Rama nga Durrësi: Shkollat, kopështet... çerdhet e rindërtuara deri tani janë bërë vetëm me buxhetin e shtetit (VIDEO)

Gjatë një bashkëbisedimi me qytetarët në Durrës, kruyeministri Edi Rama ka deklaruar se të gjitha shkollat kopështet dhe çerdhet e rindërtuara deri më tani janë bërë me lekë nga buxheti i shtetit dhe jo nga fondet e BE. Rama tha se pjesa tjetër e shkollave do të rindërtohet me fondet e BE.

Këtu kryeministri u është përgjigjur të gjithë akuzave të opozitës se po shpërdorohen lekët e mbledhura nga konferenca e donatorëve, duke thënë se BE i menaxhon vetë përmes një grupi të ngritur.

"Shumëkush komenton bota bota lekët e botës, dha bota 1 miliardë, 2 miliardë. Sigurisht që bota na ndihmoi. Be ka bërë për ne një gjest të rrallë për Be, ne kemi pasur konferencën më të mirë. Në këtë pikë unë besoj se edhe për këtë një meritë ne e kemi. Smund të thuhet se ne nuk ishim gjëkundi.

Të gjitha sa keni parë deri tani shkolla kopështe çerdhe sjanë ndërtuar me lekët e botës por të buxhetit të shtetit. Programet e konfencës së donatorëve janë programe të tjera. Be që dha kontributin më të madh me 100 milion do të ndërtojë pjesën tjetër të shkollave.

Do të ndërhyjë Be, pra be ka dhënë 100 milion euro, donatorë individualë kanë dhënë fonde për shkolla dhe të gjitha këto ata i bëjnë vetë. Ata që se kanë fjalën e mirë në fjalor dua tu them se bota nuk ia jep lekët qeverisë shqiptare por imenaxhon vetë, nëpërmjet një strukture të ngritur ekstra.

Një fond tjetër i rëndësishëm është ai i Francës që do të vijë në durrës, për të gjithë vazhdimin e projektit të kanalizimeve dhe ujësjellësit. Për herë të parë sot që nga koha e enverit ka durrësi ujë në një pjesë të madhe të vetën. Për të mbyllur plagët e mebtura sepse një pjesë e plagëve janë mbyllur", tha Rama.


Lajmi kryesor:

Rama: Gati projekti për ndërtimin e portit, do jetë më i madhi në Mesdhe! Është lidhur kontrata për hekurudhën Tiranë-Durrës (VIDEO)


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Gjermania merr gaz të lëngshëm nga Emiratet e Bashkuara Arabe

Gjermania merr gaz të lëngshëm nga Emiratet e Bashkuara Arabe