100 ditët e para të qeverisjes, Rama: Nesër prezantojmë platformën për Konsultimin Kombëtar! S'merrem me marrëzi bravash, drejtësia e re po jep frytet

100 ditët e para të qeverisjes, Rama: Nesër prezantojmë platformën për Konsultimin Kombëtar! S'merrem me marrëzi bravash, drejtësia e re po jep frytet

Kryeministri Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama pas takimit me kabinetin qeveritar ku analizuan 100 ditët e para të qeverisjes së mandatit të tretë ka njoftuar se nesër do të ngrihet platforma për ‘Konsultimin e madh Kombëtar’. Kjo platformë është prezantuar nga kryeminsitri përpara formimit të qeverisë së re, e cila synon që për vendimmarrjet e rëndësishme do merret edhe mendimi i qytetarëve.

“Nesër vendosim në qeveri Konsultimin e madh Kombëtar me shqiptarët për vendime të rëndësishme të vitit që po vjen dhe le ta dëgjojmë sa më shumë njëri-tjetrin, jashtë llogoreve të ngushta partiake e llogjeve të mëdha provinciale! Ata s'kanë ç'humbin më ne s'kemi kohë për të humbur”, shkruan Rama.

Duke ironizuar situatën në kampin e demokratëve, Rama përmes një postimi në ‘Twitter’ shkruan se ‘kufomat grata-nongrata’ po përpiqen të bëjnë sikur duan të luftojnë korrupsionin e Vuçiçin, por sipas tij drejtësia e re ka filluar të japë rezultatet e para, sportelet do të mbyllen duke ulur kështu korrupsionin e ndërsa ekonomia ka filluar të lulëzojë pas pandemisë.

“S'kam ndërmend të merrem as me kufomat grata-nongrata as me dordolecët e papagallët grata e vinci (gërvisht e fito) që kanë hyrë në një vorbull marrëzie qesharake bravash, dyersh, kanalesh e portalesh, kinse po duan kush e kush të luftojë më fort regjimin, korrupsionin, vuqiqin!

Jam i inkurajuar që drejtësia e re po jep sinjale të qarta pa dallim ngjyrash, ekonomia po vijon ringjitjen pas pandemisë, sporteleve po u vjen fundi bashkë me vitin në ikje dhe më e mira është e gjitha përpara, duan s'duan humbësit fitimtarë të kuvendeve demokratike e mediatike”, shkruan Rama.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 23/12/2021 03:52

  PPP duhet te hiqen,me mire bej nje te sakte pa PPP,se sa shume me PPP dhe per lume.Do te ishte mire te rifillonte ringritja e ind.te rende,sepse vetem me turizem e bujqesi,dukemi si shtetet skllavopronare te Amerikes para Luftes Civile,qe mbaheshin me plantacione.Duhet te rivihen ne pune e te shtohen hekurudhat;nuk do ishte keq qe shteti te gjente ndonje menyre qe te rimerrte ne zoterim pasurite kombetare me rendesi strategjike.Edhe nje sygjerim personal:disa here pergjigjet dhe deklaratat e z.Rama lene shume per te deshiruar,nuk jane ne nivelin e postit qe mban,ka patur raste qe kane qene vulgare e te rendomta.Nje kurs ne etike,diplomaci dhe etikete do te ishte mire te ndiqej prej zoterise.

  Përgjigju
 • Ergi: 22/12/2021 22:26

  Kryeministri flet per konsultim kombetar, por me?? Sepse eshte hipokrizi te deklarosh se do konsultohesh me palet e interesit apo me popullin. Dmth nqs ti zotni na filloke diskutimin ne mandatin e trete, atehere ne dy te paret cilin ke pyetur qe ke marre vendime?? Teorikisht ti ke fjalime te bukura por praktikisht je shembelltyre e Kim jong-un, ose me shqip "vete vendos vete vulos". C'diskutim do besh or ti zoteri kur ti cdo tmire te ktij vendi ja ke dhene nje grushti njerezish. Cili do jete rezultati i diskutimit dhe per c'teme do flitet?? Sepse nese e nisim nga sherbimet shendetsore ti i ke dhene me PPP nga ku privati investimin e ka ne letra sepse ne realitet gjithcka paguhet nga shteti. Pse i duhen shtetit PPP ne shendetesi?? Nuk ka shteti aq fonde sa te ndertoje laboratore dhe te punesoje ato qe kane studiuar per mjekesi???!!! Punesimi dhe mireqenia rritet duke krijuar vende pune jo duke i eliminuar dhe cdo sektor ja jep privatit. Konsultimi do ishte i dobishem nese TI zoti kryeminister do degjoje realisht te interesuarit dhe jo te besh arrogantin duke marre personalisht vendime te cdo fushe. Ti smund te jesh ne tnjejten kohe dhe mjek dhe bujk dhe peshkatar dhe ndertues dhe projektues dhe polic. Pra zoteri i nderuar kto diskutimet tanime nuk kane me vlere sepse cka qene per tu diskutuar ti se ke vene ujin ne zjarr te marresh mendimet e te interesuarve. I vetmi diskutim qe ka mbetur per tu bere eshte ai i farave te kungullit apo i fareve te lulediellit neper stadiume

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 22/12/2021 21:44

  Si the ti mo Sillo? Po ja,Shoku ENVER,thash se korrupsioni eshte bashkudhetar i shoqerise,qente le te lehin por,karvani shkon perpara. Ja,kete thash o Shoku ENVER QE RROFSH SA MALET! ASHTU MO SILLO ME TE LUMTE.

  Përgjigju
 • dona: 22/12/2021 21:23

  ky plehre duhet te kishte dhene doreheqjen sot. ne cdo vend demokratik kryeministri ben aktin minimal te doreheqjes kur dalin te dhenat sensitive te qytetareve te tij.

  Përgjigju
 • Alb: 22/12/2021 20:55

  Ka vdekur ky popull prandaj ben si fodull kryeministri se e di ska me gjak populli shqiptar. Te kish ndodhut ne ndonje vend tjt skandali doishte djegur vendi pervec privatsis shikon dhe hendekun e thell te varferis qe 10 gazetar marrin sa gjysma e shqiptareve.

  Përgjigju
  • Kalb: 22/12/2021 21:40

   Nuk mbaj mend qe PS te djeg ndohere vendin. Ti me shume si ty, por fatmiresisht po aq, te njejtit, keni memorjen sa te peshkut. Ne kohe Berishjane nje i pashkolle (me Kristal) u be drejtor, edhe per te shkuar ne hale duhej certifikate etj, deri sa ne fund te 2013 rrezikonim te shkonim ne faliment si Greqia, gje qe e pranoj dhe Salqeni kur ja uroj qverise Rama (se si do efalimentonte shtetin per 3 muaj vec Loku e dinte), keto pa termete e kovid. Po nejse, ka korrupsion ?, patjeter por nuk ka as opozite qe ti bej prite, po luftohet krimi? patjeter ose te pakten Rama nuk po e mbron. Sido qofshin gjerat, populli zgjedh perfundimisht Ramen se sa Shpellat, ai nuk gabon me, sidomos keto dite kur ju po nxirrni asgje me pak se sa akuzoni Ramen. Fli ne dege …

 • redi: 22/12/2021 20:51

  Konsultimi me qytetaret eshte veprim i nje partie sociale sic eshte PS dhe prandaj duhet vleresuar.Per kete kater vjecar zoti Rama, meqe shume vepra publike infrastrukturore po mbarojne eshte mire qe ekonomia te shtoje ne vleresimin e saj qe eshte baza e jetes investimet ne sistemin hekurudhor dhe fuqizimin e Albpetrolit duke u shoqeruar me investime publike meqe dhe tregjet jane te favoreshme ,plus dhe per nevojat e vendit .Privatizimi i nje pjese te madhe te sektorit te naftes eshte nje deshtim qe vetem fitim per privatin ishte.E vetmja kontrate qe duhet vleresuar eshte ajo me Shellin te tjerat jane ne disfavor te shtetit.Fund PPP dhe koncensioneve se kane filluar te vine ere.Me mire te rritet borxhi publik sot se sa ta kemi ne rritje cdo vit duke lare PPP dhe koncensuonaret

  Përgjigju
 • Paul: 22/12/2021 20:40

  VAZHDO PUNEN O EDI RAMA,,,MOS E UL RITMIN, ,MOS LERENI ASNJE NDERTESE TE PALIGJSHME NE BREGDET, ,,DHE ATO QE JANE NDERTUAR MBI RERE,, ,POR DHE PERRETH TIRANES,DURRESIT,SHKODRES,,,,ETJ. VAZHDO ME NDERTIMIN E RESORTEVE-HOTELEVE TE BUKURA JO TE SHEMTUARA NE TE GJITHE VIJEN TONE BREGDETARE,,,KJO ESHTE E ARDHSHME E SHQIPERISE...NE BREGDET PO TE KETE..UJE.DRITA DHE DEBORATOR TE UJRAVE TE ZEZA...MUND TE PUNESOJME 1 MILION SHQIPTARE....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)