Rama: Spitalla së shpejti lagjja më e bukur e Durrësit! Në mars fillojmë me ndërtimin e 2 000 apartamenteve (VIDEO)

Kryeministri Rama këtë pasdite ndodhet në Durrës, ku po zhvillon një takim me qytetarët. Gjatë fjalës së tij kryeministri ka folur për rindërtimin e apartamenteve nga Emiratet  e Bashkuara, ku ka theksuar se pjesa më e madhe e tyre do të ndërtohen në Spitallë, e cila sipas Ramës do të kthehet në lagjen më të bukur të Durrësit. Rama tha se brenda 20 shkurtit do të kemi këtu menaxherin e projektit dhe së bashku me ekipin ata do të bëjnë përcaktimin e nënkontraktorëve, për të vijuar më pas me punën për rindërtimin.

"I njëjti grup që po flisnin është grup i ngarkuar për të ndërtuar të gjithë apartamentet e durrësit, për të zbatuar angazhimin që mori princi i kurorës dhe u formalizua në konferencën e donatorëve për 2 mijë apartamente.

Pjesa më e madhe e apartamenteve do të ndërtohen në spitallë që do jetë një lagje më e bukur e durrësit. Më vjen keq për Durrsakët e vjetër.

Është bërë i gjithë procesi. Projektet e pallateve dhe të lagjeve të tjera janë gati, mbetet vetëm një hap përfundimtar burokratik sepse ky është  financim i drjetpërdrejtë i kurorës së emirateve të bashkuara dhe ka mbetur vetëm një dokument finalizues dhe  brenda shkurtit, spo jap një datë. Po brenda 10 shkurtit do kemi këtu menaxherin e projektit dhe së bashku me ekipin ata vetë do të bëjmë përcaktimin e nënkontraktorëve. Në mars do të fillojnë.

Nëse e shohim sot Spitallën sensacioni i parë është mos po iki jashtë Durrësit,por nëse shohim projektin që nuk është vetëm ndërtime shtëpish dhe partamentesh, ka gjithçka tjetër. Aty kemi menduar dhe ndërtimin e apartamentit të Durrësit, shkolla kopshte, parkun e Durrësit, një park që jam i bindur se duke e menaxhuar mirë do të jetë një destinacion turistik për shumëkënd", tha Rama.


Lajmi kryesor:

Rama: Gati projekti për ndërtimin e portit, do jetë më i madhi në Mesdhe! Është lidhur kontrata për hekurudhën Tiranë-Durrës (VIDEO)


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Berisha e Meta do e arrijnë qëllimin me protestën e 6 dhjetorit×

Lajmi i fundit

E dinit? Sa kohë duhet të kaloni në tualet me telefonin tuaj

E dinit? Sa kohë duhet të kaloni në tualet me telefonin tuaj