Rama në OKB: Më shumë gra në OSBE për procesin e paqes... së shpejti konferencë e nivelit të lartë kundër korrupsionit në Tiranë

Duke marrë si shembull suksesin e qeverisë shqiptare, kryeministri Edi Rama, në cilësinë e kreut të OSBE ka bërë me dije se procesin e paqes do të angazhohet më tepër gra. Në fjalimin e tij në OKB, teksa prezantoi prioritet, Rama bër me dije në ditët në vijim do të mbahet një konferencë e nivelit të lartë në Tiranë. Lufta kundër diskriminimit, të drejtat e njeriut, trafikimi i qenieve njerëzore, dialogu mes vendeve të OSBE-së, minimizimi i sulmeve kibernetike, mbrojtja mjedisore  kanë qenë disa nga prioritet e prezantuara nga Rama.

"Duhet vullnet politik nga të gjitha palët dhe unë nuk do rresht të bëj thirrje për këtë. Në rajonin e OSBE, luan një rol kyç dhe në paralajmërimin dhe në fazat e ciklit të konflikti.  Të frymëzuar nga 20 vjetori i miratimit të rezolutës së OKB, një ritëm të ri në promovimin e rolit të grave në procesin e paqe. E di sa efektiv është kontributi i grave, do të jetë një nga bashkëpunimet brenda OSBE.

Zbatimi i a tona, Thelbësore për të garantuar të drejtat e njeriut. Promovimi i lirisë së shprehjes, të drejtat e pakica janë prioritete tona të menjëhershme. korrupsioni gërryen themelet e shoqërisë dhe kërcënim madhor, një konferencë të nivelit të lartë në Tiranë. Trafikimi i qenieve njerëzore do të maksimizojmë punën. Përparësi në luftën kundër armëve dhe të shkatërrojmë stokun e municioneve. Lufta e sulmeve kibernetike, për të minimizuar sulmet.

Dialogu, përparësia e tretë. Pra këtë vit është përvjetori i 30 i kartës së Parisit për një Europë të re. Angazhim personal midis shteteve të OSBE brenda njëra-tjetrën.

Reduktimi i riskut dhe parandalimi i incidenteve dhe mbrojtja mjedisore. Ne duhet të dyfishojmë përpjekjet për të promovuar kundër diskriminimit", tha Rama.


Lajmi kryesor:

'Më uroni fat!' Rama: Prioriteti im në OSBE, zbatimi i marrëveshjes së paqes Ukrainë-Rusi


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Sulmi terrorist në Ankara, Rama: Akt i neveritshëm frikacak që Shqipëria e dënon ashpër

Sulmi terrorist në Ankara, Rama: Akt i neveritshëm frikacak që Shqipëria e dënon ashpër