Rama njofton rregullat e karantinës për fundjavën: Ta kaloni sa më qetë

Kryeministri Edi Rama

TIRANE-Fundjava nuk do të ndryshojë. Rregullat do të jenë të njëjta për 5 bashkitë që janë ende zona të kuqe dhe për këtë ka ndikuar fakti që këtë javë ka pasur rritje të numrit të të infektuarve me COVID.

Kryeministri Edi Rama njoftoi mbrëmjen e stome se kjo fundjavë do të jetë me të njëjtat rregulla si e kaluara pa asnjë ndryshim. "Kjo fundjavë do të vijojë njësoj si e shkuara, ta kaloni sa më qetë" tha ai.

Por cilat janë rregullat? Të shtunën dhe të dielën pensionistët lejohen të dalin lirisht deri në orën 10:00. Të gjithë të tjerët në shtëpi brenda kësaj fashe orare.

Prindërit me fëmijët deri në 14 vjeç do të lejohen të dalin lirisht nga ora 11:00 deri në orën 21:00, pra në momentin që pensionistët të jenë rikthyer në shtëpi. Të shtunën do të qëndrojnë hapur vetëm ushqimoret dhe farmacitë deri në orën 21:00.

 Të dielën të gjitha mbyllur. Të shtunën dhe të dielën do të ndalohet kategorikisht qarkullimi i automjeteve private. Këto masa janë vetëm për zonat e kuqe, që janë 5 bashki; Tiranë, Durrës, Shkodër, Kurbin dhe Krujë. Ndërkohë sa i përket ditëve të tjera të javës në zonat e kuqe lëvizja lejohet deri në 21:00.

Postimi i kryeministrit Edi Rama

 • Sondazhi i ditës:

  Përmirësimi i situatës nga COVID-19, a mendoni se duhet të lehtësohen masat kufizuese?

Komento

Komente

 • IDA: 23/05/2020 19:02

  Do bejme plazh kete vere..??

  Përgjigju
 • Ella: 23/05/2020 03:53

  O surrat m** qe s'te shohim dot me me sy ne tv e ne gazeta, o mafioz i poshter. Do ngelesh politikani me i urryer qe ste duan as te djathte e as te majte me!

  Përgjigju
 • Sas: 23/05/2020 03:30

  A je mire???? Ja fute kot! A po knoqesh fort? As kalamajt nuk bejne keshtu. Po s’je aty me na e bo malore.

  Përgjigju
 • Bushi: 23/05/2020 03:25

  Po normal deri sa te behet per tu korrur hashashi brenda do rrini o qafira, se keshtu do Sulltan Surrel Salepi

  Përgjigju
 • jjj: 23/05/2020 01:53

  o rrot k.... se na cmende mer idiot , te gjith deputet e tuj po knaqen ne jug me gjith plazhin me vete

  Përgjigju
 • Rrugicat qe kerkonin diell: 23/05/2020 00:18

  Si kalohet e qete fundjava ne shtepi mer plak 24 ore ne dite me grua e kalamaj?

  Përgjigju
 • Turp te kesh: 22/05/2020 23:58

  Socialista jemi te gjith si fis po ket radh asnje vot nuk ke nga ne . Llogarit 22 vota minus . E ke ekzagjeru kalove c'do limit e fantazi

  Përgjigju
 • vera: 22/05/2020 23:52

  o berti I sanijes nuk eshte budalla rama,,I mbyll njerezit kot ne shtepi sepse nuk e do popullin ne rruge,,,sepse ka frike nga protesta per teatrin dhe protesta te tjera,,,,dhe po ashtu I le hapesire te lire firmave te ndertimit te punojne lirshem keto dy dite pa makina,,,betonjeret mund te bejne dhe 50 rruge secila,,,,,per kete e ka,,,nuk ka hallin tend,,,pandemia ne shqiperi ka mbaruar ,, sot kemi autobuze plot me shqiptare qe ikin per pune ne greqi ,,kurse autobuzet ne shqiperi I ndalon e kupton qe nuk ka corona ketu,,,,,italia -gjermania me mijera te vdekur hapin kufinjte dhe rruget ne date 1 qershor…///

  Përgjigju
  • Te lumt goja: 23/05/2020 18:47

   Bravo tqoft tlumt goja te morsha te ligat

  • berti sanijes: 23/05/2020 09:17

   Numrat e Covid i nxjerrin vet sipas qejfit keto se kush pati per te ik ,iku qe ne janar-shkurt. Edhe per keto artistat nuk e rru fare ai. objektin e prishi , qendra tiranes eshte tani qender biznesi ku mbizoterojne vec kullat e ketyre !!! Ne si shoqeri kemi reaguar vetem kur kemi pas vezen ke @ytha dhe kemi lene qe abuzimet e prishjeve te shtepive per zgjerime rrugesh etj te beheshin precedent e tregues i plogeshtise dhe pafuqise se shoqerise

  • berti sanijes: 23/05/2020 09:08

   Une nje pyetje kam !? kur ke 700 miljon euro a me shume, per cfare te duhen akoma ? Kaq te pangopur jane ? Kur vitet e nje jete per tu jetuar me shendet te plote maten me gishtat e dores , cfare kerkon me shume.....? Sikurse Sala qe maksimumi shijon xhirot ke Gjiri Lalzit , qe mund ta bente dhe me nje pension modest ! thirri trunit o @ole

 • Vlonjati: 22/05/2020 23:52

  Edi rama pk i vret shqiptaret sdo marre asnje vite o drit zi

  Përgjigju
 • xxx: 22/05/2020 23:14

  zgjate llastikun o shoq le koqen e namit por kete te djell ska per ta fershellyer njeri

  Përgjigju
 • Eri: 22/05/2020 22:59

  Pa pike kuptimi kjo lloj mbyllje per sa kohe lejon protestat ku njerezit rrine buze me buze.Ja ke futur si kau peles kete here.Na lodhe

  Përgjigju
 • Abu rama: 22/05/2020 22:45

  Ku rrihet rehat kur del talebani ne 4.30 te dielen?

  Përgjigju
 • VISI: 22/05/2020 22:38

  E BERE BAJATE FARE PASKE QENE KOMPLET TRAP PO ATA TE PROTESTED DO I NDALOSH O LEGEN PO KLUBET DO I MBYLLESH PO E TRASH SHUME POR ME KETE QE PO BEN NUK KAN PER TE PJERDHUR FARE POPULLI O ZAGAR

  Përgjigju
 • Kristi: 22/05/2020 22:24

  Na rrufsh trapin

  Përgjigju
 • Imajti per tej te djathtes!: 22/05/2020 22:18

  Zt Rama! Adigjo kur dotedalim nga zona e kuqerreme e pandemise! Nuk mund te mbahet penge nje popullsi afersisht Njemiljon banore sic eshte Tirana me 10 -15 raste koronovirushone.Meduket qe poben nje politik te mbrapesht kohet e findit.Ne momentin e shfaqes epidemise ne vazhdim dy muje e menaxhove shume mire situaten,kohet e fundit e kehymbur davan.Po i jep shkak dhe kurajo Opozites te binde e te beje pervehte shume te majte.Kjo tregon qe opozites po i dhuron pushtetin ne zgjedhjet e ardhshme.Menaxhimi i situates eshte hapja dhe jo mbyllje e vendit dhe njerzeve.Dashje padashje vendi po shkon drejte destabilizimit.Partia socjaliste Qeverija ju si Kryeminister i vendit, duhet ta vlersoni situaten e krijuar nga pandemija dhe opozita.Vehte heshtja e te majtes nuk eshte aspak ne interes te saj.

  Përgjigju
  • berti sanijes: 22/05/2020 23:28

   po ku pjerdh per opozit ky. per ato rron 100 vjet pa u thinj fare. ato ndyresira po i behen uturak e po e mbajne peng kete popull. dhe keto qe u servilosen jane driteshkurter se e ardhmja e femijve te tyre nuk eshte aq e larget dhe aq e shtruar sac e mendojne....

 • Shqiperia: 22/05/2020 22:10

  Diktature bravo rama se nje mut do marresh vota

  Përgjigju
 • Rahman Gashi: 22/05/2020 22:10

  Po Budina lejohet te dali

  Përgjigju
 • popull i thjeshte: 22/05/2020 21:53

  jam ne pune gjate javes deri ne darke, duhet te bej pazar te dielen se skam mundesi tjeter. ca jane keto rregulla idiote. keni tejkaluar cdo pritshmeri te injorances.

  Përgjigju
  • E. I zi: 23/05/2020 18:38

   Porositi online se e ka bo burri huj na boni tgjith si viktina doni me dal. Pse ata qe punojn ne supermarket nuk duan pushim nje dit?

 • berti sanijes: 22/05/2020 21:46

  ti qeke @ole komplet o shoku

  Përgjigju
  • One: 23/05/2020 03:14

   Shum me ks nik rrihet pse nuk rrihet ne shtepi me familjen ka gje me te mire o zot fali keto njerez se nuk dine ceshte e mira dhe e keqja

  • cungu: 22/05/2020 22:53

   Nga @ytha do i dale shpirti. Ketu do jemi e do shofim, te vetet do e shqyejne duke filluar nga Sajme qorri e deri ke Lal Plehu×

Lajmi i fundit

John

Foto dhe VIDEO/ Aksident në Tiranë, kamioni përplas një person me biçikletë! Transportohet për në spital