Borrell mbledh liderët e Ballkanit Perëndimor, Rama e Osmani në New York

Borrell mbledh liderët e Ballkanit Perëndimor, Rama e Osmani në New York

Kryeministri Edi Rama

NEW YORK- Me ftesë të shefit të diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, më 20 shtator liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen në New York. Delegacionin e Shqipërisë e kryeson kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Jashtme Olta Xhaçka.

Ndërsa Kosovën në javën e takimeve në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në New York do ta përfaqësojë presidentja Vjosa Osmani. Burimet kanë thënë po ashtu se aty do të diskutohet për situatën globale, e ndryshuar në mënyrë dramatike pas pushtimit rus të Ukrainës, por edhe për situatën aktuale në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Për Ballkanin Perëndimor dhe nevojën që të vazhdohet bashkëpunimi SHBA-BE pritet të flitet edhe në një takim trans-atlantik në nivel të ministrave të Jashtëm, të cilin do ta organizojë Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken. Në këtë takim do të marrë pjesë edhe Borrell.

Gjatë qëndrimit në Nju Jork, Ministrja Xhaçka do të mbajë disa takime dypalëshe me homologët nga, Japonia, India, Finlanda etj, si dhe do të marrë pjesë në disa evente të nivelit të lartë si:

Takimi i Komisionit të Partneritetit Karta e Adriatikut - SHBA;

Takimi Ministror i Grupit Feminist për Politikë të Jashtme +;

Simpoziumi Gratë, Paqja dhe Lidershipi: Arritja e Paqes dhe Sigurisë së Qëndrueshme përmes Lidershipit të Përgjegjshëm ndaj Gjinisë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Luan: 19/09/2022 13:19

  Diskutoni per rritjen e bashkepunimit te shteteve te ballkanit per te perballuar sa me lehte kete periudhe krize

  Përgjigju
 • Alban: 19/09/2022 13:18

  Suksese shqiperise kudo ne mardheniet e saj me shtetet nderkombetare

  Përgjigju
 • flora: 19/09/2022 13:14

  degjofshim lajme te mira nga ky takim qe do te zhvillohet

  Përgjigju
 • xani: 19/09/2022 12:10

  shqiperia po ecen shume perpara ne mardhenje nderkombetare dhe besoj se do te kemi akoma me shume

  Përgjigju
 • dori: 19/09/2022 12:08

  uroj te jet nje takim perfitues per ne dhe sqarues per me shume

  Përgjigju
 • Alda: 19/09/2022 12:00

  Ishalla sherben si nje takim fryydhrnes sa i takon sfidave te perbashketa

  Përgjigju
 • arben: 19/09/2022 11:31

  asnjeri nuk e mban mend qe zoti sali nongrada te na ket perfaqesuar kaq mire ne politike por mbahet mend si vrasesi

  Përgjigju
 • teo: 19/09/2022 11:30

  shume suksese z.rama ne kete takim dhe me shprese me lajme sa me te mira per vendin tone

  Përgjigju
 • regi: 19/09/2022 11:30

  si gjithmone kemi nje kryeminister te denjt per te na perfaqesuar ne kete delegacion,keto kane ardhur si pasoje e puneve te mira qe ka bere

  Përgjigju
 • Olsi: 19/09/2022 11:20

  kemi fatin te kemi nje delegacion te pergatitur dhe serioz me ne krye zoti Rama qe jam i sigurt qe do e perfaqesoje shqiperine denjesisht

  Përgjigju
 • gersa: 19/09/2022 11:19

  shpresoj qe keto takime te forcojne akoma me shume marredheniet tona me nderkombetaret, dhe pse jo te kemi sa me shume bashkepunime

  Përgjigju
 • anxhelo: 19/09/2022 11:16

  besoj se do kemi perfaqesuesin me te mire, pasi padyshim qe zoti Rama eshte nje lider i vertete

  Përgjigju
 • Beni: 19/09/2022 11:16

  Rama do takohet me Sorrosin dhe do loboje kunder PD. Disa dite pasi te kthehet ne Shqiperi, Departamenti Amerikan i Shtetit, do shpalli PD parti nongrata per shkak te finacimit rus qe i eshte bere ne kohen e Lulezim Bashes. Pas kesaj, se bashku me Ulsiun, Bushken dhe Alibeajn, do ndermarrin nidma per ndryshime ligjore me qellim nxjerrjen e PD nga sistemi dhe vazhdimin e qeverisjes me nje parti.

  Përgjigju
 • Altin: 19/09/2022 11:15

  Ishalla kemi sa me shum lajme pozitive nga ky takim

  Përgjigju
 • alma: 19/09/2022 11:11

  keto kryesime delegacionesh i keni arritur vetem fal punes dhe marredhenieve te mira qe ruani vazhdimish

  Përgjigju
 • bujar: 19/09/2022 11:10

  keshtu te pafshim lart e me lart se jeni super lider

  Përgjigju
 • rajan: 19/09/2022 11:04

  i ka hije rames krah liderave te tjer, kjo fal punes se palodhur

  Përgjigju
 • eljo: 19/09/2022 10:57

  tani presim qe nga ky takim te degjojme fjale sa me pozitive

  Përgjigju
 • Geri: 19/09/2022 10:55

  Jam i sigurt qe vetem lajme te mira do te vin

  Përgjigju
 • ina: 19/09/2022 10:54

  uroj qe keto vizita te sherbej shume per vendin tone

  Përgjigju
 • Yllka: 19/09/2022 10:54

  Nga keto takime jam i sigurt qe do te marim shume lajme te mira

  Përgjigju
 • Eno: 19/09/2022 10:52

  Shpresoj qe ky takim i sotem te forcoj akoma dhe me shume dy vendet tona

  Përgjigju
 • Tini: 19/09/2022 10:51

  Besoj se tema e energjis do jet shum e perfolur

  Përgjigju
 • Ani: 19/09/2022 10:51

  Ju uroj suksese ne kete takim te sotem dhe shpresoj te dali sa me mire

  Përgjigju
 • Arnold: 19/09/2022 10:50

  Shpresoj te na sherbejne per veprime te metejshme me BE keto vizita

  Përgjigju
 • Irla: 19/09/2022 10:39

  Ka lezet pra. Kshu ndodh kur punohet fort . Ne pritje t lajmeve tmira

  Përgjigju
 • Anisa: 19/09/2022 10:38

  Urojm suksesene kete takim e jemi tbindur qe do jet nj takim produktiv

  Përgjigju
 • Drini: 19/09/2022 09:54

  Me kete rast ben dhe pazaret e vjeshte-dimrit.

  Përgjigju
 • Arbërori: 19/09/2022 09:54

  Edvin shkjau shqipfolës do ia bëj avokatin Vucicit atje…!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

 Memaliaj/ Jeta në skamje e nënës me dy fëmijë të vegjël! Ylemaja kërkon ndihmë: Jemi pa shtëpi e pa bukë, lypim në rrugë

Memaliaj/ Jeta në skamje e nënës me dy fëmijë të vegjël! Ylemaja kërkon ndihmë: Jemi pa shtëpi e pa bukë, lypim në rrugë