Korça me Qendër të Re Turizmi, godina e degraduar e ish-maternitetit transformohet tërësisht! Rama: Është super! Deputeti i zonës: Jo falë meritës tënde

Në kuadër të vizitës së tij ditën e sotme në qytetin e Korçës, kreu i qeverisë Edi Rama është ndalur edhe në kantierin ku po ngrihet Qendra e Re e Turizimit, e treta e këtij lloji pas atyre të Valbonës e të Vermoshit, pronë publike e Fondit Shqiptar të Zhvillimit.

Kryeministri Rama ishte i shoqëruar nga kreu i Bashkisë së Korçës Sotiraq Filo si dhe nga ministri Niko Peleshi.

Gjatë vizitës së tij kreu i qeverisë u njoh nga afër nga punonjësi në kantier me projektin e ndërtimit, i cili shtoi se kjo qendër do të ketë në thelb koordinimin midis operatorëve turistikë.

'Godina është e ish-maternitetit të Korçës dhe qeveria është duke investuar. Nga një godinë që ishte e degraduar, do të kthehet një qendër për zhvillimin e turizmit. Kjo është e treta, dhe do të transformohet totalisht. Do të këtë në thelb kordinimin midis operatorëve turistikë. Qendra të ketë mundësi që të mbajë vetveten.'- tha punonjësi.

'Do të ketë edhe të tjera. Është një gjë shumë e mirë dhe është një iniciativë shumë e mirë nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit. Besoj se falë këtij projekti ne do ti shtojmë infrastrukturës turistike një hotel të ri. Ky model biznesi ka mundësi të ndërtojë guida shërbime të përbashkëta biznesi.'- u shpreh Peleshi.

Kryeministri Rama tha se këto investime janë fantastike nga pikëpamja dhe e komoditetit për të qendruar aty.

'Super është. I kam parë të veriut dhe janë fantastike dhe nga pikëpamja e komoditetit për të qendruar aty. Por janë fantastike edhe si pika graviteti. Qendra do ti japë një adresë një pikë referimi­'- tha Rama.

Punonjësi i kantierit u shpreh se Qendra e re e Turizmit në Korçë do të përfundojë në fund të vitit.

Më herët kryeministri Edi Rama i shoqëruar edhe nga ministrja e Bujqësisë Milva Ekonomi si dhe nga ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi vizituan qendren e Terminalit të autobusëve në Korçë si dhe një pike të prodhimeve në shërbim të fermerëve në zonën e Maliqit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:49
Rama në Korçë, deputeti Andi Përmeti: Destinacion turistik jo për meritën tënde, ke vetëm propagandë boshe

1600940855_andipermeti.jpg

Deputeti i opozitës parlamentare, njëkohësisht edhe i Korçës Andi Përmeti,  ka reaguar pas vizitës së kryeministrit Edi Rama në Korçë i cili foli për investime të rëndësishmë në atë zonë.

Sipas deputetit Përmeti, Korça është kthyer në një destinacion turistik të klasit të parë falë qytetarëve që kanë investuar dhe jo si meritë e punëve të qeverisë.

Përmeti ka akuzuar kryeministrin se me vështirësi përfundoi një rrugë të nisur që në 2012,  dhe se ende nuk ka përfunduar rruga Qukes-Qafe Plloçë.

“Ne 8 vite kryeminister, t’i nuk mbarove rrugen Korce-Kolonje, e tenderuar se fundmi 5 milion euro km sikur po nderton autostradedhe jo nje rruge me 2 korsi. Keto z. Kryeminister do ishin investime te qeverise per zhvillimin e ekonomise, turizmit dhe bujqesise ne qarkun e Korces, te tjerat jane llafeshume te nje sehirxhiu qe per pune ka vetem propaganden boshe”, shkruan ndër të tjera deputeti Përmeti.

K.T./E.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento

Komente

 • Hajdar: 30/01/2021 05:39

  PO pse moj Kim nuk shikon se c behet ne ate vend qe nuk kane cte hane.. Uria e vuajtjet te bejne te shesesh cdo gje e Jo me nje vote.. Do na japesh mend ti moj... Ik mbushu lope... Bej nje xhiro andej nga fshatrat e shiko si jetojne... Me keq sesa rraca jote KINEZE..

  Përgjigju
 • Loni: 29/01/2021 23:30

  Deputeti times fekale e nxjerrur gabimisht nga nje assemble opozite... Cuditerisht merita e atij te gjatit eshte per trasformimin e qyteteve edhe fshatrave shkurt(rilindja urbane) e menderosi per te tjera gjera pjese tjeter... Ceo qytet te shqiperis e ka rilindur nga fasade sheshe e objekte... Se vjen ky Apo ai tjetri mua some rruhet fare. Mjafton te bejne per kete popull te rraskapitur qe ender jepet rruge per te mbushur barkun.

  Përgjigju
 • zefi: 29/01/2021 21:39

  Shume mire, po per ish Vollgen ne Durres, pse nuk kujtohet njeri? Nuk eshte Turp nje germadhe ne mes te Durresit `?

  Përgjigju
  • Loni: 29/01/2021 23:27

   Po kush do ta nderroj pronesine vollges!? Po ky pra eshte problemi me pronat e pa zgjidhura per 30 vjet... Me I forti merr zapton show vazhdon... Bejme vetem atje ku eshte me e lehte... Ka dy standard shqiperia shown edhe fasaden ku mundemi... Sepse po te jemi te gjithe nje standart behet ky vend qe cke me te...

 • polo: 29/01/2021 21:34

  haaaaaaaaaaa, aty ska as maternitet as qender turizmi

  Përgjigju
 • Sali: 29/01/2021 21:01

  Po ky nuk e di qe ne Korce ka martenitet te ri .Me vjen keq po komentusi do jete ndonje brez shume i mplakur .

  Përgjigju
 • Naum Bredhi: 29/01/2021 18:13

  Ore po Materniteti ku është?!..Ka Maternitet tjetër të ri Korça??..sepse Lindja dhe popullimi i Korçës e gjithë Shqipërisë, duhet të jetë detyrë mbi detyrat..!

  Përgjigju
  • Kozeta Fecanji: 30/01/2021 16:47

   Materniteti i ri eshte lart te spitali ka kohe qe eshte bere×

Lajmi i fundit

John

Probleme me shëndetin? Mbretëresha Elizabeth II kalon natën në spital