Rama në kantierin e Aeroportit të Vlorës, inspekton punimet bashkë me Behgjet Pacollin: Vepër që do transformojë industrinë e turizmit

Punimet në Aeroportin e Vlorës vijojnë, e teksa afati për përfundimin është në prill të 2024, kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga Behgjet Pacolli, ishin sot në kantier për të inspektuar vijimin e projektit. Kryeministri Edi Rama e konsideroi Aeroportin si një vepër që do të transformojë industrinë e turizmit.

"Kjo vepër që do të transformojë më tej industrinë e turizmit dhe do të rrisë ndjeshëm ekonominë e punësimin”, tha kryeministri.

Pacolli, njeriu që qëndron pas ndërtimit të aeroportit u shpreh se ky aeroport do të jetë "i përkryer dhe me standardet më të larta".

Rama nuk kurseu as batutat me Pacollin, ku tha se pavarësisht se ai ka ndërtuar "gjysmën e Kazakistani", gjurmët e tij në histori do t'i lërë pikërisht me ndërtimin e Aeroportit të Vlorës.

"O bacë ke ndërtuar gjysmën e Kazaksitait e nuk di se çfarë ke bërë tjetër nëpër ato stane, por këtu do e lësh gjurmën për historinë. Andej do thonë erdhi një shqiptarë, ndërsa këtu do thonë erdhi Behxhet Pacolli nga Prishtina që erdhi i bëri Vlorës aeroport", iu drejtua Rama Pacollit.

Ky investim mbi 100 milionë Euro, pritet që të hapë hap 1 mijë vende pune të reja, do të ulë çmimet e biletave dhe do ta kthejë Vlorën në portën më të rëndësishme turistike të rajonit.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Vlora: 30/04/2022 02:46

  Po ME ALABARIN ATE SHEIKUN O RAMA KUR DO FILLOJNE PUNIMET NE PORTIN E JAHTEVE QE DO E KISHTE ZILI GJITHE MESDHEU NE DURRES....KE PREMTUAR QE DO MBAROJE NE 7 VJET. ..DO NISTE NE FUND TE MARSIT...

  Përgjigju
 • Gagaci: 29/04/2022 18:40

  Zhvillimet qe po merr vendi yne jane kryeveper fal kryeministrit tone dhe e pergezojme per fjalen e mbajtur

  Përgjigju
 • Alfred: 29/04/2022 18:23

  Investime te njepasnjeshme po e bejne shqiperine me te bukur dhe akoma me te vizitueshme nga turistet

  Përgjigju
 • Armenda Mance: 29/04/2022 18:22

  Vlores ju ben te gjitha. Esht qytet shum i bukur dhe jan investime me mend kto

  Përgjigju
 • Maria: 29/04/2022 18:22

  Nje investim qe do ndikoj drejtperdrejt ne ekonomine e vendit,sidomos ne sektorin e turizmit. Ju z. Rama dhe qeveria juaj nuk keni then vetem fjale po i keni kthyer ato ne vepra.

  Përgjigju
 • Leone: 29/04/2022 18:22

  Vendi po merr nje zhvillim shume te madh sidomos pjesa e turizmit qe eshte nje katalizator shume i forte i ekonomise sone.

  Përgjigju
 • Stivi: 29/04/2022 16:53

  Zhvillimet qe po merr vendi yne jane vertet fantastike! Ky investim ka per te patur nje ndikim te mire ne turizmin.

  Përgjigju
 • Gazi: 29/04/2022 16:52

  Investim shume i mire per qytetin turistik te vlores. Ai ne kohe sezoni eshte shume i populluar nga turistat keshtuqe ndertimi i nje aeroporti aty do ta lehtesoje shume dhe do te ndikoje pozitivisht ne sektorin e turizmit

  Përgjigju
 • Fredi: 29/04/2022 16:51

  3 aeroporte per nje shtet te vogel si ne eshte nje arritje goxha e madhe

  Përgjigju
  • Azem: 30/04/2022 02:42

   Nastaradini natën vonë priste me rrazë dryrin e një dyqani.çfarëbpo bën e pyet një kalimtar. Po i bie lahutës thotë ky. Por nuk po ndihet aspak zëri thotë kalimtari. Zërin fo ta ndieni nëser ia kthei Nastafini. Edhe zërin e matrapszit Pacolli do ta dëgjojmë pak më vonë që të zgjohemi nga gjumi

  • Hahaha: 29/04/2022 17:09

   Cfar po flet vetem korfuzi ka 3 aeroporte...vlores i duhet patjetr teper e domosdoshme...

 • Gimi: 29/04/2022 16:49

  Nje investim qe do te ndikoj shume dhe ne ekonomin e vendit tone cdo dite e me shume po shohim se si po ndryshon Shqiperia jone e bukur

  Përgjigju
 • Roland: 29/04/2022 16:45

  Askush nuk do e merrte me mend qe shqiperia do kishte aeroport ne Kukes dhe Vlore. Fale jush po shohim qe Shqiperia po zhvillohet cdo dite e me shume

  Përgjigju
 • Eldon: 29/04/2022 16:44

  Do rritet ekonomia nga turistet brravo

  Përgjigju
 • Kreshnik: 29/04/2022 16:42

  Ekonomia do pesoj shum rritje me ndertimin e ketij aeroporti. Po punoni kaq shum per ta ber shqiperine si nje shtet me standarte europiane. Keshtu vazhdoni iu lumt

  Përgjigju
 • Sotir: 29/04/2022 16:41

  Sa mire kur shikoj qe vendi yne po merr zhvillimin qe meriton

  Përgjigju
 • landi: 29/04/2022 16:34

  hajde te ktheheshim para 5 vitesh asnjeri nuk do parashikonte qe ne shqiperi do kishte aroport ne vlor dhe sidomos ne kukes

  Përgjigju
 • Marin: 29/04/2022 16:31

  Numri i turisteve do rritet edhe gjithashtu numri i tregetise meqe vlora ka edhe portin ????

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit