Qeveria e Izraelit lehtëson masat kufizuese, pas rënies së ndjeshme të numrit të rasteve të Covid-19.

Qeveria e Izraelite ka rënë dakord të lehtësojë masat kufizuese në fuqi, duke nisur nga e diela, pas rënies së ndjeshme të numrit të rasteve të Covid-19.

Nga nesër njerëzit do të lejohen të largohen më shumë  se 1 km nga shtëpitë e tyre për arsye jo të domosdoshme, çerdhet do të rihapen dhe restorantet do të jenë në gjendje të shërbejnë ushqim të gatshëm. Plazhet, rezervatet natyrore dhe parqet kombëtare do të hapen përsëri për vizitorët.

Kryeministri Netanjahu në një konferencë për median deklaroi se bllokimi kishte qenë një "sukses i madh".

Bllokimi i dytë filloi më 18 shtator, pasi Izraeli regjistroi  nivele të lartë të infeksioneve të reja  dhe vdekshmërisë që ishin ndër më të lartat në botë në lidhje me madhësinë e popullsisë.

Numri ditor i rasteve të reja të konfirmuara ka rënë gradualisht nga niveli i lartë prej pothuajse 9,000 në fund të muajit të kaluar në 1,608, shifër kjo më e ulët se pragu i vendosur prej 2,000 infektimeve të vendosur nga ministria e shëndetësisë si kusht për fazën e parë të planit të daljes nga bllokimi.

Kryeministri Benjamin Netanjahu i tha kabinetit të tij se dalja nga bllokimi duhej të ishte "gradual, i përgjegjshëm, i kujdesshëm dhe i kontrolluar" për të shmangur një bllokim shtesë.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Covid-19, a e përballojmë dot një mbyllje të dytë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

FOTOT/ 'Eksod biblik': Mijëra francezë largohen nga Parisi brenda natës, boshatisen supermarketet