Rama publikon videon shumë të veçantë për të...jo si kryeministër, por si një fëmijë krenar

TIRANË- Në 100 vjetorin e Luftës së Vlorës, kryeministri Edi Rama ka zgjedhur që të publikojë një video që ka një rëndësi shumë të veçantë për të, jo si i pari i qeverisë, por si një djalë krenarë për babanë e tij. Rama ka ndarë me miqtë e tij virtual video nga monumenti i bërë në Vlorë për luftën e 20-ës, i cili është bërë nga babai, Kristaq Rama.  

"Mirëmëngjes në këtë ditë të veçantë të 100 vjetorit të Luftës së Vlorës, kur duke ju uruar një ditë të mbarë nuk e fsheh dot kënaqësinë që më jep kjo video e monumentit ku shoh duart e tim eti, Kristaq Ramës, s'rri dot pa ju thënë se ndjehem bukur, shumë bukur, për faktin se kushdo që do ta përkujtojë atë luftë do të përulet përballë kësaj vepre, e cila e mbart me seriozitet përballë kohës që ikën barrën e kujtimit për Luftën e Vlorës", shkruan Rama.

*Lufta e Vlorës më 1920 ose Lufta e Njëzetës ishte një seri betejash mes forcave të Italisë dhe patriotëve shqiptarë në zonën e Vlorës për zotërimin e qytetit te Vlorës . Lufta zgjati tre muaj dhe ishte një lëvizje e madhe për të mbrojtur qytetin e Vlorës nga copëtimi total që do i bënin pushtuesit italianë. Në këtë lufte duhet përmendur dhe kapedani Hodo Zeqiri që ka qënë një ndër heronjtë e udhëheqësit legjendar të kësaj lufte. Në 3 shtator 1920 pas shumë luftimesh të pabarabarta forcat shqiptare hynë fitimtare në qytetin e Vlorës duke i detyruar pushtuesit italianë të largoheshin, jo vetëm nga rrethi i saj por edhe nga Saranda, Durrësi e Shëngjini.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • USA: 02/09/2020 19:00

  Paguhej babai yt apo e beri nga parate e kursimeve.Kritaqi komunist i zgjuar, spiun,dhendri i Spiros ashtu si ti me zhgarravinat tuaja u be " I forte" duke burgosur te aftet qe e meritonin nuk ka punuar vetem por ti si koqe qe je po vazhdon ti anashkalosh te tjeret qe moren pjese ne ate lapidar.Dhe komentuesi me lart ks te drejte qe thote se e paske mirembajtur me mire se shtepine tende.Do vije dita qe edhe babai yt dhe i "djalit" tend te felliqet. Koha do e tregoje.

  Përgjigju
  • Bobi: 02/09/2020 23:35

   Ti mir e ke se ke shkrujt sa per debat, por lind pyetja. Po joteme Per ca do kujtohet? Per hapje shalesh pas mullarit me bar?

 • JamKushJam: 02/09/2020 16:53

  matematika e thjeshte: 55% gjoja qenkan kunder PS ne sondazh dmth 55% e 5000 (shumica lango te Jales dhe te rinj nga PD qe pretendojn pushtet pas "fitores") Po mire mo rroca, jeni vetem 2525 (duke mare parasysh edhe votimini e shumfisht sic e keni pat zakon gjate votimeve nder vite{perjashto ndonje demokrat qe e ka per parim zakoni, apo thjesht llogjiken e ka te fikur kur behet fjale se llogjika vjen nga politika e kundert e tyre}) ... Vertet mendoni do i hidhni hi syve SHQIPETAREVE???????????????? KETE HERE DO JEN ME SHUME SE MILIONA PRO PS dhe kjo FALE JUSH qe s'dini as komunikim, as qeverisje, e JO me Pasta ndershmeri e MORAL!!!!!!!!!!

  Përgjigju
 • Lufta e Vlores: 02/09/2020 16:29

  O ti komentuesi Lufta e Vlores. Nuk do ishe duke shkruar Gjuhën më të bukur te Botes po të mos Luftonim për Vëndit Tonë, por do te shkruaje ne Italisht, Greqisht apo Serbisht tani. Nuk po zgjatem me tej se nuk ja vlen te komentosh, Komentues Si Ti. Me respket, Shkodrani.

  Përgjigju
  • Rama rama: 02/09/2020 17:49

   Po pse o bosi Shqiperise, historia jone e ne vite vetem kur ka bere momumente yt tat do respektuar. Ku jane gjithe ato momumente qe respektojne gjakun e atyre qe e kane mbrojtur kete vend. Pastaj pse nuk mirembahen objektet mijeravecare qe jane anemban Shqiperise, sikurse mirembahet kjo vepra e babajt tend. Dynjaja po runan cudira, ne nuk mirembajme dot historine tone. Sa keq

 • Lufta e vlores: 02/09/2020 08:50

  Pse gezoheni kaq shume qe luftuam Italjonet, nderkohe qe po te ishim protektoriat te Italise do ishim nje nga 7 shtetet me te zhvilluara te botes. Sic shihet lufta nuk na shpetoi nga varferia por na zhyti me thelle ne llumin e politikqenreve shqiptare te pangopur dhe kuptojeni qellimin e cdo luhte qe kane bere shqiptaret, kan favorizuar vetem disa individe duke filluar nga bllokmenet e enverit dhe sot shihni 4 a 5 familjet mafioze me vila me pallate dhe me pasuri te pallogaritshme, dhe ne fund mbeti zhgenjimi i patrioteve dhe luftetareve shqiptare

  Përgjigju
  • Ore ca po thua: 02/09/2020 17:43

   Ti e ke mire ne fakt. Skllav jam po jetoj mire se bosi me mban mire, I mban pak er pordha po ska gje. Besoj e ke kuptuar cke shkruar, apo ka qene sa per debat. Te uroj gjithe te mirat.

  • Durrsaku 1: 02/09/2020 16:45

   Ti turp qe mer guximin qe shkruan . Nje komb qe nuk nderon te renen e tij nuk eshte me komb o injorant. Te kesh turp qe ecen mbi kete toke

  • Selma musai: 02/09/2020 15:56

   Bene shume mire qe luftuan pushtusit fashist

 • Sondazhi i ditës:

  Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Ky është propozimi më i dështuar...pasi nxori unazën, vajza ia fut shpullë të dashurit

Ky është propozimi më i dështuar...pasi nxori unazën, vajza ia fut shpullë të dashurit