Qeveria amerikane mirëpret bashkëpunimin Kosovë-Serbi për pikën kufitare në Merdare

Mike Pompeo, Sekretari Amerikan i Shtetit

Zëdhënësja për media e Sekretarit amerikan të shtetit Mike Pompeo, Morgan Ortagus ka përgëzuar Serbinë për marrëveshjen që të vendosë stafin e saj në pikën kufitare në Merdare.  Zyra e Pompeos  ka vlerësuar angazhimin e Kosovës dhe Serbisë për të zbatuar marrëveshjet e arritura më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë.

“Ne e duartrokasim marrëveshjen e Serbisë për ta vendosur stafin në Merdare dhe zotimet e Kosovës dhe Serbisë për zbatimin e marrëveshjeve të arritura në Shtëpinë e Bardhë më 4 shtator. Qarkullimi i sigurte dhe në mënyrë efikase i mallrave, shërbimeve dhe njerëzve do të hapë dyert për të rritur prosperitetin dhe stabilitetin në Serbi dhe Kosovë”, ka shkruar Ortagus në Twitter.

Kosova dhe Serbia më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë arritën marrëveshje për normalizim ekonomik mes dy vendeve

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve nga Covid-19 mbeten të larta! Çfarë masash duhen të marrin ekspertët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kthjellimet do të dominojnë në vendin, si do jetë moti për sot