Rama: Pagat në bujqësi janë në trend rritës  

Rama: Pagat në bujqësi janë në trend rritës  

Kryeministri Edi Rama tha se pagat në sektorin e bujqësisë janë në trend rritës dhe kjo është pozitive.

"Kur flasim për pagat në bujqësi ka shumë informalitet të pagës së deklaruar dhe pagës reale, që është e kundërta e asaj që ndodh me fasonët, ku paga reale është më e ulët se ajo e deklaruar. Trendi në bujqësi është shumë pozitive dhe pagat reale janë në një trend të sigurt rritës, pavarësisht ndonjë luhatje momentale. Këtë e konstatoj në gjithë realitetin e prodhimit bujqësor, ku problemi më i madhe është mungesa e disponimit për të punuar kur hape vende", tha Rama.


Lajmi kryesor:

Zhvillimi i bujqësisë/ Ekonomi: Eksportet u rritën me 145% krahasuar me 2013-n! Rama: Ulen importet, gjysma e produkteve sot prodhohen në vend (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Miratohet fondi 240 milionë lekë për ndërmarrjet sociale, kusht punësimi i individëve që janë pjesë e skemave të mbrojtjeve sociale

Miratohet fondi 240 milionë lekë për ndërmarrjet sociale, kusht punësimi i individëve që janë pjesë e skemave të mbrojtjeve sociale