Voltana Ademi i refuzon fushatën në Shkodër! Rama:  Mbase plani është për të bërë një 2 Prill tjetër!

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, në bindje të dekretit të Presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, konsideruar nul nga mazhoranca, Kuvendi dhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, kërkon të ndalojë takimin elektoral të kreut të qeverisë, sot pasdite në kryeqendrën e veriut. Kryeministri Edi Rama reagoi nga Kuvendi gjatë fjalës në seancë plenare, ku e quajti këtë një tentative të njëjtë si të komunizmit në grahmat e fundit të pushtetit kur vepronte kundër Partisë Demokratike të sapo krijuar. 

"Enveristët fanatikë të 91-shit që përpiqeshin në grahmat e fundit të enverizmit institucional t'i zinin rrugën partisë së sapolindur demokratike sot rishfaqen në grahmat e asaj partie që ka humbur totalisht busullën dhe sensin e misionit për të cilin lindi dhe që rrogëtarët e paguar nga taksat në nivelin vendor u përdor njësoj siç përdorte asokohe Partia e vjetër e Punës disa falanga njerëzish pa të ardhme. Mbase plani është për të bërë një 2 Prill tjetër sot pasdite, pasi historia ka ndryshuar se asgjë nuk ka ndryshuar në vizion, qasje dhe metodë në kokën e atij që është lideri suprem i PD-së", - tha Rama

Kryebashkiakja i ka dërguar dje një letër zyrtare, komisariatit të policisë së Shkodrës, dhe vetë Partisë Socialiste, ku i njofton se Bashkia nuk miraton asnjë leje për asnjë subjekt politik për aktivitete elektorale.

Në letrën dërguar shefit të komisariatit, Voltana Ademi shkruan: "Çdo aktivitet politik elektoral që mund të zhvillohet në sheshet publike të hapura në qytetin e Shkodrës konsiderohet i paligjshëm dhe për rrjedhojë Bashkia Shkodër nuk miraton leje për asnjë subjekt politik".

Në letrën dërguar Partisë Socialiste, kryebashkiakja jep dy arsye se përse e refuzon lejen për takimin elektoral të Ramës në Shkodër. 

E para është dekreti i Presidentit Ilir Meta i cili i ka anuluar zgjedhjet e 30 qershorit, dhe që është botuar edhe në Fletoren Zyrtare. Ishte pikërisht ky dekret që futi në përplasje institucionale policinë e Rendit me atë bashkiake, që urdhëruar nga kryebashkiakët e zgjedhur nga PD dhe LSI këto ditë kanë dalë në terren për të larguar KZAZ-të nga ambientet në administrim të bashkive.

Arsyeja e dytë që Voltana Ademi jep, është se në këtë periudhë të sezonit turistik, Shkodra nuk ka ambiente publike të lira për tubime të tilla elektorale. 

"Me fillimin e sezonit turistik në Bashkinë Shkodër janë duke u realizuar në të gjitha sheshet e Bashkisë aktivitete promovuese për turizmin dhe nuk ka asnjë shesh të lirë për organizim takimesh", thuhet në letrën që Ademi i dërgon PS-së, parti e drejtuar nga Edi Rama.

Takimi elektoral i kryeministrit Edi Rama në Shkodër për prezantimin e kandidatit për kryetar bashkie, Valdrin Pjetri. Partia Demokratike dje u mësua se u kishte bërë thirrje strukturave të saj të ngriheshin në protestë për të penguar vizitën e kryeministrit në qytet.

Kryeqendra e veriut ka qenë edhe qendër e përplasjeve mes dy kaheve politike përgjatë ditëve të fundit. Duke qenë në listën e bashkive të djathta, ajo është bërë pjesë e aksionit opozitar për të penguar instalimin e KZAZ-ve dhe qendrave të votimit me pretendimin se do vijojnë t'i binden dekretit të presidentit për anulimin e 30 qershorit.

Incidentet u përshkallëzuan dy ditë më parë, ku një shkollë ra pre e sulmeve duke u përfshirë nga flakët, si pasojë e të cilave u dogjën dy klasa të cilat do të shërbenin si magazina për materialet zgjedhore. Pas kësaj ngjarje policia arrestoi 5 persona, ndërsa u ndalua në Tiranë edhe ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia.

G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A është përdorur për përfitime politike pandemia e koronavirusit?

Komento

Komente

 • Daku: 20/06/2019 13:18

  Nuk ka kellqe ky ta provoj ne shkoder...ose me mire ishalla po e provon

  Përgjigju
 • Carja: 20/06/2019 12:23

  Shume mire, po pushteti qendror eshte Ekzekutivi, duhet ta miratosh tek Prefekti, jo per gje po e di gjthe Shqiperia se PD e Sales e do Shqiperine me Vilajete, vec nuk mund te behet kjo. Une uroj per ty qe te shtyne ne nje veprim ku shkel ligjin dhe me vone do te marim ne inerviste a ja vlejti sakrifica per Familjen Berish-Meta

  Përgjigju
 • Albani: 20/06/2019 11:59

  Gjakerat le te ulen eshte e rendesishme per te gjithe ne kete kaos te madhe politike.Ndryshe humbesit jane lideret e PS,PD dhe LIS it...Populli ja dele dis...

  Përgjigju
 • Arbëri: 20/06/2019 11:50

  Qmenduria nuk ka kufijë, ti do ndalosh kryeministrin e vendit të qëndroj në shtetitin dhe vendin e vet ...në Burg e ke vendin me sjelljet e Tua të marroqes...!!!

  Përgjigju
 • Populli: 20/06/2019 11:39

  Te jemen,ate vete kur arriti te jete kaq e zonja kjo fashiste turi mushke!

  Përgjigju
 • lul hollandezi: 20/06/2019 11:39

  Moj fycke!Moj edepseze injorante! Po kush je ti moj zuzare qe dashke ti mohosh te drejten kryeministrit te vendit te vije ne shkoder? Cfare eshte Shkodra moj karagjoze e portokallise,vilajet i pavarur i Dash Alikos apo haremi yt?Te ka plasur fare cipa dhe trute ti ka marre xhadeja moj shushke e cmendur? Po pergatitesh per ne psiqiatri,ti besh shoqeri plakut Mere,djallit te ketij vendi,se dhe ti e paske mbaruar shkelqyeshem shkollen e tij.Merr briskun dhe rruaja pak,perpara se t'ja lepish moj vrrome rrugesh me syze,megjithese tyja po te te afrohesh kutrubon dhe te vjen per te vjelle.S'do vonoje dita kur do te te tregohet vendi moj pocaqi per keto turpe e trazira qe po ben.Nuk do te te mbroje dot dhe sheiku i LSI-se,se do kete hallet e tij,atje ku do katandiset.Sa per Muniken,ahaaa,s'do te te hedhe me qurrat.Vetem Lylushka nga Holanda do te te dergoje te fala!Turp e jazek pac!

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 20/06/2019 11:32

  Shkodra djepi I demokracise . Voltana Ademi kujton se cdo shkodran do i shkoje nga mbrapa PD. Kur eshte katandis opozita. Ne asnje vend te Europes nuk kam degjuar qe kryetarja e Bashkise te shpalli e te mos lejoje kryeminstrin e tij te takoje qytetaret e tij.

  Përgjigju
  • Fatmiri: 20/06/2019 15:18

   Nuk i shkon kush ne Shkoder nga prapa ketyre!! Edhe Bardh Spahia vjen organizator nga Tirana se kryetar i PD eshte nje person me tre fakultete por te mesmen nuk e ka kryer akoma. Ne Shkoder per te plotesuar numrin e protestuesve PD po dergon njerez te pergatitur per te bere rremuja dhe keta jane nha Kukesi, Kamza, Lezha, Malesia e Madhe.×

Lajmi i fundit

John

Gola dhe emocione, Napoli-Milan mbyllet ne paqe