Rama merr pjesë në betimin e Veliajt kryebashkiak: Më 30 qershor banorët e Tiranës votuan për të drejtën, jo thjesht të majtën

1564503093_rama.jpg

Për herë të parë, kryeministri Edi Rama mori pjesë në konstituiumin e këshillit bashkiak dhe betimin e një kryetari bashkie. Zgjodhi Bashkinë e Tiranës, dhe kryebashkiakun Erion Veliaj,që fitoi më 30 qershor një mandat të dytë si qytetari i parë i Tiranës. 

Kreu i qeverisës vuri në dukje faktin që zgjedhjet u mbajtën pa opozitën, por tha me bindje se më 30 qershor qytetarët shqiptarë votuan për të drejtën, dhe jo thjesht për të majtën. Me marrjen e mandatit të dytë, kryeministri Edi Rama foli për një sfidë të madhe në vijim, por shtoi se do të punohet njësoj për të gjithë qytetarët. 

"Uroj të gjeni në çdo hap arsye dhe vullnet për të rritur angazhimin në komunitet. Uroj që përfaqësinë e re opozitare në këtë kuvend tuajin të mos e masni me peshën e vogël të numrit të saj, por me peshën e vullnetit të mirë për të dëgjuar zërin e saj për të përfituar bërjen e punës së mirë të përbashkët. Këshilli i shkuar ka qenë rëndom peng i politikë dhe është bllokuar me urdhra nga jashtë kësaj salle, por kjo nuk e ka penguar vendimmarrjen. Por kujdes njësoj e dëmshme do të ishte njësoj sikur numrat e sotme të sillnin mungesën e debatit dhe të prodhonin vendime në mungesë transparente. Askush nuk duhet ta harrojë se në 30 qershor banorët e Tiranës, votuan për të drejtën jo thjesht për të majtës. Duke marrë këtë në mendje, duhet të udhëheq çdo ditë punën tonë", tha Rama.

Shefi i mazhorancës ju drejtua me një fjalë këshilltarëve bashkiakë, ku tha se puna e tyre duhet të jetë në terren, në zonën e tyre të kujdestarisë. Rama kërkoi prej tyre një plan të komunikimit në komunitet, për të mos humbur lidhjen e drejtpërdrejtë me qytetarin.

"Unë dua t'ju nxis që sot të hartoni një plan të ri angazhimi me komunitetet dhe të njësive bashkiake të gjithë Tiranës së madhe në këtë Këshill të vogël.  Me katër vjeçarin e shkuar, ku thuaj se e gjithë barra e komunikimit ka qenë barrë e kryetarit të Bashkisë. Ne do të krijojmë forumet e debatit komunitar në çdo njësi bashkiake, për çdo komunitet dhe qytetar që ka dëshirë të marrë pjesë në to dhe të thotë fjalën e tij. Ju duhet të kujdeseni që të paktën një herë në muaj këto forume jo vetëm të mblidhen, por të sillni në institucione zërin e çdo komuniteti, hallin e çdo banori, sikletet e çdo sipërmarrësi. Krijimi i urave të reja me ta duhet të jetë prioritet i prioriteteve për çdo Këshill Bashkiak. E papranueshme që kontributi i Këshillit të jetë thjesht pjesëmarrja, e pakuptueshme që Këshilltarët të mos njohin territorin e tyre elektoral, të mos jenë pika e referimit të ço banori, që të mos kenë në celular asnjë mesazh apo thirrje nga zona e tyre", u shpreh kryeministri.

Qeveria dhe bashkia e Tiranës kanë punuar mirë së bashku në 4 vite, por ka ende vend për përmirësime - tha Rama, duke theksuar se ky bashkëpunim duhet të jetë edhe me bashkitë e tjera.

"Bilanci i Bashkisë deri më tani është pozitiv, por gjithashtu nevojat dhe pritshmëritë janë më shumë", theksoi Rama.


Lajmi kryesor:

Betohet Erion Veliaj: Kam rënë në dashuri me Bashkinë! Rama: Mos harroni si e gjetëm Tiranën në kohën e Bashës


G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?



×

Lajmi i fundit

John

26 viktima dhe dhjetëra të zhdukur, India ‘zhytet në ujë’, përmbyten shtëpi dhe prona, shiu nuk ndalet