Projektligji i ri, punonjësit e teknologjisë së informacionit do të paguajnë kontribute vetëm për pagë minimale! Përjashtohen edhe pensionistët që punojnë në privat

Projektligji i ri, punonjësit e teknologjisë së informacionit do të paguajnë kontribute vetëm për pagë minimale! Përjashtohen edhe pensionistët që punojnë në privat

Foto ilustruese

TIRANË- Të gjithë të punësuarit në fushën e IT-së do të paguajnë kontributet e sigurimeve shoqërore në nivelin e pagës minimale mujore, pavarësisht deklaratës bruto të deklaruar. Projektligji për të ndryshuar ligjin e sigurimeve shoqërore tashmë është hedhur për konsultim publik nga qeveria.

Qëllimi i këtij projektligji konsiston në mbajtjen e një shifre të caktuar të detyrimit nga punonjësit e IT-së për sigurimet shoqërore pavarësisht ndryshimeve në pagën bruto. Pra, punonjësit e tekonologjisë dhe Informacionit do mund të kenë një lehtësi sa i takon detyrimeve shoqërore me detyrimin e vetëm, me pagë minimale, pra 40 mijë lekë.

“Personat e punësuar me profesion në fushën e teknologjisë së informacionit (IT), dhe të regjistruar në subjektet me aktivitet kryesor në fushën e teknologjisë së informacionit të cilët ushtrojnë aktivitetin e tyre sipas Ligjit Nr. 58/2022 “Për krijimin, organizimin dhe funksionimin e Parqeve Teknologjike dhe Shkencore”, të miratuara sipas legjislacionit në fuqi, për këtë kategori paguajnë kontributet e sigurimeve shoqërore në nivelin e pagës minimale mujore në shkallë vendi, me miratimin paraprak të punëmarrësit, të evidentuar në kontratën e punës, pavarësisht pagës bruto të deklaruar", lexohet në ndryshimet ligjore

Për konsultim publik është rihedhur edhe projektligji për moshën e tretë. Pensionistët e vetëpunësuar në sektorin privat, nuk do të paguajnë me kontributet e sigurimeve shoqërore.

Qëllimi i këtij projektaktit, konsiston në përjashtimin e përfituesve të pensionit të pleqërisë të cilët vetëpunësohen në sektorin privat, pasi kanë fituar të drejtën për pension pleqërie, nga pagesa e kontributeve të sigurimeve shoqërore, duke qenë se atyre nuk u njihet si periudhë sigurimi koha e vetëpunësimit”, ndërkohë që paguajnë kontribute*, thuhet në relacionin e projektligjit.

“Përjashtohen nga detyrimi për të paguar kontributet e detyrueshme të sigurimeve shoqërore, përfituesit e pensionit të pleqërisë që vetëpunësohen si të vetëm në sektorin privat.”- thuhet në ndryshimet ligjore.

(Kliko këtu për PROJEKTLIGJI-per-sigurimet-shoqerore)

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 04/04/2023 03:02

  Ketu ku jetoj une, pensionistet e punesuar e vetepunesuar i paguajne te tera si kontributet si taksat,te vetmen gje qe u favorizon shteti,eshte kur bejne deklarimin e te ardhurave ne fund te vitit,kane disa favore nga shteti kur plotesojne disa kushte.Sa per punonjesit IT qe do te paguajne kontribute sikur marrin page minimale,mendoj qe eshte e gabuar,aq me teper qe po i reklamojne si profesion i te ardhmes,shume fitimprures e i mirepaguar,por mendoj qe po e bejne kete leshim per te nxitur sa me shume te punesuar ne kete sektor.

  Përgjigju
 • Marangozi: 03/04/2023 19:16

  Projekrligj leshi. Kush i jep keto ide aman? Skema pensioneve po shkon drejt falimentimit te sigurte!

  Përgjigju
 • One: 03/04/2023 18:11

  Absurd, pse valle kaq te ceket keta njerez

  Përgjigju
 • lulimiri: 03/04/2023 17:05

  AH qeveri leshi. Sapo e ndrushoi ligjin per profesionet e lira sepse e kishte kthyer ne pacavure e nuk paguanin taksa. Tani edhe kjo idiotesia tjeter qe eshte edhe antikushtetuese sepse ben fiferencim te punonjesve.

  Përgjigju
 • Leonard: 03/04/2023 14:50

  E pse kjo pune keshtu? Po tja bejne dhe mjekeve dhe zjarrefikeseve kete sepse e kane me te rendesishem profesionin sepse shpetojne njerez. Ka ik per l*sh kjo qeveri!

  Përgjigju
 • Lexues: 03/04/2023 14:03

  Pra kontributin do ta paguajne sikur e kane rrogen 400 mije kurse pensionin do ta marrin sikur ta kishin 800 mije. Diferencen e mbulojne ata qe s‘punojne ne IT dhe qe paguhen shume me pak. Bukur.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore arreston nënkomisarin në Korçë, tjetërsonte provat (EMRI)

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore arreston nënkomisarin në Korçë, tjetërsonte provat (EMRI)