgjedhur rrugën e shkatërrimit duke theksuar edhe njëherë se vendi i tij është në krah të Ukrainës.

Sulmin e Rusisë e ka dënuar edhe kryeministri i Japonisë, Fumio Kishida, i cili tha se Rusia ka tundur themelet e rendit ndërkombëtar. AI kritikoi veprimet e Rusisë dhe tha se do të bashkëpunojë me SHBA dhe komunitetin ndërkombëtar për t'iu përgjigjur me shpejtësi.

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se SHBA dhe BE do të qëndrojnë së bashku për të dënuar me forcë sulmin e Rusisë nga Ukrainës.

"Fola me Josep Borrell sot. Shtetet e Bashkuara dhe BE qëndrojnë së bashku për të dënuar me forcë sulmin e paramenduar, të paprovokuar dhe të pajustifikuar të Rusisë ndaj Ukrainës. Së bashku me partnerët në mbarë botën, ne do të imponojmë kosto të rënda për të kërkuar llogari nga Rusia.”, është shprehur ai.

Deri më tani flitet se 7 persona kanë humbur jetën dhe 19 të tjerë janë shpallur të zhdukur në Ukrainë si pasojë e bombardimeve ruse, teksa qytetarët po largohen nga vendi i tyre për të gjetur një strehë të sigurt. Mediat e huaja kanë shpërndarë foto të qytetarëve në panik dhe duke u lutur që të mos ndodhë më e keqja.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:13
Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës, Irani fajëson NATO: Provokoi, SHBA rol qendror

Sulmi i Rusisë kundër Ukrainës u provokua nga blloku ushtarak i udhëhequr nga SHBA, ka thënë ministri i jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian.

"Kriza e Ukrainës i ka rrënjët nga provokimet e NATO-s”, tha kryediplomati i Republikës Islamike, duke shtuar se Teherani nuk beson në një zgjidhje ushtarake të krizës dhe për këtë arsye po bën thirrje për një armëpushim. Ata këmbëngulin se duhet të zgjedhin rrugën diplomatike.

Irani i ka ndjekur zhvillimet në Ukrainë me shqetësim të thellë , tha të enjten zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Saeed Khatibzadeh. Ai gjithashtu fajësoi përshkallëzimin e veprimeve provokuese të vazhdueshme të NATO-s, në të cilat Uashingtoni luan një rol qendror. Tani, i gjithë rajoni euroaziatik është në prag të një krize gjithëpërfshirëse , paralajmëroi ai.

Teherani u bëri thirrje të gjitha palëve të shpallin një armëpushim të menjëhershëm dhe të angazhohen në bisedime për të zgjidhur krizën përmes dialogut politik, shtoi Khatibzadeh.

Ora 19:11
Blinken: SHBA dhe BE qëndrojnë së bashku për të dënuar me forcë sulmin e paramenduar dhe të pajustifikuar të Rusisë ndaj Ukrainës

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se SHBA dhe BE do të qëndrojnë së bashku për të dënuar me forcë sulmin e Rusisë nga Ukrainës.

Blinken tha se pasi kishte folur me Ministri i Jashtëm të BE Josep Borell, partnerët në mbarë botën, ne do të imponojnë kosto të rënda për të kërkuar llogari nga Rusia.

“Fola me Josep Borrell sot. Shtetet e Bashkuara dhe BE qëndrojnë së bashku për të dënuar me forcë sulmin e paramenduar, të paprovokuar dhe të pajustifikuar të Rusisë ndaj Ukrainës. Së bashku me partnerët në mbarë botën, ne do të imponojmë kosto të rënda për të kërkuar llogari nga Rusia.”, ka shkruar ai.

Ora 16:23
Lavrov: Perëndimi nuk respekton ligjin ndërkombëtar

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov thotë se Rusia do të jetë gjithmonë e gatshme për dialog, pavarësisht se forcat ruse kanë nisur një sulm të madh ushtarak në Ukrainë.

“Fatkeqësisht, miqtë tanë perëndimorë nuk e respektojnë ligjin ndërkombëtar, duke u përpjekur ta shkatërrojnë atë dhe të promovojnë atë që ata e quajnë ‘rend të bazuar në rregulla’”, thotë Lavrov, raporton agjencia shtetërore e lajmeve RIA Novosti.

“Ne patëm diskutime intensive dhe të detajuara me kolegët tanë amerikanë, me anëtarët e tjerë të NATO-s. Shpresojmë se ka ende një shans për t'iu rikthyer ligjit ndërkombëtar dhe detyrimeve ndërkombëtare”, tha ai.

Lavrov thotë se Rusia "do të jetë gjithmonë e gatshme për një dialog që do të na kthejë përpara drejtësisë dhe parimeve të kartës së OKB-së".

Ora 13:42
Pushtimi i Ukrainës, Johnson: Frika jonë më e keqe u bë realitet! Sanksionet do ta shembin ekonominë ruse

Kryeministri britanik, Boris Johnson ka dënuar pushtimin rus të Ukrainës, duke thënë se Vladimir Putin ka “sulmuar një vend mik pa asnjë provokim dhe pa asnjë justifikim të besueshëm”.

"Frika jonë më e keqe u bë realitet dhe të gjitha paralajmërimet tona kanë rezultuar tragjikisht të sakta," tha Johnson.

Duke iu drejtuar popullit rus, ai shtoi: “Nuk mund të besoj se kjo është bërë në emrin tuaj, ose që ju me të vërtetë dëshironi statusin e parisë që do t'i sjellë regjimit të Putinit".

Johnson nuk përcaktoi detaje të përgjigjes së Mbretërisë së Bashkuar ndaj Rusisë, por theksoi se sanksionet e vendosura do ta shembin ekonominë ruse.

 

Ora 13:34
Pushtimi i Ukrainës, Kina nuk dënon agresionin rus: SHBA i hodhi benzinë zjarrit

Kina nuk ka dënuar sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës, por në vend të kësaj kanë përsëritur thirrjet për palët që të "ushtrojnë vetëpërmbajtje", duke akuzuar Shtetet e Bashkuara se  "i hodhën benzinë zjarrit".

Në një konferencë të Ministrisë së Punëve të Jashtme që vazhdoi për më shumë se 90 minuta, zëdhënësja dhe ndihmësministri i Punëve të Jashtme në Kinë, Hua Chunying shmangu më shumë se 11 pyetje në lidhje me veprimet e Rusisë në Ukrainë. Ato përfshinin pyetje të përsëritura nëse Pekini do t'i konsideronte aktet e Rusisë një pushtim dhe nëse ato shkelnin integritetin territorial të Ukrainës.

Hua shtoi se Kina do të fillojë importimin e grurit rus, një veprim që mund të lehtësojë ndikimin e sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë.

"Çështja e Ukrainës ka një sfond historik shumë të ndërlikuar. Ajo ka evoluar në situatën aktuale për shkak të veprimit të përbashkët të faktorëve të ndryshëm... siguria duhet të jetë çështje e bashkëpunimit të përbashkët dhe sigurisë së qëndrueshme, dhe shqetësimet legjitime të sigurisë të të gjitha palëve duhet të të respektohen dhe të adresohen", tha Hua.

Pas pyetjeve nga media të shumta nëse Kina i konsideronte lëvizjet e Rusisë një pushtim, Hua i pyeti gazetarët: "Pse jeni të fiksuar me këtë pyetje? Mund të pyesni palën amerikane. Ata vazhdojnë t'i hedhin benzinë zjarrit... Mund t'i pyesni nëse kanë ndonjë plan për të shuar zjarrin."

Ora 10:59
Lukashenko: Trupat bjelloruse nuk janë pjesë e sulmit rus në Ukrainë! Putin më njoftoi për pushtimin

Lideri autoritar i Bjellorusisë, Alyaksandr Lukashenka, ka thënë se ushtria e tij nuk është duke marrë pjesë në sulmin rus ndaj Ukrainës, kanë raportuar mediat shtetërore më 24 shkurt.

“Forcat tona të armatosura nuk janë duke marrë pjesë në këtë operacion”, ka thënë Lukashenka, aleat i ngushtë i presidentit rus, Vladimir Putin.

Moska ka mbledhur mijëra trupa në Bjellorusi dhe së fundi ka marrë pjesë në stërvitje ushtarake me rreth 30,000 forca ushtarake.

Këto stërvitje ishte planifikuar që të përfundonin këtë javë, mirëpo janë zgjatur para se të niste sulmi rus në Ukrainë.

Shumë liderë të Perëndimit kanë thënë se stërvitjet janë shfrytëzuar për të fshehur qëllimet ruse për të sulmuar Ukrainën.

Në disa pamje në rrjete sociale është supozuar se trupat ruse kanë kaluar Ukrainën nga Bjellorusia.

Agjencia kufitare e Ukrainës ka raportuar për një breshëri të artilerisë nga trupa ruse prej Bjellorusisë.

Putin ka zhvilluar një bisedë telefonike me Lukashenkan në orët e hershme të mëngjesit për ta informuar atë se Moska është duke nisur operacion ushtarak në Ukrainë, ka thënë zyra e Lukashenkas.

“Rreth orës 05:00 sot është zhvilluar një bisedë telefonike mes presidentëve, të Bjellorusisë dhe Rusisë”, ka thënë zyra e Lukashenkas.

“Gjatë thirrjes, Vladimir Putin ka informuar kolegët bjellorusë për situatën në kufi me Ukrainën dhe në Donbas”, është thënë në deklaratë.

Ora 10:33
Kryeministri i Australisë: Pushtimi rus i Ukrainës është "brutal" dhe "i paprovokuar", do të ndërmerren sanksione

Kryeministri australian Scott Morrison e quajti pushtimin rus të Ukrainës "brutal" dhe "të paprovokuar", ndërsa njoftoi sanksione të reja për 25 individë të tjerë dhe katër institucione financiare.

“Ne denoncojmë ato që janë veprime të njëanshme armiqësore në Ukrainë. Rusia po shkel në mënyrë flagrante ligjin ndërkombëtar dhe Kartën e OKB-së. Rusia ka zgjedhur luftën”, tha Morrison, duke folur me gazetarët në një konferencë shtypi të enjten.

"Së bashku me komunitetin ndërkombëtar, ne po bashkohemi me terma të fortë për të dënuar këto akte të egra në termat më të fortë të mundshëm," tha Morrison.

Morrison tha se sanksionet e reja do të synojnë komandantët e ushtrisë, zëvendësministrat e mbrojtjes dhe mercenarët rusë "përgjegjës për agresionin e paprovokuar dhe të papranueshëm", si dhe bizneset që ishin përfshirë në zhvillimin dhe shitjen e teknologjisë ushtarake dhe armëve.

Të mërkurën, Australia njoftoi sanksione ndaj tetë anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të Rusisë.

Morrison tha se do të ketë "valë të mëtejshme sanksionesh" dhe se ai po diskutonte me Departamentin e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë për marrjen e masave kundër më shumë se 300 anëtarëve të parlamentit rus.

“Ne duhet të sigurohemi se ka një kosto për këtë sjellje të dhunshme, të papranueshme dhe skandaloze… duhet të ketë gjithmonë një kosto për një dhunë të tillë të dënueshme.”

Morrison tha se nuk kishte plane që Australia të angazhohej në mbështetje ushtarake për Ukrainën dhe se mbështetja e tyre ushtarake nuk ishte kërkuar nga qeveria.

"Ne punojmë ngushtë me NATO-n dhe vendet e tyre anëtare. Ajo që po bëjmë është të punojmë me ta në mënyra të tjera," tha ai.

Ora 09:50
Shefi i politikës së jashtme të BE-së: Sulmi i Rusisë, një nga orët më të errëta për Evropën që nga Lufta e Dytë Botërore

Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës të enjten u rendit si një ndër "orët më të errëta për Evropën" në gati 80 vjet, tha shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian.

“Këto janë orët më të errëta për Evropën që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore”, u tha gazetarëve Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell.

Borrell premtoi "ndihmë urgjente për Ukrainën", si dhe mbështetjen e përpjekjeve për evakuim, duke përfshirë stafin e BE-së.

Ora 09:21
Sulmet e Rusisë në Ukrainë, Macron thirrje Putinit: Të ndalen menjëherë operacionet ushtarake

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se Rusia duhet të përfundojë “menjëherë” operacionet ushtarake në Ukrainë.

“Franca dënon me forcë vendimin e Rusisë për të sulmuar Ukrainën. Rusia duhet të përfundojë menjëherë operacionet e saj ushtarake. Franca qëndron në solidaritet me Ukrainën. Ajo qëndron me ukrainasit dhe po punon me partnerët dhe aleatët e saj për t'i dhënë fund luftës”, tha Presidenti francez Emmanuel Macron.

Presidenti francez foli me presidentin ukrainas Vlodymyr Zelensky ditën e sotme, ku  Zelensky kërkoi "ndërhyrje të shumta" për të mbështetur Ukrainën.

 

Ora 09:08
Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës, BE: Putin ka rikthyer luftën në Europë! Do përballet me sanksionet më të rënda që ka parë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka dënuar sulmin e Rusisë në Ukrainë, duke thënë se Vladimir Putin ka rikthyer luftën në Europë.

Ajo njofton se një paketë sanksionesh "masive" do të propozohen, në një përpjekje për të dobësuar bazën ekonomike të Rusisë dhe "kapacitetin e saj për t'u modernizuar". Sanksionet do të nisnin sot dhe të tjera do të njoftohen në ditët në vijim.

Ora 08:36
Boris Johnson: Putin ka zgjedhur rrugën e shkatërrimit! Perëndimi s'është me Rusinë

1645688246_ukraina5.jpg

Kryeministri britanik Boris Johnson në një komunikim me presidentin ukrainas Volodymir Zelensky i bëri me dije se Perëndimi nuk është pranë presidentit rus Vladimir Putin. Gjithashtu kryeministri Johnson do të kryesojë mbledhjen urgjente të Cobra. Pas sulmit me raketa të ndërmarrë nga Rusia në Ukrainë, Zelensky u shpreh se është i tmerruar nga ngjarjet që po ndodhin. Jonson gjithashtu deklaroi se Putin ka zgjedhur rrugën e shkatërrimit.

/J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • arpes: 24/02/2022 19:51

  hhahahahah , po pse nderhyni? apo si ne 2014 kur rusi mori krimean, me pak llafe bota esht 7 miliarde e gjysem, 5 miliarde kontrollohen nga rusia kina dhe india, bye bye europe amerike edhe olta xhacka

  Përgjigju
  • Raku: 25/02/2022 09:12

   Ti sdinke matematikë e dashke te komentsh neper gazeta.Bej mire llogarit o shoku

 • Sondazhi i ditës:

  Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

Përse Shqipëria nuk po ndahet nga Maqedonia e Veriut?