Raketë në ambulancë në Bakhmut, rusët vrasin mjekun amerikan

Raketë në ambulancë në Bakhmut, rusët vrasin mjekun amerikan

Pete Reed

Një mjek amerikan është vrarë në Ukrainë, pas bombardimeve ruse në Bakhmut. Automjeti i Pete Reed thuhet se u godit nga një raketë ndërkohë që ai po ndihmonte njerëzit të evakuoheshin.

Reed, i cili kishte themeluar Global Response Medicine, sapo kishte arritur në Ukrainën me synimin e qartë për të ndihmuar popullin ukrainas, në mënyrë vullnetare , por nuk mundi ta çoj misionin e tij deri në fund. Ai ishte edhe menaxher në organizatën “Global Outreach Doctors”, e cila ndihmon mjekët ukrainas. Theksojmë se së paku pesë shtetas turq deri më tani janë vrarë në luftën mes ukrainasve dhe rusëve, sipas mediave të huaja.

"Ai po evakuonte civilët dhe po trajtonte të plagosurit kur ambulanca e tij ra nën zjarrin rus në Bakhmut. Ai vdiq duke bërë atë që i dha jetë dhe atë që donte, dhe duke shpëtuar një anëtar të ekipit të tij me trupin e tij," tha gruaja e Pete Reed.

Lajmin për vdekjen e dha dje Global Response Medicine, organizata që ai kishte themeluar, por ende nuk kishte detaje. Reed kishte udhëhequr ekipet mjekësore në Mosul, Irak, duke trajtuar mbi 10,000 pacientë.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Medvedev: Do të përdorim armë bërthamore nëse Kievi sulmon rajonet ruse! Von der Leyen: Sanksionet e reja për Rusinë deri më 24 shkurt


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

E ka seriozisht? Loredana shfaqet duke puthur në buzë një vajzë: E dashura ime e re

E ka seriozisht? Loredana shfaqet duke puthur në buzë një vajzë: E dashura ime e re