Shqipëria me sytë nga Dubai për naftë, Rama me furnizuesit: Bord për kontrollin e çmimit, abuzuesit humbin pikën e karburantit! Transparencë çmimi çdo ditë, krijojmë rezervë shtetërore të naftës

Bordi Kombëtar i Administrimit të Karburantit do të kontrollojë çmimin e naftës në vend dhe nëse dikush do të vendosë një çmim ndryshe, do të humbasë pikën e karburantit. Kështu deklaroi prerazi kryeministri Edi Rama sot gjatë takimit me furnizuesit e naftës në vend, teksa i tha se ata nuk do të shkojnë në shtëpi me humbje, por kurrsesi me fitim në situatën ku ndodhet vendi.

Kreu i qeverisë deklaroi se brenda 24 orëve do të ketë një akt normativ për t'i dhënë mundësi qeverisë të hyjë në administrimin e furnizimit me naftë, bashkë me furnizuesit, ndërsa anëtarët e Bordit të Administrimit të Karburanteve do të jenë: ministrja Belinda Balluku, ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, drejtori i drejtorisë së Tatimeve, Ceno Klosi, drejtori i drejtorisë së Doganave, Gent Gazheli si dhe kryetari i Autoritetit të Konkurencës, Denar Biba.

Kryeministri u shpreh se Bordi, bashkë me furnizuesit do të takohen çdo ditë për të përcaktuar çmimin e naftës në varësi të lëvizjes së tij në tregjet botërore dhe ky çmim do të jetë transparent për të gjithë qytetarët. Po ashtu Rama tha se do të krijohet edhe rezerva shtetërore e naftës duke përdorur Albpertol, në mënyrë që kjo rezervë të përdoret në raste se në vend do të ketë mungesë të furnizimit me karburant. Rama tha se problemi më i madh sot nuk është kosto por mungesa e produktit. Ai deklaroi se janë në bisedime me Emiratet e Bashkuara duke theksuar se kjo ishte arsyeja e takimit të tij me princin e kurorës.

Ministrja e Energjisë, Belinda Balluku paralajmëroi se nga nesër do të nisin kontrolle në terren për rezervën e naftës së sigurisë që duhet të kenë furnizuesit dhe nuk ka respektuar detyrimin, do gjobitet me 50% të vlerës së sasisë së naftës që mungon.

Që prej nisjes së pushtimit rus të Ukrainës, çmimi i naftës ka arritur në nivele rekord në vend, gjë që ngjalli protesta në të gjithë vendin.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 09:55
Rama: Do bëjmë transparencë çmimi çdo ditë! U takuam me princin e Arabisë Saudite për të mbajtur lidhjet për furnizimin me naftë

Kryeministri Edi Rama tha se do të bëjë transparencë çmimin dhe rezervën faktike çdo ditë  për naftën dhe energjinë për qytetarët. Rama tha se për të mbajtur furnizmin me naftë në vend u takua edhe para pak ditësh me princin e Kurorës së Arabisë Saudite

"Kjo është kohë lufte dhe unë kërkoj solidaritetin tuaj dhe kërkoj angazhimin tuaj me hir, kurse ligji do ta bëjë këtë me pahir. Nuk kemi asnjë rrugë tjetër. Ju e dini më mirë se sa unë. Të tjerë e dinë më pak se sa e dimë ne, për shkak se merremi me këtë punë, që çështja themelore që ne kemi dhe ajo që na kërcënon më shumë nuk është çmimi, qoftë dhe ky i çmenduri që ishte para dy ditësh e që mund të rikthehet prapë, nuk e di. Është mungesa e produktit. Sepse është kollaj të thuash hajde impono, por nga ana tjetër gjithë kjo përpjekje për imponim që po bëhet edhe në vende të tjerë, mund të sjellë në pikën që s’ka naftë. Mund të sjellë në pikën që nuk ka energji. Sepse sot, e sqaroi dhe ministrja në konferencën e mëparshme për shtyp, problemi jonë kur dalim në treg, për shkak të thatësirës, nuk është thjesht që çmimi është çmenduri. Ka parashikime që thonë do shkojë 1000! Çështja është që nuk e gjen  produktin, prandaj këtu përveç pjesës së transparencës së çmimit, ne nuk do të administrojmë bashkë me ju, që të imponojmë ne çmime arbitrarisht, sepse e dimë shumë mirë ku të çon kjo. Kjo të çon në një faliment të përgjithshëm e pastaj nuk ka fare, por do të bëjmë transparencën e çmimit në mënyrë të përditshme, që njerëzit ta shohin qartë që çdo qindarkë është aty jo për arsye të fitimit por për arsye të vazhdimit normal të punës dhe nga ana tjetër, ministrja do të flasë për rezervën faktike që duhet të jetë e garantuar jo si rezervë financiare por si rezervë faktike. Ndërkohë ne kemi nisur intensivisht punën për këtë arsye, ose një nga arsyet kryesore pse vizituam edhe princin e kurorës së Emirateve të Bashkuara ishte pikërisht për të kërkuar një mundësi, që ishte dhe arsyeja pse ministrja e Jashtme vizitoi Arabinë Saudite dhe pse ne vazhdojmë të jemi në kontakt me të dyja këto vende, që janë vende kyçe, por duke mos u zgjatur më shumë, unë do dëshiroja shumë që ne këtë gjë bashkërisht ta bëjmë me një sens patriotik që o sot, o kurrë. Askush nga ju nuk rrezikon të mbetet pa bukë, askush nga ju nuk rrezikon të humbasë gjithçka që ka fituar por gjithkush nga ju ka sot detyrimin, për këtë periudhë kohe, nuk e dimë sa është, një muaj, dy muaj apo tre, se pastaj nëse zgjat përtej tre është një histori komplet tjetër, për të gjithë, jo thjesht për ju ", tha Rama.

Ora 09:54
Rama: Ministria e Energjisë dhe Infrastrukturës do të angazhohet për të krijuar rezervën shtetërore të naftës

Kryeministri Edi Rama tha se ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë do të angazhohet për të krijuar rezervën shtetërore të naftës duke përdorur Albpertol për të pasur aktorin e vet për ditë të këqija.

'Ndërkohë, dua t’iu informoj që ne si qeveri, ministria e Energjisë dhe Infrastrukturës do angazhohet për të krijuar rezervën e vet,  duke përdorur Albpetrolin për të pasur aktorin e vet, për ditë të këqija, kuptohet. Ky është thjesht për informacion. Ne do jemi 100% në dispozicion për çdo ndihmë nëse do shohim që problematika e furnizimit do të agravohet dhe ju duhet të jeni 100% në dispozicion jo për të na ndihmuar ne, por për të qenë në lartësinë e kësaj sfide.'- tha Rama.

Ora 09:49
Balluku-furnizuesve: Duhet të keni rezervë sigurie nafte, e barabartë me 90 ditë shitje! Nga nesër nis kontrolli në terren, gjoba kush s'ka respektuar këtë detyrim

Ministrja e Energjisë Belinda Balluku bëri me dije se nga nesër do të nisin kontrollet në terren ndaj furnizuesve të naftës për të kontrolluar nëse kanë gjendje rezervën e sigurisë së naftës, detyrim ligjor ky. Sipas Ballukut,  rezerva që duhet të kenë furnizuesit duhet të jetë e barabartë me 90 ditë shitje.

Ministrja theksoi se kush nuk ka rezervën e sigurisë së naftës, masa e gjobës do të jetë 50% sa kuota e përcaktuar për rezervën e sigurisë.

"Është e nevojshme të flasim për çfarë kërkon qeveria nga ju, kërkojmë të përmbushet detyrimi i rezervave faktike që ju duhet të keni. Ministria i ka të dhënat dhe janë të qarta dhe transparente të gjithë sasitë e rezervës së sigurisë që secili nga ju duhet të mbajë. Jeni të detyruar të mbani rezerva sigurie. Rafineritë e naftës dhe shoqëritë et tregtimit duhet të mbajnë rezerva sigurie të barabarta me 90 ditë sigurie shitje. Bordi që kryeministri përmendi që do ngrihet për të menaxhuar në bazë ditorë të gjithë ecurinë e tregut ët naftës do ketë detyrë që përmes instrumenteve të kontrollit që administrojmë, do nisim kontroll në terren për të parë gjendjen faktike të depozitave të naftës ku duhet të gjendet sasia e rezervës së sigurisë të kërkuar. Kjo do të nisë duke filluar nga nesër në terren, në rast më të mirë, do ishte e udhës që të deklaronit zyrtarisht sasia e rezervës që mbani për të koordinuar me sasinë që kemi përllogaritur. Masa e gjobës është 50% sa kuota e përcaktuar për rezervën e sigurisë", tha ministrja.

Ora 09:42
Çmimi i naftës, kush janë anëtarët e bordit të administrimit të karburantëve të qeverisë që do të ulen në tryezë furnizuesit e naftës

Kryeministri Edi Rama gjatë një konference për shtyp tha se do të dalin me një akt normativ për t'i dhënë mundësi qeverisë të hyjë në administrimin e furnizimit me naftë, bashkë me furnizuesit, ndërsa ka zbuluar edhe se kush do të jenë anëtarët e bordit të administrimit të karburantëve.

‘Pjesë e bordit do të jenë, përfaqësuesit e qeverisë, ministrja Belinda Balluku, ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, drejtori i drejtorisë së Tatimeve, Ceno Klosi, drejtori i drejtorisë së Doganave, Gent Gazheli si dhe kryetari i Autoritetit të Konkurencës, Denar Biba, që do të jenë në një tryezë me 5 përfaqësuesit tuaj. Do të përcaktojnë çmimet, dhe nuk do të ketë asnjë çmim të përcaktuar që nuk e ka miratuar bordi dhe kush vendos një çmim më të lartë do të humbisni pikën e karburantit.’- tha Rama.

Ora 09:41
Rama-furnizuesve të naftës: Për 24 orë akt normativ, qeveria do hy në administrimin e furnizimit! Kush vendos çmim të pamiratuar, humb pikën e karburantit

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se brenda 24 orëve do të dalin me një akt normativ për t'i dhënë mundësi qeverisë të hyjë në administrimin e furnizimit me naftë, bashkë me furnizuesit. Rama tha se kjo do bëhet përmes Bordit Kombëtar të furnizimit me naftë dhe se kushdo që vendos çmime të pamiratuara, do humbasë pikën e karburantit.

"Unë mendoj që ju duhet ët jeni të vetëdijshëm se i përkisni asaj pjesë të shoqërisë që duhet të bëjë sakrificë. Kjo nuk është koha për të fituar, por për të rezistuar dhe për të ndarë pjesën tuaj të barrës. Ne kemi detyrimin të mbajmë barrën më të madhe, qeveria, të gjithë kanë detyrimin të mbajnë pjesën e tyre të barrës. Do të mbani pjesën tuaj se nuk mund të ndodhi që të fitoni asgjë më shumë seç ju duhet që të vazhdoni të furnizoni popullin shqiptar dhenë këto kushte brenda 24 orësh do kalojmë një akt normativ dhe qeveria do hy në administrimin e  furnizimit bashkë me ju, përmes një bordi kombëtar të furnizimit me karburant dhe çdo ditë ju dhe qeveria dhe nuk do ketë asnjë çmim të pamiratuar nga bordi, kush do e bëjë do humbasë pikën e karburantit", tha Rama

Ora 09:32
Rama: Me këtë çmim të energjisë deri në fund të vitit na duhet 640 mln dollarë për të mbrojtur familjet dhe biznesin e vogël

Kryeministri Edi Rama tha se kriza më e madhe është ajo energjetike që po cilësohet si pandemia e re. Ai tha se qeveria ka vendosur që nga rritja e çmimit të energjisë të mos preket familjet dhe biznesi i vogël dhe për këtë deri në fund të vitit i duhen 640 mln dollarë.

" Po të mos ishte lufta ky takim nuk është as detyra dhe as përgjegjësia e qeverisë në një sistem demokratik ku me kushtetutë është sanksionuar liria e tregut dhe të ndërhyjë në çështjen e çmimeve. Lufta ka ardhur në Shqipëri me faturën e çmimit të energjisë dhe me faturën e çmimit të naftës dhe me ndikimin në të gjitha çmimet, ky është fakt. Rritja e çmimeve filloi të jepte shenjat e para në gjysmën e dytë të vitit të shkuar në të gjithë botën si rezultat i një ringritje të fuqishme ekonomike pas pandemisë dhe për rrjedhojë si rezultat i një kërkese shumë të rritur se oferta. Disa muaj më parë u shfaqën edhe simptomat e para të krizës energjetike, normal ata që janë m të zëshëm në këtë shoqëri protestojnë për naftën, por më e rënda është kriza e energjisë, e cila po konsiderohet si pandemia e re.  Sot ta dëgjojnë të gjithë nëse çmimi i energjisë do të jetë ky që do të jetë sot, pra pra nga 52 euro për MWh që ishte vjet, 550 euro për MWh në treg nga ku ne jemi të detyruar të importojmë për të gjithë ato arsye që dihen, ne do të na duhen 640 milionë dollarë ekstra deri në fund të vitit. 640 milionë dollarë ekstra është një eurobond. Për çfarë do të na duhen? Për të mbrojtur familjarët dhe biznesin e vogël. Këtë po bën kjo qeveri dhe është për të qeshur e për të qarë kur kjo merret si diçka që është e mirëqenë dhe shumëkush thotë, “po prapë ti na tregon çmimin e energjisë? Shiko naftën”. Unë e tregoj çmimin e energjisë sepse nëse ne do të bënim atë që po bëjnë e do të jemi këtu, do të vazhdojnë ta bëjnë vendet e tjera, duke e rritur çmimin e energjisë, ne do të preknim pjesën më vulnerabël të shoqërisë që nuk ka vetura. Do të preknim pensionistët. Do të preknim fermerët, si familjarë në këtë rast. Do të preknim familjet në ndihmë ekonomike. Do të preknim qindra e mijëra njerëz dhe do të preknim motorin e vetëpunësimit dhe të punësimit, biznesin e vogël. Këta ne nuk i prekim për asnjë çmim. do të bëjmë çmos. Nëse çmimi i energjisë do të kthehet aty ku ishte para luftës, na duhen 295 milionë ekstra. Pse i them këto? I them këto për të bërë të qartë që nuk shikohet kjo pamje duke u fokusuar komplet vetëm tek taksat e naftës. Është e vërtetë që ne kemi tek struktura e çmimit të naftës një ngarkesë ekstra që të tjerët nuk e kanë, e prandaj çmimi i naftës këtu është më i lartë, por të tjerët nuk e kanë zero taksën e biznesit të vogël. Të tjerët nuk e kanë zero TVSH-në për biznesin e vogël. Të tjerët nuk i kanë kaq të ulëta sa i kemi ne taksat mbi pagat, që janë simbolike, për pagat deri në 1 milionë lekë të vjetra", tha Rama.

/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • andi: 11/03/2022 21:26

  Te jap nje mendje! ndalo me urdher tenderat e drejtoreve hajdute dhe shikoje sa miliarda leke do kursesh! Mos i ler zorraxhinjte te bejne twndera! Oltion muzaken mos e mba me se ai firmos per shoket e vete drejtore buxhet e fonde edhe e kupton vete ti Rame! Madje edhe diten e fundit ka firmosur miliona leke, i ka pas qejf ca Drejtori te MFE ai....dhe ca institucione te vogla kishte qef dhuratat kollaret parfumet rripat!!!!!

  Përgjigju
 • Dori: 11/03/2022 19:18

  Show mediatik,hajdutet therrasin kapeni hajdutin.Mafiozet do kontrollojn mafian.Turp

  Përgjigju
 • Udherrefyesi Demokratik: 11/03/2022 15:27

  Perpiquni t’ja cirrni “masken” e pro perendimorit dhe shikojeni ne te vertete se kush eshte. Rritjani presionin dhe shikojeni se si do bjere! KM perdor zgjedhjet e fundit si “certifikim” i dashurise popullore ndaj tij, e cile eshte nje gomarllik ne vetvete. Nuk mund te quhesh fitues kur merr rreth 20% te votuesve total ne shkalle vendi, ndersa rreth 80% te tregojne gishtin duke mos te te votuar. 80%-shi i Shqiptareve qe nuk votuan jane ne keto rrethana duke u diskriminuar nga te gjitha anet. Le t’ja heqim zgjedhjet e fundit duke ja derguar ne gjykaten kushtetuese dhe duke sfiduar vlefshmerine e tyre. Me pak se 20% te votave totale nuk perbejne fitore dhe nuk duhet qe te lejojne nje gruo te caktuar njerezish qe te krijoje qeveri. Le ta dergojme nje peticion ne gjykaten kushtetuese ku i pyesim gjyqtaret nese injorimi i mosvotuesve (80% e Shqiptareve) eshte ne vetvete nje akt diskriminues nga ana e qeverise per qytetaret e saj. Mosvotimi nuk mund te perkthehet vetvetiu ne PO, sic ben KM. Sipas Kushtetutes Shqiptare, askush nuk mund te diskriminohet ne baza politike, fetare, krahinore etj. Injorimi, nenvleftesimi dhe pengimi i pjesmarrjes ne zgjedhje si me mergaten ashtu dhe me mungesen e larmise se kandidateve, perben diskriminim ne baza politike dhe si rrjedhoje shkelje te te drejtave te njeriut. Kerkesa ndaj gjykates kushtetuese duhet te perfshije dhe shpalljen e zgjedhjeve te 6 Marsit te pa vlefshme dhe antikushtetuese! Ato zgjedhje duhet te perseriten. Nje keshille, mos lejoni Saliun, Ilirin, Lulin apo ndonje politikan tjeter qe t’ju sabotoje protesten sic ka ndodhur ne te kaluaren. Jane te gjithe pjese e te njejtit grup (parti).

  Përgjigju
  • Helga: 12/03/2022 15:08

   Mbase ky mund te duket si alien, sidomos pare me syte e nje nder syresh qe ngrohin karriget qe ofron korruptimi politik i regjimit. Kushtetuta garanton kedo te zgjedhe dhe zgjidhet. Por ligji i ketyre kapseve shteti jo vetem nuk e garanton por e minon te drejten per te zgjedhur. Kushdo shqiptar me te drejte vote duhet ti garantohet ajo kudo qe eshte. Ashtu si kudo ne BE SHBA apo Kanada. Mjafton fakti qe Trump ne SHBA luftonte te mos lexonte votat me mail dhe te kuptosh se sozia e tij ne Tirane ben te njejten sepse i tremben qytetareve. Ata kane blere mbase 20% me vende pune e akses ne para publike. Por smund ti blejne te gjithe. Dhe kane gjetur sistemin qe te mos i lene te votojne.

  • Une: 11/03/2022 17:59

   Numerohen votat e atyre qe votojne, jo atyre qe NUK votojne. Kshu funksionon ne gjithe boten. Ti do jesh ndonje alien.

 • Ylvi: 11/03/2022 15:18

  Uau. Nga "duart lart" per cmimin ne "bord" te kontrollit te cmimit. Pra derindje lanin duart si Ponc Pilati, ndersa sot, sapo u shkunden nga protestat jopolitike, u gdhine si e si te marrin anen e popullit dhe kontrollojne furine! Njerez te tille qe lepijne sot cfare pshurrosnin dhe, sibketa nuk jane pare.

  Përgjigju
 • Profilizuesi Kryeministror: 11/03/2022 15:00

  Ky eshte profili i KM. Ben te fortin, para te dobetit por ul letrat kur ja ndjen bytha lageshtiren. Eshte i fiksuar pas suksesi te tjetrit qe ne botkuptimin e tij shpaloset si dobesia e tij me e madhe dhe perdor forcen e shtetit per te luftuar suksesin e tjetrit dhe njekohesisht duke kenaqur ziline e tij. Sa here qe e gjen veten para nje sfide paikologjike, i kthehet arrogances se tij vetiake per te mbuluar ate mungesen e theksuar ne vetvete. Mungesa e pergatitjes ekonomiko shoqerore e tij, shpaloset me se pari nga karriera e tij piktoreske dhe mungesa e theksuar e edukimit themelor ne ekonomi dhe shtet drejtim. Qeverisja e tij varet shume nga “prurjet” e “besnikeve” te tij qe jane asgje me shume se hajdute nen petkun e biznesmeneve te fuqishem. Eshte i dashuruar pas karriges se KM dhe pushtetit te saj, por eshte ne nje perleshje te brendshme dhe te perhershme midis putinizmit qe ka brenda dhe imazhit te “prijesit” pro demokrat dhe pro perendimor qe eshte perpjekur me kujdes te projektoje. Nen presion, KM i jone thyhet, cakordohet dhe ben gabime. Genjen, sepse eshte i dehur nga pretendimet e rremta qe ka dhe fiksimet e tij mendore qe populli nuk di dhe qe ai vete eshte me i dituri dhe me i zoti nga te gjithe. Mbase keto pretendime te rremta qene te skalitura perbrenda tij gjate femijerise ne “bllok.” Midis mbrojtjes se interesit kombetar dhe te qenurit hyzmeqar i armikut, ky zgjedh te dyten. Per t’ju hedhur hi syve, ben sikur krijon nje grup (pale te trete) ekspertesh, antaret e te cilit zgjidhen kryekeput nga vete KM dhe duhet qe te mos dalin kundra “imazhit” tij te sukseshem krijuar me kaq kujdes dhe propagande si dhe me taksat e shqiptareve. Thene shkurt, ben te fortin nga jashte, por eshte pjeshke perbrenda. I versulet te dobetit dhe te varfrit, sepse te fortin e ka frike. Juve o vellezer e motra qe protestoni, juve jeni te fortet. Sic e pate me uljen e cmimit te naftes brenda nates, KM i jone i dashur JU KA FRIKE DHE DRIDHET! Mos ndaloni deri sa te merrni ate qe doni. Policine e keni me vete, sepse ato jane bijte tuaj, si dhe jane ne poziten tuaj.

  Përgjigju
  • Une: 11/03/2022 18:00

   Sapo fitoi gati 60% e votave KM. Nderkohe qe ti me shoket e tu rriheni.

 • Avshj: 11/03/2022 14:50

  I ashtuquajturi bord kontrolli eshte nje genjeshter dhe mashtrim i rradhes. Te gjithe antaret e tij, jane njerez te afert te KM qe mendojne vetem per dy gjera, si te qendrojme me gjate ne pushtet dhe si ta zhvasim popullin tone me shume. Mos ndaloni vellezer.

  Përgjigju
 • Analfabeti: 11/03/2022 14:05

  Kjo qeveri ështé e shkjaut, kjo qeveri ka marrë kredi për ta financuar ballkanin e hapur në këtë rast vet serbin, këtë shëmti e dëgjova mbrëm me veshët e mi në media serbe….kjo qeveri ështé tragedia e Shqipëris…mjerim o mjerim nuk qfar të ham përveq mjerimit

  Përgjigju
 • Pensionisti: 11/03/2022 13:56

  Ministrat dhe kryetari i kontrollit jan maja e ajsbergut te korrupsionit e tani do kontrollojn oligarket.Po grurin,miellin,buken,ushqimet...kush do i kontrolloj? Zoti na rujt me kto politikan qe na moren shpirtin e tani u kujtuan per cmimet se populli nuk duron me dhe po i tregon vendin.

  Përgjigju
 • Greta: 11/03/2022 13:48

  Qeveria nuk kontrollon dot abuzimet sepse eshte pjes e oligarkeve.Ky Rama nuk di cfar thot tani qe po i iken karriga,deri dje qeveria nuk vendos cmime e tani qeveria do kontrolloj cmimet.Ka muaj qe ankohemi e ky na thot cmimet i vendos tregu.po tani na doli qe tregon e kontrolloka qeveria.Nje shtet i korruptuar dhe mafioz ne cdo hallke te tij normal qe nuk kontrollon dot asgje.

  Përgjigju
  • Une: 11/03/2022 14:36

   Sapo morri karriget ne 5 bashki nga 6..

 • Arbërori: 11/03/2022 13:06

  Për naft me sy nga Dubai o km i verbuar qofsh po kujt po mundohesh t’ia mbyll syt… Nafta nga ”Dubai” ështé naft ruse o i pështirë , ti kur mashtron vendin tënd ku e rian ti për botën demokratike…

  Përgjigju
 • VEZAKU: 11/03/2022 11:50

  Po ti sikur the qe cmimet i vendos tregu dhe jo qeveria... cte gjeti tani qe nderhyre? ja ke friken protestave ee... po u ben protesta te verteta u dridhe. me keto veprime, thjesht tenton qe te ulesh presionin se mos te shperthen orteku qe te ze poshte. Ti je armik i ktij vendi, vetem me forcen e protestave vepron.

  Përgjigju
 • redi: 11/03/2022 10:50

  Megjithese i vonuar reagimi i qeverise eshte i duhuri.Shqiperia ka kaluar ne nje midel ekonomik neoliberal qe imponon cmeni met sipas tregut.Shteti duhet te kthehet ne rregullator nepermjet fuqizimit te Albpetroli duke ndertuar dhe nje rafineri moderne per perpunimin e naftes bruto Albpetrol dhe shteti duhet te ngrejne pikat shteterire te shitjes se karburantit duke bere rregullatorin e cmimeve dhe duke zhdukur monopolin e cmimeve te naftes nga privatet.Kryeministri ka te drejte kur thote se nafta jone eshte e rende por ne te kaluaren prodhohej 1 milion tone ne vit dhe perpunohej nga rafineria e ballshit.Pse sit jo ? Sa per energjine xgjidhja eshte ngritja e dy parqeve nga feancezet dhe Skiavica me vone.Pa diversifikimilonat e sgqiptareve do harxhohen per importin e energjise . Keto mund te arrihen sic u ndertua parku fotovoltaitik i Vaut te dejes ,te ngrihet ne Fierze dhe Koman . Ipni komentet qe sadopak ndihmojne ne kete krize boterore te energjise

  Përgjigju
  • Ndre Mjeda: 11/03/2022 14:29

   Gjuha jone sa e mire sa e embel sa e dlire, te ty bir paska mbire

  • Tyor: 11/03/2022 12:39

   Bravo..sakte

 • durresi: 11/03/2022 10:35

  HAJD PER HAJER ISHALLA............. BRAVO DHE FILLO DHE ME KTO TE SUPERMARKETEVE TANI................

  Përgjigju
 • Lala: 11/03/2022 10:26

  O me.te erdhi veza te byça se sikur skishe ca boje e nuk nderhyje dot te cmimet e naftes. Ene ju te shqiptares nxirrini komentet na leeni te shprehemi se na ka vajt thika deri ne palce e.ka.shpuar.kocken

  Përgjigju
 • Ska problem: 11/03/2022 10:23

  Protestat i ka inicuar kjo mazhorance e cila nuk ka me praranice tu thote te verteten popullit qe inflacioni ka kaluar 100% pra shteti ka rene opoziten e pame sa bythe kishte ne zgjedhje , pervec kesaj edhe ajo eshte ne dijeni te gjendjes financiare te shtetit edhe nese e merr drejtimin e qeverise do ti duhet te punoj per kreditoret dhe jo per shqiptaret

  Përgjigju
 • Alb: 11/03/2022 10:20

  Shteti shqiptare ka kohe si ka falimentu preje korrupsjonite.

  Përgjigju
 • Populli: 11/03/2022 09:58

  Cfare eshte ky bord administrimi ??,, Ka plot institucione shteterore qe duhet te kontrollojne jo vetem çmimet ne treg te naftes, por padyshim edhe cilesine. Madje vet kryeministri kur mori qeverine , i premtoj popullit midis shume te tjerave jo vetem qe do kemi cmimin dhe cilesine e naftes, por te gjitha pikat e karburanteve do ti largojme 100 netra nga rruga. Asgje nuk u realuzua nga premtimet, madje pilat e karburanteve po ndertohen cdo dite buze rruges. Duket qarte qe ky eshte larg cdo realiteti

  Përgjigju
 • Nafta: 11/03/2022 09:49

  Ndaloje furnizimin e Serbis me naftën shqiptare o bq o idiot , në vend se të përpunohej në Shqipëri ti dergon në Serbi dhe prap e blen me dyfishin e qmimit të shitjes në treg . Ti pasurohesh personalisht me vllaun matan kufirit dhe me fashistin putin, sepse indistria e përpunimit të naftës në serbi është pron e rusis …kuptojeni ken e kemi km …!

  Përgjigju
 • Kasem Gahinji: 11/03/2022 09:42

  Ne kushte te tilla te jashtezakoneshme(krizen +reziku i luftes ),duhen edhe masa te jashtezakoneshme.Te filloje me kete komisioni,te vazhdoje me cmimet tavan per ushqimet baze.Te vendosen Edhe Tatum mbi fitimin i posacme per kushte e jashtezakoneshme.Te aplikohet paketa e ndihmes ekonomine per pensionistet dhe shtresat ne nevoje.Te ndalohet perdorim i shprehjes "pabuks".Nuk ishim PA buke,na late ju qe grabitet e shkaterruar gjithecka,qe ngritet perandirine tuaj mbi pronta shteterore dhe pasurine kombetare.Te shihet mundesi e shtetezimit te nxjerrjen dhe perpunimit te pasurine natyrore dhe nentokesore.Ato Jane prone e te gjithe popullit,Jo e berisheve,kastrateve ,tacioileve.Ne keto settore te krijohen ndermarrje shteterore qe konkurojne ne treg me pergjegjesi ligjore

  Përgjigju
 • Edadi ta fajti: 11/03/2022 09:42

  O llum burre po ti ortak ne kete biznes ne mos ti yt vella apo nje nga xhepistat qe ti mban afer. Te erdhi momenti te perballesh o burre butak. Psikopat

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë një Paketë të dytë të Rezistencës Sociale?×

Lajmi i fundit

John

Rrëfimi ndryshe i ish presidentit Bamir Topi në 'Repolitix', nga refuzimi i ftesës italiane në '89 te takimi me gjeniun e gjeopolitikës Kissinger