Rama: Gjykata justifikoi vrasësit duke thënë se qëlluan nga vetëbesimi i madh! Absurditeti i drejtësisë tonë kancerogjene

Kryeministri Edi Rama tha për dy të akuzuarit se qëlluan dhe vranë dy protestues por ata nuk kanë dashur të vrasin por nga vetëbesimi i tepruar kanë krijuar viktima. Kjo, tha Rama, është si të justifikosh një terrorist, që nuk i njeh viktimat por do të vendos një rend të ri botëror. Rama u shpreh se ky është absurditeti i jetës reale i sistemit të drejtësisë  dhe se duhet të ecet para me reformimin e plotë të saj.

"Nëse do të lexojmë dosjen e gjykimit për dy persona të akuzuar për 21 janarin, po të mos e dish që kjo është një ngjarje që ka ndodhur mund të mendosh se këto janë faqet e një libri satirik. Dy personat e evidentuar si personat që kanë qëlluar dhe vrarë konsiderohen nga gjykata si dy individë që  nuk kanë bashkëpunuar më njëri tjetrin dhe nuk e njihnin asnjërin prej viktimave dhe nuk kanë pasur bashkëpunime me persona të tretë. Faktikisht e thotë gjykata e Apelit dhe jo me fjalë por me shkrim, që këta persona nuk kanë dashur të vrasin por nga vetëbesimi i tepruar kanë krijuar viktima. Njësoj si kur nuk njohin viktimat kur vënën një bombë në një stacion, njësoj si terroristët që nuk bashkëpunojnë me palë të treta, por kanë një vetëbesim të tepruar për të vendosur një rend të ri botëror dhe vrasin njerëz dhe janë të pafajshëm. Ky është absurdi i jetës reale i sistemit të drejtësisë  që na duhet të përballemi dhe për këtë duhet të çojmë përpara reformimin e plotë të sistemit të drejtësisë", tha Rama.


Lajmi kryesor:

10 vite pas, shpallen 'Dëshmorë të Atdheut' 4 protestuesit e vrarë! Rama: Parlamenti s'bën gjyqe, të veprojë drejtësia


I.K./E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është e mjaftueshme rritja vjetore e pensioneve prej 5 për qind ashtu siç premtohet në programin e Rama 3?×

Lajmi i fundit

John

Berisha nesër takim me anëtarët e PD-së, Basha mbledh krerët e degëve në Fier! Emëron Gjekmarkajn si drejtues politik në qarkun e Lezhës