Putin merr mandatin e pestë në Rusi me 87.3% të votave, do të arrijë edhe Stalinin

Putin merr mandatin e pestë në Rusi me 87.3% të votave, do të arrijë edhe Stalinin

1710753159_putinstalin.JPG

Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka fituar një mandat të pestë në pushtet, në një proces zgjedhor tejet të kontrolluar.

Putin ka marrë 87.32% të votave ndërsa në zgjedhje sipas Kremlinit kanë marrë pjesë mbi 70%  e popullsisë. Putin me këtë mandat do të arrijë Stalinin në pushtet në krye të Kremlinit.

Ky i fundit ishte në krye të Bashkimit Sovjetik për 31 vite, prej 1922-shit deri në momentin kur ndërroi jetë në vitin 1953. Ndërsa Putin u zgjodh fillimisht kryeministër në vitin 1999 deri në vitin 2000. Më pas nga viti 2000 shërbeu si president deri në vitin 2008, vit të cilin mori sërish postin si kryeministër deri në 2012-ën.

Nga 2012 udhëheq sërish si president i Rusisë dhe në vitin 2030 do të shkojë në vitin e tij të 31-të të pushtetit në krye të Kremlinit. Me mbarimin e mandatit të pestë ai do të barazohet me ish-diktatorin Josif Visarionoviç Stalin.

 


Lajmi kryesor:

Putin pas zgjedhjeve paralajmëron Perëndimin se një konflikt Rusi-NATO është vetëm një hap nga Lufta e Tretë Botërore


G.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Trajneri i Holandës neverit tifozët, Koeman kruan hundën dhe më pas lëpin gishtat (VIDEO)

Euro 2024/ Trajneri i Holandës neverit tifozët, Koeman kruan hundën dhe më pas lëpin gishtat (VIDEO)