Qytetarët e Kukësit presin pemët e blirit për tregti! Shkatërrohet kurora e gjelbër bashkia asnjë masë

Bliri një ndër pemët simbol në qytetin e Kukësit po shkatërrohet pasi qytetarët e presin atë me qëllim për ta shitur në tregun e bimëve medicinale. Bashkia e Kukësit nuk ka marrë asnjë masë për të ndalë këtë fenomen të shëmtuar e të dëmshëm për kurorën e gjelbër të qytetit.

Një fenomen i pazakontë ndodh në qytetin e Kukësit ku qytetarët thyejnë pemët dekorative për të mbledhur blinin dhe ligustren me qëllim për ti shitur tek pikat e tregtimit të bimëve medicinale.

Sinkron 1 “Fatkeqësi për ne. Shumica nuk e ruajnë por e dëmtojnë, si me qenë pronë e huaja jo e vetja”, shprehte nje qytetar

Gjatë gjithë kurorës së gjelbër të qytetit vihet re ndërhyrja në mënyrë të papërgjegjshme që banorët i kanë bërë pemëve dekorative ndërkohë përgjegjëse për të parandaluar këtë shkatërrim është Bashkia e Kukësit.

“T’i parandalojnë. Policë ka, punonjës ka. Nuk është mirë të thyesh pemë po ca të bësh”, thotë një qytetar tjetër.

“Ça të them o burrë i dheut, nuk është njerëzore kjo gjë. Në vend që ta ruash e dëmton, po kështu ndodh”, thotë dikush tjetër.

Njësia vendore e qytetit  Kukësit renditet e para në shkallë vendi sa i takon hapësirës së gjelbër me më shumë se 13 mijë metër katrorë pemë dhe shkurre dekorative e parqe te cilat po dëmtohen nga mungesa se kulturës qytetare dhe ruajtja e pronës publike.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • zulu: 22/06/2022 02:32

  JENI KAFSHE ,, A PRITET BLIRI,, A PRITEN PEMET,....POLICIA TE VRASE C'DO PERSON NE FLAGRANCE....

  Përgjigju
 • Vin: 20/06/2022 21:25

  Kafshet nuk civilizohen

  Përgjigju
 • WTF: 20/06/2022 21:05

  Cdo bashkesi shoqerore meriton ate qe eshte, njeriu i mencur meriton civilizimin, kurse ai me pak i mencur meriton shkretetiren!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndarja e re territoriale, sipas jush duhet të ketë më shumë apo më pak se 61 bashki?×

Lajmi i fundit

John

Milan heziton, Liverpool dhe Arsenal hidhen në sulm për Asensio-n! Monza e Berlusconi-t tenton Dezko-n