Rama i përgjigjet protestuesve në Vlorë, publikon videon 3D të projektit të Sheshit të Flamurit: Do nxjerri në pah objektet e historisë në atë shesh

Rama i përgjigjet protestuesve në Vlorë, publikon videon 3D të projektit të Sheshit të Flamurit: Do nxjerri në pah objektet e historisë në atë shesh

Projekti 3D i Sheshit të Flamurit

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur me një video 3D të projektit të Sheshit të Flamurit në Vlorë, duke i kthyer përgjigje protestuesve që akuzojnë se po fshihet historia.

Rama shkruan në Facebook se Sheshi i Ri i Flamurit do t'i shtojë Vlorës një tjetër pjesë të bukur të mozaikut të Rilindjes së saj Urbane që do të nxjerrë në pah edhe objektet e historisë në atë shesh. Akuzave të 'Foltores' se në Shesh do të ndërtohet terminal autobusësh, Rama i përgjigjet duke thënë se një gjë e tillë nuk do të ndodhë.

"Mirëmëngjes dhe me Sheshin e Ri të Flamurit, i cili do t'i shtojë Vlorës një tjetër pjesë të bukur të mozaikut gjithnjë e më tërheqës të Rilindjes së saj Urbane, ku do të mësyjë gjelbërimi, ku do të dalin në pah me të gjithë shkëlqimin e tyre objektet e historisë në atë shesh, ku një qilim i kuq prej guri do të lidhë monumentin e Pavarësisë me "tempullin" hijezues që do të shërbejë për panaire, ekspozita, shfaqje artistike e të tjera (po vetëm si terminal autobusësh për foltorexhinjtë jo) dhe ku fantazma e ish-hotelit do të kthehet në qendrën më të madhe social - kulturore të vendit për të gjitha moshat, pa harruar aksin e rikonceptuar që lidh edhe varrezat e dëshmorëve me monumentin e Pavarësisë përmes kolonatave të 'tempullit' hijezues, ju uroj një ditë të mbarë", shkruan Rama.

Disa qytetarë në Vlorë janë ngritur në protestë, duke kundërshtuar ndërtimin e Sheshit të ri, pasi sipas tyre projekti po rrënon historinë.

Në sheshin e Flamurit në Vlorë kanë nisur punimet për të vënë në jetë projektin që pritet ta rikualifikojë zonën ndërsa një godinë 15 katëshe qe shteti ia ka marrë privatit, pritet të kthehet në qendër social-kulturore dhe jo në hotel, siç pretendojnë përfaqësues të “Foltores” së Sali Berishës. Ndërtesa i është marrë biznesmenit Sulo Shehi, të cilin shteti e ka dëmshpërblyes me 8 milionë dollarë.

Zhvillues i projektit është Fondi Shqiptar i Zhvillimit ndërsa financuese e projektit nga Xavier de Geyter, i njëjti arkitekt belg që ideoi Lungomaren, është qeveria. Vlera e kontratës për zbatimin e këtij projekti është 818 milionë lekë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arber: 09/04/2022 10:32

  Nuk ka rendesi c'fare emri i vene , terminal a hijezues , a kushedi se c'fare por betonizimi i sheshit dhe cdo lloj betonizimi ne ate shesh eshte shume i tepert per mos thene provokues. Nuk mund te luash me kujtesen dhe krenarine jo vetem te Vlores por te gjitha trevave shqiptare qe ate shesh e quajne SHESHI I FLAMURIT , Ai eshte eshte simbolika e pavaresise dhe nuk ka askush te drejte te fshije memorje dhe te rishkruaje ashtu si e cmon nje individ apo grup individesh dhe aq me teper qe nje arkitet qofte ky belg a milanez qe nuk i dhemb fare , po fare, kujtesa e kombit . Prandaj kur behen nderhyrje te tilla ka nje konsultim te gjere publik se per referendume as qe behet llaf . Ne kete rast a duhet te jemi falenderues dhe per cfare ?!

  Përgjigju
 • Iris: 09/04/2022 03:54

  Ne fakt ajo kolonata e mbuluar,qe e kane ngateruar per terminal, eshte komplet pa vend,vetem qente kane per t'a njohur vleren e kolonave te saj.Projekti me duket interesant ne pergjithesi,por sheshi duhet te ishte me i madh dhe me pak i ngarkuar.Si gjithmone Rama e harron ligjin e shenjte /LESS IS MORE/.Jam kurioze, a u morr opinioi i vlonjateve per kete projekt,apo u vune para faktit te kryer?

  Përgjigju
 • epo kjo pune: 08/04/2022 19:42

  po lexoja lajmin per doganen ne Morine... Edo kapanoni qe mbron tek Sheshi Flamurit duket si pike doganore... hiqe e hapni sheshin e beni nje projekt artistik fjala vjen nje pjese te valezuar si krahet e shqiponjes a tjeter veç jo kete shemtiren....se do e heqin nje dite dhe do mbahesh mend vetem per te

  Përgjigju
 • Gruaja e Geronit: 08/04/2022 15:37

  do vija dhe une ne proteste por kur pash ca kokshtremta trafikant droge si Kujtim Cakrani pseudoavokat qe s.ka mbaruar akoma denimin ne Itali per droge thash qe kji eshte politike asgje me teper

  Përgjigju
 • Muradia: 08/04/2022 14:32

  Ke bërë punë,dhe pjesërisht të mira,(shëtitoret me një korsi lënë për të dëshiruar)kapanoni te sheshi Flamurit është pa vend,mbulon dhe zvogëlon sheshin, ambjentet e Hotelit janë mëse të mjaftueshme për çdo aktivitet ose ekspozit,p.s.Foltoren,Saliun dhe Mit'hatin mbaji për vete

  Përgjigju
 • Skelari: 08/04/2022 13:16

  Zoti rama ku i gjen fondet qe ndron qendren e vlores cdo vit?

  Përgjigju
 • Arlind: 08/04/2022 13:15

  Ai kufoma dhe kta qe e ndjekin jan mesuar vetem me shkatrrim ndaj i ben pershtypje kur ndertohet e punohet.

  Përgjigju
 • Alesia: 08/04/2022 13:11

  Shqiptaret dalin n protesta per qef dhe me bo muhabet se arsye tjeter skan ????

  Përgjigju
 • Mira: 08/04/2022 13:09

  Nuk u knaqen njehere shqiptaret sado te mundohesh per mire

  Përgjigju
 • epo kjo pune: 08/04/2022 12:20

  hiq kapanonin Edo se duket si çiban... per projektin bej nje degjese e referendum lokal, te tjerat mire, vetem kapanoni stonon e shemton krejt sheshin

  Përgjigju
 • deoni: 08/04/2022 11:58

  bukur duken gjerat ne 3D dhe ne kompjuter, por ca behet me avancimin e agendes drejt bashkimit europian, bie fjala respektimi i te drejtave baze te njeriut sepse njerezit nuk rrojne me cliche

  Përgjigju
 • Cubel breca: 08/04/2022 11:50

  Vazhdo para Cub se legenat ate pun kan. Nuk din cesht te shohesh drit se vetem dhi e dele kan kullotur. Ashtu din te bejn nga 30 vjet. Ashtu kan ber per sistemimin parkut ashtu po bejn per sistemimin per efekt rindertimi. Ata sdi cesht puna se kan henger nga 30 vjet qyl sju ka then njeri pun te mbar.

  Përgjigju
 • Agim: 08/04/2022 11:16

  Jan mesuar me katrahuren e shkatrimin ne kohen e saliut e sju pelqen kur punohet. Degjoni foltoren se do ja shifni hajrin

  Përgjigju
 • Lulzim: 08/04/2022 11:14

  E mrekullueshme pamja e Vlores me kete super projekt qe po behet . Nje investim per tu vleresuar ku çdo qytetar i Vlores do ndihet i lumtur .

  Përgjigju
 • Goni: 08/04/2022 11:11

  Si ka mundesi qe sali berisha del kunder te cdo vepre te mire qe behet ne kete vend

  Përgjigju
 • Flori: 08/04/2022 11:11

  Ja se mos ju bashkohet flor binaj per protest se ai ka hall me kandidu per deptutet mduket dhe i ndjek kto kauzat ahhahahahahah

  Përgjigju
 • Toni: 08/04/2022 11:11

  Gjerat e mira dhe te suksesshme vijne hap mbas hapi.Sot u be Vlora neser e me tej eshte rradha e gjithe qyteteve te tjera! Duke mos harru faktin se qeveria Rama ka mbyll shume gropa te cilat Plaku Mere i hapi bashke me zagaret e vet edhe i dha vendit nje goditje ne ekonomine , por fatmiresishte sot po behet cmos per te rregulluar gabimet e nje plaku te cmendur

  Përgjigju
 • Anila: 08/04/2022 11:10

  Nga shpjegimi qe i ka ber dje Rama ne Opinion projektit me ka pelqyer shum, esht punuar ne detaje. Berisha per sa koh ka qen ne pushtet ska ber gje vecse esht mar me muhabete kafeneje

  Përgjigju
 • Albozi: 08/04/2022 11:10

  Po sdolen kta te folboles se foltore seshte ajo me fol , sbohet llaf , po shkoni mblidhni partine ihere pastaj hajdeni e protestoni

  Përgjigju
 • Monda: 08/04/2022 11:10

  Ne kohe te sales ishte si kabul e kane goje tani te ankohen per cdo gje te mire qe behet ne kete vend

  Përgjigju
 • andi: 08/04/2022 11:09

  saliu ne kohen e vet se ka pas as ne liste vloren kurse tani do beht me nje nga portet me te mira ne europe dhe me nje shesh flamuri qe do terheqi shume turist

  Përgjigju
 • Eri: 08/04/2022 11:08

  Shume e bukur dhe nje mrekulli tjeter per Vloren

  Përgjigju
 • dritan: 08/04/2022 11:08

  nje investim si ky i duhej vlores , nje super investim i cili do ti japi faqe te re qytetit

  Përgjigju
 • Luljeta bera: 08/04/2022 11:07

  Po ca duan kta qe ankohen mos duan ta mbuloje ne beton po ka lezet gjelberim dhe hapesire

  Përgjigju
 • Ariu: 08/04/2022 10:56

  Aman mo me kete fantazmen e hotelit qe thua do te behet qender social kulturore. Mos perfundon hoteli edhe kthehet si ato stolat inteligjent te bashkise vlore ne lungomare.

  Përgjigju
 • LORA: 08/04/2022 10:53

  Big like,per kete projekt spektakolar dhe modern te "Sheshit te Flamurit" ne Vlore. Eshte ne kohen e duhur;i integruar me se miri edhe me Qendren Historike te Pavarsise.

  Përgjigju
 • Arbeni: 08/04/2022 10:05

  Ty duhet me ta lyp lulën e ballit o kriminel mu…

  Përgjigju
  • Cubi: 08/04/2022 11:54

   Shpellari aty e ka mendjen tek patllakja.

 • Loni: 08/04/2022 09:44

  Ore e para kullat per cfare duhen!? E dyta mini sheshi flamurit! E treta me mire sec ishte do behet por sa do shkoj rilindja urbane! Po kullat ku hyjne aty!?

  Përgjigju
 • bexheti: 08/04/2022 09:10

  He me te lumte o Edi Rama qe e nxore Vloren ne drite, por kam frike se nuk do ti pelqeje malokut Mul Noka se per dreziun NON GRATA dihet asgje nuk i pelqen vetem shpella duan shpellaret...

  Përgjigju
 • birce: 08/04/2022 08:56

  Shume e bukur por a do tju pelqejeve shpellareve te Sali non grates....

  Përgjigju
 • DELIRANT KASAP RRËXHËP BULE LEKA [ KEPI ]: 08/04/2022 08:41

  O Edi Rama shum reklama bën mor zotni Shqipria para sheshi të flamurit ka nevoj immediate në shum fush të tjera. Pra lëri reklamat e plotëso pushtet më minimale të njërzve. Reklamat lëri për militantët e tu.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

I gjithë rrjeti zien me ngacmimet e tyre, Luizi pyet Jorin: T’i themi të gjithë shtëpisë se si njihemi? Modelja: Jo, të shikoj si vëlla tani

I gjithë rrjeti zien me ngacmimet e tyre, Luizi pyet Jorin: T’i themi të gjithë shtëpisë se si njihemi? Modelja: Jo, të shikoj si vëlla tani