Rama ndan pamjet nga takimi me Rutte: Shqipëria dhe Holanda propozim të përbashkët se si duhet të jetësohet ideja e komunitetit të ri politik europian

Shqipëria bashkë më Hollandën po përgatisin një propozim të tyrin se si duhet të artikulohet në terrenin e jetës reale europiane, ideja e Presidentit të Francës për Komunitetin e Ri Politik Europian. Kështu bën të ditur kryeministri Edi Rama, i cili ka publikuar disa pamje gjatë takimit në Hagë, me kryeministrin e Holandës Mark Rutte, ku thotë se ky është një lajm i jashtëzakonshëm për moralin dhe perspektivën e Shqipërisë.

‘Kjo është një ide e re për të gjeneruar një energji dhe fuqi të re europiane, pa e zëvendësuar dhe as anashkaluar procesin e zgjerimit të Bashkimit Europian.’- tha kreu i qeverisë.

Popozimi shqiptaro-hollandez mori jetë gjatë vizitës së Ramës në Hagë, ku kryeministri Mark Rutte, sipas kreut të qeverisë, i kërkoi të hidhnin në letër një këndvështrim të përbashkët për sesi duhet të jetësohet ideja e komunitetit të ri politik europian.

‘Ndërsa ideja e propozimit shqiptaro-hollandez mori jetë pikërisht gjatë vizitës në Hagë, ku duke vlerësuar lart punën dhe arritjet e Shqipërisë, po edhe duke çmuar kontributin tonë kritik në tryezën e Këshillit Europian, kryeministri Mark Rutte më kërkoi të hidhnim në letër, bashkarisht, si dy vende mike, njëri në rrënjët e BE-së, tjetri ende jo në BE, një këndvështrim të përbashkët për sesi duhet të jetësohet ideja e komunitetit të ri politik europian.  Ky është një moment i paimagjinueshëm deri pak vite më parë i Shqipërisë në arenën politike ndërkombëtare dhe më gjerë si edhe një shprehje prekëse për Shqipërinë e për shqiptarët.’- shprehet Rama.

Kryeministri Rama premton se do të punojnë se bashku me kryeministrin Rutte, për të nxitur një debat konstruktiv e produktiv për Europën e të gjithë europianëve, në Samitin e Madh për këtë temë, në Pragë tetorin e ardhshëm.

‘Do të punojmë me kryeministrin Rutte dhe skuadrat tona për të nxitur një debat konstruktiv e produktiv për Europën e të gjithë europianëve, në Samitin e Madh për këtë temë, në Pragë tetorin e ardhshëm, ku do të paraqesim edhe propozimin tonë.’- tha Rama.

Kryeministri Rama zhvilloi një vizitë tre ditore në Holandë, për të biseduar rreth çështjes së integrimit. Në një konferencë të përbashkët për shtyp kryeministri holandez, Mark Rutte shprehu mbështetjen për Shqipërinë ne procesin e integrimit në BE.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • egi: 06/07/2022 13:26

  bashkepunime te mira dhe qe sjellin lajme pozitive dhe projekte efikase per te dyja palet

  Përgjigju
 • ervi: 06/07/2022 13:25

  nje bravo e madhe qe realizon takime te tilla dhe na perfaqeson sic duhet

  Përgjigju
 • Mondi: 06/07/2022 11:19

  Takimi midis dy kryeministrave dhe bashkepunimi per projekte te ndryshme do te jete nje gje shume e mire per vendet

  Përgjigju
 • joni: 06/07/2022 11:06

  mezi po presim qe vendi yne te antaresohet ne BE, dhe jemi optimist mbas gjithe ketyre takimeve qe po organizohen me nderkombetaret

  Përgjigju
 • fiona: 06/07/2022 11:04

  sa mire qe holanda po tregon mbeshtetje per shqiperine ne procesin e integrimit ne BE

  Përgjigju
 • goni: 06/07/2022 11:03

  verte shume pozitive fakti qe holanda e mbeshtet procesin e integrimit te shqiperise ne BE

  Përgjigju
 • armando: 06/07/2022 11:02

  jemi teper optimist per rezultatet qe do sjelle ky takim te cilat me siguri do ndikojne poztivisht per te dyja palet

  Përgjigju
 • Jorgo: 06/07/2022 10:57

  Na vjen mire qe Hollanda dhe Shqiperia jane bere dy vende mike dhe kane ne mend te bashkepunojne bashke dhe te kene maredhenie sa me te mira

  Përgjigju
 • Xakja: 06/07/2022 10:39

  Z.rama jeni nje lider i denjt per kete vend fal marrdhenieve te mira qe ju keni me vendet e tjera vendi yne po njihet akoma dhe me shume

  Përgjigju
 • Berti: 06/07/2022 10:37

  Shpresoj qe ky takim te kete dale sa me mire dhe marrdheniet tona me hollanden te forcohen akoma dhe me shume

  Përgjigju
 • gimi: 06/07/2022 10:29

  kryeministri yne di ti ruaje maredheniet e mira dhe te tregohet diplomat per perfitime ne intere te vendit te tij

  Përgjigju
 • Vesa: 06/07/2022 10:29

  Z.rama di si te ruaj marrdhenie te mira dhe te nxjerri perfitime prej tyre. Kjo tregon qe eshte nje lider i mire dhe e dallon nga te tjeret

  Përgjigju
 • arber: 06/07/2022 10:28

  takime te tilla duhet te kemi sa me shume qe te kemi bahkepunime te mira per vendin

  Përgjigju
 • Arti: 06/07/2022 10:28

  Jane marrdhenie te tilla qe ruan kryeministri yne ato qe do e zhvillojne me teper vendin tone. Ka ber nje pune te shkelqyer keto kohe

  Përgjigju
 • Silva: 06/07/2022 10:25

  Shpresoj qe gjithcka te shkoje ashtu sic eshte parashikur e te dali sa me mir

  Përgjigju
 • irida: 06/07/2022 10:24

  Uroj shume qe ky takim ti ket shkuar sa me mire te dyja paleve

  Përgjigju
 • titi: 06/07/2022 10:18

  z.rama me politikat e tua kemi arritur mardhenje te mira gati me cdo shtet te mundcem uroj qe te kemi sa me shume dhe te kemi nje emer te mir ne bote .

  Përgjigju
 • Kryesupaxhiu shqipfoles ne sherbim te Athines: 06/07/2022 10:16

  Ju supaxhinjt e tjere mos harroni komentet qe lene shije te nje servilizmi te organizuar. Kemi 2-3 muaj me kete taktik te re, qysh kur u be e kuptueshme prania jone me propagand anti-shtet. Vershoni me servilizem fallco qe tu shpifet portali lexuesve. Minimumi 10 komente servile, dhe 1 ose 2 komente ku talleni me pseudo-servilizmin ne menyre qe qellimi i taktikes te mos shpetoj nga vemendja e lexuesve. Shpejt se do ua nderpres supen dhe pensionin e prinderve te deklaruar si minoritar. Edhe dicka tjeter. Parate qe ju japim per te reklamuar ne Google forumet tona (qe propaganda te ndikoj edhe te diaspora ne Europe) i investoni te gjitha sipas udhezimeve apo nje pjese e perdorni per te blere sufllaqe? Efharisto

  Përgjigju
  • Vezhguesi: 06/07/2022 11:14

   Hahahaha. Ndodhi sic e parashikove. Ndoshta do kishin ndryshuar qasjen kesaj here po te kishin pare kete koment. U prishi pune vonesa e procesit te publikimit.

 • Arsen: 06/07/2022 09:45

  Nderkohe Hollanda po digjet nga fermeret sepse Rutte, nje kopil i WEF the globalisteve vendosi qe te heqi qafe mbi 30% te fermereve dhe te uli ndjeshem prodhimin dhe rrisi kostot per t'ju permbushur agjendes 2030. Hec e merre vesh se ku po shkojme dhe me ke po futemi ne valle.

  Përgjigju
 • Hui: 06/07/2022 09:16

  Ky vend eshte me mire p ty o vemje hakdut ordiner. Neser eshte dita jote e fundit. Duro o xhepist duro. Tik tak

  Përgjigju
 • Arbërori: 06/07/2022 08:48

  Mjerimi shqipfolës

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Personi që sulmoi shkrimtatin Salman Rushdie akuzohet për tentativë për vrasje

Personi që sulmoi shkrimtatin Salman Rushdie akuzohet për tentativë për vrasje