Rama nga Kukësi: Rruga e Kombit u la rrugëve! Ndërtimi i aeroportit, do kthejmë kuksianët në vend! Opozitës i dhamë një President, tani është kthyer në lolo

KUKËS - Me akuza te forta ndaj opozitës kur tha nga Kukësi se ata ishin dy mandate në pushtet dhe nuk bënë asgjë për shqiptarët, Kyeministri Edi Rama premtoi hapjen e 1 mijë vendeve të reja punë vetëm nga ndërtimi i Aeroportit në këtë qytet.

Ndërkohë kryeministri deklaroi se opozita i ka lënë rrugët rrugëve duke përmendur projektin e Rrugës së Kombit dhe atë të aeroportit të Kukësit.

"Edhe ajo rrugë e cila u inagurua për zgjedhje dhe u përurua me tantane si të ishte bashkimi i Shqipërisë me Kosovën dhe jo thjesht hapje e tunelit ndërkohë që as ajo nuk ishte përfunduar. U la rrugëve në një situatë që filloi të degradojë. U la në në një situatë ku filluan të rrëshkisnin gurët. U kthye në burim aksidentesh. Çfarë po ndodh me rrugën e kombit. Është një ndryshim cilësor" - tha Rama.

Edhe pse akoma një kantier ndërtimi Rama u tha kuksianëve se aeroporti do të ketë linja të veçanta që deri më tani nuk ofrohen për qytetarët. Sipas tij, ajo do të jetë gati më 23 prill, dhe se do të ulet avioni i parë me kuksianë nga Londra.

Kryeministri Rama nuk kurseu dhe një përgjigje mbi etiketimet e bëra nga Presidenti Meta. Rama tha se Presidenti ka degraduar dhe se tashmë është kthyer në një lolo. Gjithashtu kryeministri deklaroi se Meta del në televizor i dehur dhe fillon dhe ofendon sikur të ishte në një lokal lagjeje.

Së fundmi kryeministri shprehu bindjen se nëse do të fitojë mandatin e tretë, do të zhbllokohet dhe sistemi i drejtësisë nga kriza. Ai deklaroi se do të vihen përpara përgjegjsëisë të gjithë prokurorët e gjykatësit që kanë lejuar krimin gjatë këtyre 30 viteve në Shqipëri. gjithashtu Rama tha se Gjykatat janë kthyer si stacione tranziti ku hyjnë dhe dalin kriminelët sipas dëshirës së tyre.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:43
'Gjykatat si stacione tranziti për kriminelët' , Rama: Mandati ynë i tretë, garanci që drejtësia do të funksionojë

Rama duke folur nga aeroporti i Kukësit shprehu bindjen se nëse do të fitojë mandatin e tretë, do të zhbllokohet dhe sistemi i drejtësisë nga kriza.

Ai deklaroi se do të vihen përpara përgjegjsëisë të gjithë prokurorët e gjykatësit që kanë lejuar krimin gjatë këtyre 30 viteve në Shqipëri. gjithashtu Rama tha se Gjykatat janë kthyer si stacione tranziti ku hyjnë dhe dalin kriminelët sipas dëshirës së tyre.

"Mandati i 3 i yni është garancia që drejtësia do të funksionojë që të gjithë pa dallim do të japin llogari. Ku ka peshq më të mëdhenj në llumin 30-vjeçar të Shqipërisë mes atyre që u përfshinë me politikë. Duke lënë të lirë kriminelët që vranë bijtë e nënave. I bën gjykatat si stacione tranziti që futeshin nga një derë dhe dilnin nga dera tjetër. Ata që flasin dhe mendojnë se dinë ta bëjnë më mirë, le të vinë dhe të na bashkohen në skuadër. Ne do të bëjmë një skuadër me 140 persona. Kemi gjysma, dhe na duhet gjysma tjetër. Jemi të gatshëm të zëvendësojmë dhe gjysmën tonë me ata që mendojnë se janë të aftë. Nuk bëjmë komisione siç bëri Luli. Komisioni thotë se duhet të iki një person, Saliu thotë nuk vendos Komisioni. Kështu bëhen votimet në parti, ne nuk bëjmë kështu. Të gjithë këto kandidatura do t'i vlerësojë PS-ja, nuk do kemi struktura false. Urdhëroni, ecni ju mirëpresim. Jam unë dhe jemi të gjithë këtu" - tha Rama

Ora 10:29
Rama-Metës: Opozitës i dhamë një President! Tani është kthyer në lolo! Del në ekran i dehur dhe shan si në dyert e klubeve

Kryeministri Rama i përgjigjet ofendimeve të Presidentit Meta, duke thënë se opozitarët shfaqen në televizione të dehur dhe duke ofenduar. Ai shprehet se në vitin 2017 i kanë dhën opozitës një president, por që tani është kthyer në një lolo.

"Çfarë ndodh me ata që duan të kthehen. ASkush nuk është i panjohuyr. Të gjithë janë porovuar. I kanë pasur mundësitë për të bërë punët që kanë premtuar. Janë të pakualifikueshëm për një vend pune. Dhe një vend pune që kishin në parlament, edhe atë e braktisën. Nuk rrinë me dinjitet në një vend pune ndaj rrinë rrugëve ndaj shfaqen në ekrane si të dehur dhe shajnë si nëpër dyert e klubeve ndaj hapin dhe zorrët e barkut. Imagjino çfarë ndodh nëse u lihet atyre në dorë, puna për rindërtimin. Një grup i madh familjesh u mbyt në Shkodër. U desh që të vinim ne në qeveri që të merrnin shpërblimet. Çfarë kërkon Ilir Meta nga Shqipëria. Fut në sherr dy persona dhe del ti i treti që del i pastër. Kush më thotë që e bëre ti President, por i them jo. Edhe ne e dhamë votën pasi nuk mund ta lemë vendin pa President. Edhe tek çadra, hidhte gurin dhe fshihte dorë. Ne i dhamë një president opozitës, jo lolo. Fakti që Ilir Meta është kthyer në lolo nuk do të thotë që ka qenë në të shkuarën. Çfarë borxhi i kanë shqiptarët. Për çfarë arsye duhet të votojnë partinë e Metës. Kur t'i sjellë qytetarët e Kukësit që votojnë për PD-në. Do u them që kur të votojnë këtë herë për Bashën, nuk merrni vetëm atë por Monikën dhe Ilirin Bashkë" - tha Rama.

Ora 10:25
Rama nga Kukësi: Rruga e Kombit u la rrugëve! Ndërtimi i aeroportit, do kthejmë kuksianët në vend më 23 prill

Kryeministri Rama, nga kantieri i aeroportit të Kukësit ku po zhvillon dhe aktivitetin "Deputeti që Duam" deklaroi se do ta kthejë qytetin në një pikë referimi për të gjithë qytetarët.

Ai u shpreh se do të kthejë qytetarët kukësian në vend me ndërtimin e aeroportit, madje duke i sjellë vota PD-së.

Ndërkohë ai foli dhe për rrugën e Kombit për të cilën u shpreh se ajo u la rrugëve nga PD-ja dhe se mund të inagurohej nga Sali Berisha edhe nëse do të ishte gjysmë gati, por ajo nuk ishte ndërtuar plotësisht.

"Në përpjekje për të komunikuar me të gjithë që kanë dëshirën që ndjen shtysën dhe që ka dhe kurajon për tu bërë pjesë e përpjekjes sonë. Të na bashkohet dhe të shprehë gatishmërinë përmes platformës tonë online që të jetë pjesë e skuadrës së PS-së. Për një arsye shumë të thjeshtë. Kthesa që kemi marrë dhe ku tanimë kemi hyrë thellë për të filluar të dalim në rrugën që e ngre Shqipërinë në një nivel tjetër, nuk mund të zbrapset. Shqipëria nuk mund të ngecë ku gjithçka ka nisur të ndryshohet si ky aeroport. Do të ndodhë me Shqipërinë e njëjta që ndodhi me rrugën e Kombit. E cila është e vetmja vepër e nisur nga ata që duan të rikthehen në krye të vendit me njëfarë ideje që të bëhej një vepër e standarteve më të mira. Edhe ajo rrugë e cila u inagurua për zgjedhje dhe u përurua me tantane si të ishte bashkimi i Shqipërisë me Kosovën dhe jo thjesht hapje e tunelit ndërkohë që as ajo nuk ishte përfunduar. U la rrugëve në një situatë që filloi të degradojë. U la në në një situatë ku filluan të rrëshkisnin gurët. U kthye në burim aksidentesh. Çfarë po ndodh me rrugën e kombit. Është një ndryshim cilësor. Shikoni se çfarë vepre inxhinierike po merr formë përfundimtare në nyjen kryesore. Shikoni aeroportin, sa herë e keni dëgjuar se do të çelej. Ka nga ata që thonë se aeroporti ka qenë gati. Nëse do të ishte gjysmë gati, imagjinoni sa herë do ta kishte inaguruar Saliu.

Ishte një pistë e inaguruar nga Mbreti i Emirateve të Bashkuara i asistuar nga princi i Kurorës. U ndërtua për tu ulur vetëm mjetet që sillnin ndihma për ata që u shpërngulën me dhunën e spastrimit etnik nga Kosova. Ja ku jemi sot. Është një kantier i madh që është në punë intensivisht, pasi janë zgjidhur problemet me të gjithë banorët përreth. Me një terminal që tashmë ka marrë formë, që dhe një terminal i një aeroporti ndërkombëtar. Do ta kthejmë Kukësin në një pikë referimi. Do të kthej kuksianët këtu që të votojnë PD-në. Do i sjell PD-së 120 vota këtu. Do të jetë një aeroport që do të sigurojë linja që nuk i ka. Unë kam këmbëngulur pa pushim të ndërtohej aeroporti i Kukësit. Tani duhet ta rihapim pasi u ndërpre për shkak të COVID-it. Edhe po kështu aeroportin e Sarandës. Nëse Shqipëria ka 4 aeroporte, potenciali turistik i Shqipërisë do të rritet shumë. Koncensionari i aeroportit nuk ka konkurrentë, ndaj dhe çmimet në të janë shumë të larta. Me ndërtimin e aeroporteve të tjera nuk do të ketë më kaq çmime të larta" - tha Rama.

E.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Situata e COVID po rëndohet! Mendoni se duhen mbyllur disa aktivitete tregtare dhe të kufizohet me shumë lëvizja gjatë ditës?

Komento

Komente

 • Rrtt: 01/11/2020 10:19

  Aeroporti i kukesit ka per te dale flop. Mbas pak vitesh do te mbyllet. Non sarà sostenibile

  Përgjigju
 • Golemasi: 31/10/2020 17:14

  Z. Kryeminister po ne Golem do na e besh nje aeroport se na duhet per turizem? Faleminderit

  Përgjigju
 • Turi: 31/10/2020 13:55

  Do ta jap voten o Edi po me kusht qe mos te ta shikoj me ate futyre ne tv

  Përgjigju
 • Turi: 31/10/2020 13:51

  Dy mandate nuk te ben pune i treti si i verteti hahahahahah ju do djegur te gjithe atje ne parlament se jeni maskarenj kriminele

  Përgjigju
 • Kacidhe: 31/10/2020 12:38

  Po mor Rame i dhe nje president *olekandari

  Përgjigju
 • GJIGANDI: 31/10/2020 11:46

  O Edi Rama je gjikand leri qent të lefin ti hec përpara e qent le të lefin nat dit. Shqiptarët nuk jan budallenj e din mir se kush e meriton votën. E sa për lëvizjen e njerzve është më se normale. Një shëmbull Italia është shtet madhështor është në 7 e Botës po italjan ka në të gjith botën. Ka Gjerman në Amerik, në Australi, në Zeland, në Afrikën e Jugut. Me një fjal të gjith njerzit lëvizin e kush është i uoti punon e jeton më mir ku ai e mendon. Pra kta që lefin pa pushim jan skrunde e dembel pa fund se kush do dhe në Shqipri ka pun sa të duash. Ec përpara GJIGAND DJAL TIRONE JO MALOK KOK PA LAR PLOT ME MORRA ASHT E XANME.

  Përgjigju
  • Yttttt: 31/10/2020 17:37

   Mbase hap edhe kurse kunder analfabetizmit si ne 1946 per individe si ti dhe me vone edhe kampe pune e internimi ku ti japesh partise edhe b.... .Meso te shkruash shqip o krunde dhe pastaj hajde te mbrosh arritjet e " udheheqesit te lavdishem nga fitorja ne fitorje ".Palaco komunist .

  • robi: 31/10/2020 15:10

   Ec perpara o gjigand i sigurte drejt mandatit te trete se ke mbi 75% mbeshtetje ne popull. Qeni qe lef nuk te ha thote populli. Prandaj mos e humb ritmin e reformave drejt BE

 • Noku: 31/10/2020 11:31

  Tani, të thuash qe "opozitës i dhamë një president" është e tepërt, sepse z. Meta e kemi peshqesh nga ju, z. Kryeministër, të cilin e vutë për llogaritë tuaja politike (që për juve ju dolën shumë mirë). Sugjeroj që kur shkoni për të përuruar rrugë, të mos flisni për politikë, se më shumë kuptuam çfarë problemi keni me Metën sesa për vetë Projektin.

  Përgjigju
 • sapa: 31/10/2020 11:28

  Shqiptaret i ke neper bote o idjot.Cdo njeri me pak tru e di qe ky vend ka pjerdhur dhe ska zot qe e ben!Ta shijojne te korruptuarit ate vend dhe te hane kokat e njeri tjetrit.Kjo eshte shpresa e vetme e ketij vendi ku edhe ajri eshte i korruptuar!

  Përgjigju
 • Robshi PPPD Becheti 140: 31/10/2020 11:07

  Motren arbitrit thuaj...hahaha po te shohesh video te 4 viteve me pare eshte copy paste cke thene...shaj opoziten e premto vrima te zeza...kukesi eshte pjestuar me 3 qe kur ke marre pushtetin ti thua do ju bejme aeroport...

  Përgjigju
 • Flori: 31/10/2020 11:02

  Aeroportet z.rama na bejne dhe nje gje tjeter te mire na kursejne rruget tona nga prishja,,sepse i gjithe veriu apo jugu nuk ka pse vjen ne rinas per te marre avionin,,dhe keshtu rruget nuk demtohen nga trafiku i makinave....

  Përgjigju
 • Arqileja: 31/10/2020 10:58

  Bravo rama ,,vazhdo me ndertimin e aeroporteve ,ne kukes,vlore,,sarande,shkoder,;korce,,,,,turizmi do trefishohet nga keto aeroporte,;por duhet te ndertojme ne bregdet dhe resorte te medha me 4-5 yje,,kjo eshte rruga per zhvillimit te ekonomise dhe bujqesise tone e cila do furnizoje sektorin turistik.ketu ministria e bujqesise duhet te vendose masa proteksionidte ne dogana per produktet e huaja,,nuk kemi pse te marrim molle nga jashte kur kemi mollet tona teper cilesore ne korce e diber..

  Përgjigju
 • Gjytrymi: 31/10/2020 10:54

  Hahahahahaha. I paske dhene opozites presidentin dhe ajo po ben çmos te te jape mandatin e trete si kryeminister me 25 prill 2021 qe te ndihet e qete dhe te gezoni pasurine e grabitur me vrasje dhe pushtet. Mbrapa diellit vafshi pa perjashtim fare,fare or delenxhinj pushtetare.

  Përgjigju
  • Roland.: 31/10/2020 15:58

   GJIGAND mos u merre me shpellaret Ec perpara Puna e atyre eshte te sabotojne.Opozite pa alternative.Ata dine vetem te zgerdhihen sepse nuk kane serozitetin per te punuar.×

Lajmi i fundit

John

'Si mund të vlejë jeta sa një gol i parë kolektivisht?' Braçe publikon videon tifozëve në lokal duke parë ndeshjen në kohë COVID-i