Rama në stacionin ultramodern të TAP: Burim i sigurt për zhvillimin ekonomik dhe social, transformim në dekadën që jemi

Është nënshkruar sot marrëveshja për ndërtimin e Pikës së parë të daljes së gazit në Fier, nga tubacioni i gazsjellësit TAP. Ky investim që do të kryhet nga TAP do të çojë përpara gazifikimin e vendit.

“Do të jetë një stacion i cili do të mundësojë të gjithë gazifikimin e Shqipërisë jugore duke filluar me tubacionin Fier-Vlorë, që do të shërbej jo vetëm për të furnizuar të gjithë pjesën jugore por do të jetë një nyje për të shkëmbyer gaz në të gjithë rajonin shqiptar”, u shpreh administratori i Albgaz Arbër Avrami.

Ky investim miliona eurosh do të ndihmojë për të vënë në punë edhe TEC-in e Vlorës.

“Këtë tubacion duam ta lidhim edhe me Exxon Mobile dhe Exelerate Energy, për të mundësuar jo vetëm marrjen e gazit nga TAP por edhe për të ofruar edhe mundësinë e injektimit të gazit në TAP nga Shqipëria që do të jetë nga gjiri i Vlorës”, tha Avrami.

“Sasitë e gazit të lëngshëm që do të vijnë nga Exxon Mobile, ato që janë në tepricë të injektohen në tubacionin e TAP duke ulur çmimin e energjisë për megavat në TEC-in e Vlorës”, u shpreh Balluku.

Gjatë nënshkrimit të marrëveshjes kryeministri Rama ka deklaruar se ky është një investim i ri strategjik që do ndikojë në zhvillimin ekonomik të vendit.

“TAP-i nuk është thjesht një rrugë kalimi e gazit për në anën tjetër të Adriatikut, por është një burim i sigurt i një zhvillimi ekonomik e social transformues për vendin në dekadën ku sapo kemi hyrë”, u shpreh Rama.

Ndërsa për ministren e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku ky është një hap kilometrik për sektorin energjetik në vend, që do të mundësojë përmbushjen e objektivit të qeverisë për të arritur gazifikimin e vendit në mandatin e tretë.

“Gazsjellësi TAP do të jetë një gur kilometrik dhe një faqe historike për sektorin energjetik shqiptar. Është e pamundur për një vend evropian si Shqipëria që të gjitha burimet industriale, të gjitha fuqitë të jenë të bazuar në energjia elektrike, kështu që gazifikimi i vendit është objektiv i qeverisë edhe në mandatin e tretë”, tha ministrja Balluku.

 

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Sherr mes të rinjve në Velipojë, në pranga 19-vjeçari (EMRI)

Sherr mes të rinjve në Velipojë, në pranga 19-vjeçari (EMRI)