Rama: Mbi 40 produkte ‘Made in Albania’ do të certifikohen

Rama: Mbi 40 produkte ‘Made in Albania’ do të certifikohen

Prodhuesit e ekselencës tradicionale tashmë i kanë produktet të mbrojtura e të certifikuara, si vlerë e shtuar e markës “Made in Albania”. Kryeministri Edi Rama ndau në rrjetet sociale dëshmitë e eskpertëve të ushqimit dhe vetë prodhuesve mbi përfitimet që sjell certifikimi i produkteve.

Puna për identifikimin, regjistrimin dhe mbrojtjen e produkteve bujqësor dhe ushqimore ka filluar vite më parë, por miratimi i ligjit dhe akteve nënligjore për skemat e cilësisë së produkteve bujqësore dhe ushqimore i hapën rrugë njohjes dhe certifikimit të tyre me tre sisteme krysore të përafruara me BE-në si treguesi gjeografik, emërtimi i origjinës dhe  specialiteti tradicional i garantuar.

Deri më sot është bërë identifikimi i mbi 40 produkteve që kanë potencialin për t’u certifikuar shumë shpejt.

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca u shpreh se certifikimi është garanci për aksesin në treg të prodhuesve të vegjël.

“Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka zhvilluar rrugën e qartë ku duhet të ecin këta prodhues të vegjël për të rritur vlerën e produkteve të tyre”, tha ajo.

Sipas ekspertit të ushqimit, Armand Kikino “pas një pune disavjeçare janë certifikuar produktet e e para tradicionale, certifikim që konfirmon dhe plotëson identitetin e produktit, i jep garanci konsumatorit mbi origjinën dhe cilësinë e tij si dhe i siguron prodhuesit një treg të mirë dhe çmim të drejtë. “Komisioni i Skemave të Cilësisë fton të gjitha bashkësitë e prodhuesve të bëhen pjesë e këtyre skemave”, tha ai.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 30/01/2023 00:19

  Mire ben qe certifikon marken,por duhet certifikuar cfare eshte organike,//bio// sic thuhet aty se po mashtrojne fshataret si derri.Po perdorin plehera kimike e pesticide dhe paturpesisht thone qe i kane /bio/ dhe cmimin e vene si te tille.Fillo me certifikimin e kontrollin e produkteve nese jane organike me te vertet,pastaj kalo te //Made in Albania//!

  Përgjigju
 • Ah sufllaqe: 29/01/2023 19:44

  Bravo Rilindja.Edhe un do leshoj nha 30 mesazhe ketu dhe ja u fituan 30 sufllaqe.Si s,ju vjen turp o brez muti me lepirje qe tani ju

  Përgjigju
 • Joni: 29/01/2023 18:28

  Cdo dite lajme te mira po marrim per vendin

  Përgjigju
 • Loni: 29/01/2023 18:17

  Sa mire per vendin tone

  Përgjigju
 • Olti: 29/01/2023 18:17

  Keshtu lajmesh pacim

  Përgjigju
 • Beni: 29/01/2023 17:37

  Lajm fantastik

  Përgjigju
 • anri: 29/01/2023 13:03

  e gjithe bota po njihet me produktet me te mira te Shqiperise

  Përgjigju
 • Bona: 29/01/2023 12:06

  Lajm fantastik per ne qe jetojme jasht pasi kemi mundesine te konsumojme produktet tradiocionale shqiptare

  Përgjigju
  • Populli: 29/01/2023 16:42

   Bona te keshilloj te provosh gerneten tradicionale. Nuk do ngelesh e zhgenjyer.

  • Beni: 29/01/2023 15:26

   Bravo Bona sapo fitove nje sufllaqe

  • Arbërori: 29/01/2023 13:37

   Kerkoni nga qeveria e krimit listen e këtyre produkteve që 60% jan produkte serbe o të verbuar…!

 • Goni: 29/01/2023 11:47

  Sa mire qe produktet vlersohen dhe i jepet perkushtimi i duhur

  Përgjigju
 • Beni: 29/01/2023 11:43

  I lumte qeveris per punen e madhe qe po bejne per kete vend.

  Përgjigju
 • Sindi: 29/01/2023 11:40

  Me ne fund po e shikon edhe bota sa shume cilesi kane produktet Shqiptare.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

E ka seriozisht? Loredana shfaqet duke puthur në buzë një vajzë: E dashura ime e re

E ka seriozisht? Loredana shfaqet duke puthur në buzë një vajzë: E dashura ime e re