Qeveria miraton marrëveshjen me KE-në! Bashkimi Evropian 82.6 mln euro Shqipërisë në mbështetje të reformave kryesore! 6 projektet madhore

Qeveria shqiptare ka miratuar marrëveshje me KE për procësin e anëtarësimit të Shqipërisë. Bashkimi Europian ofron 82.6 milionë euro për Shqipërinë në mbështetje të reformave kryesore, 14.9 milionë euro për agjencitë e zbatimit të ligjit, 9.7 milionë euro për reformën në drejtësi, 5 milionë euro për forcimin e rolit të parlamentit dhe KQZ, 29 milionë euro për fushën e ujit, 19 milionë euro për procesin e negociatave dhe 5 milionë euro për iniciativat e qeverisë shqiptare për të rinjtë.

"Vendimi i parë lidhet me miratimin e marrëveshjes së financimit midis Shqipërisë dhe KE në kuadër të programit të vitit ‘22 për asistencën e para anëtarësimit. Paketa IPA 2022 që qeveria e miratoi sot me KE përfshin asistencë ndaj Shqipërisë prej 82.6 milionë euro. Kjo asistencë do të mbështesë disa prej reformave kryesore të vendit, BE për agjencitë e zbatimit të ligjit 14.9 milionë euro, mbështetje për vlerësimin e fazës së tretë të gjyqtarëve dhe prokurorëve, asistencë 9.7 milionë euro, mbështetje për reformën në drejtësi, BE për demokraci në vlerën 5 milionë euro, mbështetje që synon forcimin e rolit të parlamentit në demokraci, BE për ujin 29 milionë euro që mbështet reformën thelbësore të qeverisë shqiptare në fushën e ujit, 19 milionë euro për instrumentin lehtësues për mbështetjen e procesit të negociatave në BE dhe BE për rininë në vlerën 5 milionë euro që mbështet iniciativat e qeverisë shqiptare për të rinjtë në vendin tonë", tha Majlinda Dhuka, kryenegociatore.

Kryenegociatorja Dhuka tregoi se vendimi i dytë lidhet me miratimin e strategjisë kombëtare për zhvillim dhe integrim të Shqipërisë. Ndër të tjera tregon prioritetet madhore për vitet e ardhshme.

"Vendimi i dytë është për miratimin e strategjisë kombëtare për zhvillim dhe integrim 2020-2030 të Shqipërisë. Strategjia është boshti kryesor i orientimit të zhvillimit të vendit. Strategjia ka një vision të qartë, ndërtimi i një ekonomie dinamike, pjesë e BE dhe rajonit që ofron kushte të barbarta për rritjen e mirëqenies së qytetarëve mbështetur në demokraci. 6 prioritete madhore parashikohen: integrimi europian, lufta ndaj korrupusonit, energjia, bujqësia, turizmi dhe dixhitalizimi", tha Dhuka.

Në përditësim...

A.M./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Daku: 23/02/2023 08:39

  Vidhni derra

  Përgjigju
 • Loni: 22/02/2023 17:11

  Edhe 80 milion euro te tjera per hajdutet si puna e ben ahmetit me shoke

  Përgjigju
 • redi: 22/02/2023 16:05

  Shume transparence e qeverise dhe rritet besimi ne te kundert populli zhgejehet, dhe te ben te hapesh kraun .Mire eshte qe shuma e dhene nga BE te shkoje 65 milion per investime per energjine solare qe ne kohe thatesire eshte shpetim per buxhetin dhe pjesa tjeter per reformen ne drejtesi dhe punesimi i rinise mbas universitare duke hapur variante te reja pune ,se privati zor se ndihmon rinine

  Përgjigju
 • Lexues: 22/02/2023 15:43

  30% i merni ju pa bere asgje..dmth per te me ndergjegjesuarneve

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

PD, si kazino politike

PD, si kazino politike