Rama në Azerbajxhan: Synojmë të ndërtojmë një qendër të gazit në Vlorë! Gati studimi i gazifikimit të Korçës

AZERBAJXHAN-Vlora do të shndërrohet në pikën strategjike të ndërtimit të një qendre për gazin e lëngshëm në Shqipëri në vijim të realizimit të objektivit për e gazifikimin e plotë të vendit.

Nga kryeqyteti i Azerbajxhani, Baku, ku mori pjesë në samitin te 10-të Korridorit Jugor të Gazit, kryeministri Rama foli për  mundësinë e projekteve të reja drejt energjisë së rinovueshme.

"Sot jemi dëshmitar se korridori i gazit ka ndryshuar shumë jetë dhe e ka bërë Evropën më të sigurt. Ne jemi të pozicionuar startegjikisht në rrugën e gazsjellësit trans-adriatik. Ne do orientojmë investimet drejt projekteve të energjisë së ripërtëritshme. Ajo që ne po bëjmë është do e diversfikojmë në burime hidrike. Investimet në energjinë e qëndrueshme janë thelbësore. Po përpiqemi të ecim para për gazfikimin e vendit. Duke u mbështetur në përvojën e suksesshme me TAP synojmë të ndërtojmë një qendër gazi të lëngshëm natyror në Vlorë", tha Rama. 

Me korridorin jugor të gazit, kryeministri Rama është optimist se shumë shpejt Europa do të fitojë pavarësinë e plotë gazi rus.

"Ndërsa Evropa po mbledh furnizimet me gaz të lëngshëm natyror, korridori jugor i gazit pa asnjë dyshim do të mbetet një prej burimeve të pakta, të qëndrueshme konkurruese të transportimit të gazit që vjen për në BE. Me përqindjen e gazit rus në BE që po bie nga 40 % aktualisht në 8 % dhe së shpejti në 0 %", vijoi Rama. 

Gjatë vizitës së kryeministrit Rama, u nënshkrua edhe marrëveshja për heqjen e vizave me Azerbajxhanin, duke hapur mundësi të reja për turizëm, zhvillim ekonomik dhe bashkëpunim mes dy vendeve. Nënshkrimi i marrëveshjes u bë ndërmjet zëvendës ministrit të Jashtëm Besart Kadia dhe homologut të tij nga Azerbajxhani.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:20
Nënshkruhet marrëveshja, Shqipëria heq vizat me Azerbajxhanin

 

Shqipëria ka nënshkruar marrëveshjen për heqjen e vizave për qytetarët shqiptarë që udhëtojnë drejt Azerbajxhanit, duke hapur mundësi të reja për turizëm, zhvillim ekonomik dhe bashkëpunim mes dy vendeve. Nënshkrimi i marrëveshjes u bë ndërmjet zëvendës ministrit të Jashtëm Besart Kadia dhe homologut të tij nga Azerbajxhani.

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Loran: 01/03/2024 12:47

    Po kte ministrin e jashtem ku e ke gjet aman se si hy ne pun dreqit ky antikapat

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Trafikonin emigrantë duke i ndihmuar për të kaluar kufirin, arrestohet 53-vjeçari nga Kukësi

Trafikonin emigrantë duke i ndihmuar për të kaluar kufirin, arrestohet 53-vjeçari nga Kukësi