Rama: Pse është e pamundur që të ndërtojmë një teatër të ri identik si i vjetri?

1564510211_1564509723veliaj9.jpeg

Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur të gjithë akuzave se po favorizon "oligarkët" me projektin e Teatrit Kombëtar të Ri. Në fjalën e tij gjatë konstituimit të Këshillit Bashkiak të Tiranës, Rama tha se është e pamundur që të bëhet rikonstruktimi apo rindërtimi i një godine të re të identike me të vjetrën. Për këtë ai dha disa argumente, sipas së cilit nuk ka hapësirën e nevojshme për artistët dhe spektatorët, teksa e përkufizoi si një "hile" që do i bëhej fëmijëve, me të cilët simbolizon të ardhmen.

"Nuk po shembin ndonjë vlerë arkitekturore dhe s'mund të akuzohemi, madje është meritë e jona që trashëgimia e çmuar e Tiranës.  Edhe sikur të donim ta ruanim dhe ta restauronin, ky do të ishte një ushtrim thuajse i pamundur dhe i kotë, sepse materiali është me jetëgjatësi të paracaktuar dhe i kotë se ajo ngrehinë përveç se nuk ka asnjë vlerë për t'u rikonstruktuar nuk ka asnjë kusht, as për trupën as spektatorët. Duhet të themi se nëse do ta konsideronim idenë e ruajtjes jo duke e restauruar atë, por duke rindërtuar pikë për pikë si kjo e sotmja, me të vërtetë kjo do kushtonte shumë më pak për sipërmarrësin privat, do të merrte me siguri dhe konsensusin që sot në pakicë vazhdojnë të protestojnë në emër të disa vlerave imagjinare. Do të ishte më e lehtë për momentin, por e padrejtë për të nesërmen. Edhe këtë rast kemi zgjedhur rrugën e vështirë, se nuk kemi zgjedhur që t'ua bëjmë me "hile" fëmijëve të saj. Nuk mund të komprometojmë të nesërmen për të shmangur kokëçarjet e të sotmes", u shpreh Rama.  


Lajmi kryesor:

Betohet Erion Veliaj: Kam rënë në dashuri me Bashkinë! Rama: Mos harroni si e gjetëm Tiranën në kohën e Bashës


B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?×

Lajmi i fundit

John

Opozitë me padi penale