Rama: Ka vetëm një raport ndërkombëtar të thellë e të besueshëm 100% për ecurinë e vendit, progres raporti i BE-së

Rama: Ka vetëm një raport ndërkombëtar të thellë e të besueshëm 100% për ecurinë e vendit, progres raporti i BE-së

Edi Rama

Për kryeministrin Rama ka vetëm një raport i cili është totalisht i besueshëm për zhvillimin e vendit dhe ai raporti i përgatitur çdo vit nga Komisioni Evropian dhe që quhet ‘raporti i progresit për Shqipërinë’.

 “Për mua ka vetëm një raport ndërkombëtar të thellë e të besueshëm 100% për ecurinë e vendit: Raporti i Progresit të Shqipërisë nga Bashkimi Evropian – fakte jo perceptime, analiza objektive jo gjykime subjektive, skuadër profesionale me kohë të plotë, jo nënkontraktorë part-time”, ka shkruar Rama në një postim në Twitter.  

Komisioni Evropian ka vlerësuar pozitivisht ecurinë që ka bërë Shqipëria në rrugën e reformave, ndërsa nuk lë jashtë vëmendjes rëndësinë e bashkëpunimit që qeveria duhet të ketë me opozitën dhe aktorët e shoqërisë civile. Në raport vlerësohet se qeveria mbajti fokusin te reformat që duhet të realizohen si dhe ka përforcuar strukturën e saj koordinuese për integrimin në BE.

Sa i takon reformës së administratës publike, Shqipëria vlerësohet të jetë “mesatarisht e përgatitur” dhe me një “përparim të kufizuar në forcimin e kapaciteteve të ministrive të linjës për të zbatuar vlerësimet e ndikimit rregullator dhe për të mbajtur konsultime publike”. 

Sistemi gjyqësor i Shqipërisë, sipas Komisionit Europian “ka arritur një shkallë përgatitjeje të moderuar” dhe Reforma në Drejtësi konsiderohet të ketë patur “një përparim përgjithësisht të mirë”. Raporti vë në dukje emërimet për plotësimin e vendeve në Gjykatën Kushtetuese dhe atë të Lartë, duke theksuar se “megjithatë procedurat e gjata, dhe një numër i madh i çështjeve të prapambetura vazhdojnë të ndikojnë negativisht në efikasitetin e sistemit gjyqësor”.

K.T./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Desi: 31/10/2022 12:36

  Shume e vertet ky raport do ndikoje pozitivisht ne vendin tone

  Përgjigju
 • ylli: 31/10/2022 12:28

  raport me fakte dhe qe do e ndimoje shume shqiperine

  Përgjigju
 • kristo: 31/10/2022 12:15

  Progresi i vendit tone eshte veteme nese shkojm ne hapat e Be dhe urime rama qe po e ben kete gje

  Përgjigju
 • lili: 31/10/2022 12:14

  shpresoj shume qe ky raport te jete shume efektiv per vendin tone dhe kam shume besim se do te jete i tilee

  Përgjigju
 • gani: 31/10/2022 12:13

  Ky raport eshte ne te miren e vendit tone si dhe eshte menyra me e mire per te bere progres

  Përgjigju
 • Erald: 31/10/2022 11:55

  O mir qe erdh Rama me e nxjerr ne drit ket ven se me Saliun me shok as ne enderr se kishim pa BE

  Përgjigju
 • Armand: 31/10/2022 11:54

  Dhe besoj se ky duhet fe jete me i rendesishmi dhe me i besueshmi se kto partia e rublave k bazojn te endrrat e saliut raporter

  Përgjigju
 • Agron: 31/10/2022 11:50

  Atij duhet ti besojne te gjithe ne fakt se eshte 100% i sakte

  Përgjigju
 • Jorgo: 31/10/2022 11:29

  Raporti i progresit per shqiperine eshte nje raport me te vertete i besueshem ku po shohim dita dites qe shqiperia po ndihmoet nga vendet e tjera

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Fier/ E moshuara mbetet e bllokuar në katin e 6-të të pallatit, ndërhyjnë forcat zjarrfikëse

Fier/ E moshuara mbetet e bllokuar në katin e 6-të të pallatit, ndërhyjnë forcat zjarrfikëse