Rama takohet me sipërmarrësen: Gati plani për prodhimin e supermakinës shqiptare

Rama takohet me sipërmarrësen: Gati plani për prodhimin e supermakinës shqiptare

Edi Rama dhe Arjeta Puca

Plani për prodhimin e makinës shqiptare është gati. Këtë e ka bërë me dije vetë kryeministri Edi Rama, i cili tha se supermakina vjen si një partneritet i kompanisë Timak me shtetin shqiptar.

Rama e shoqëroi postimin në Facebook me një fotografi me Arjeta Pucën, sipërmarrësen që aktualisht prodhon makina në fabrikën e saj në Shqipëri dhe është përzgjedhur nga OKB për të prodhuar 500 autoambulanca që do të dhurohen për Ukrainën.

Së bashku me familjen, Arjeta ka themeluar në vitin 2016, kompaninë TIMAK, duke prodhuar deri tani mbi 150 autoambulanca, për spitalet shqiptare si edhe për vendet fqinje si Maqedonia e Veriut, Bullgaria, Turqia etj.

Aktualisht, Puca prodhon makina në të dalë të Tiranës dhe makinat e saj shkojnë për të plagosurit e luftës në Ukrainë, për urgjencën spitalore apo Urgjencën Kombëtare Shqiptare, për Forcat e Armatosura dhe ato zjarrfikëse.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sqarimi: 06/06/2023 09:58

  Tamam si në kohën e qoftēlargut,kur me makineritë rrangalla prodhoheshin Traktor DT që e kishin koston tre here më të lartë se ata që prodhoheshin në Kinë.M.gj.a përgëzime per Ata që marrin të tillë GUXIM.

  Përgjigju
 • Fred: 04/06/2023 18:01

  Ky esht nje lajeme i mirpritur , pse qeverija nuk nderto fabrikat qe e kan bazen aktuale qe ndertoje komunizmi se kto qe sjell serbi dhe grdku dihen sa shum e dune popullin shqiptar, Rame Zotni te ka hyp pak menja si puthe kryeministren E ITALIS APO STE ZE FAJE SE NGA TE SHKOSH KE PARAQITJE BURRNORE , popullin popullin popullin o Rame esht ne mjerim.

  Përgjigju
 • Niko: 04/06/2023 05:54

  E pergezoj subjektin, por duhet te prodhoje kampere si Kroatsia firma Adria. Si dhe makina per postat, per tregeti si shites akullore fasfute bare etj Dyert te jene skorevole

  Përgjigju
 • Xxxxxxx: 03/06/2023 20:18

  O bobo qenka cmendur rama uuu i shkreti popull

  Përgjigju
 • Aqif kapartoni: 03/06/2023 17:13

  Bicikleta do prodhoni se me ka ngel kapartoni pa disk

  Përgjigju
 • Timoni: 03/06/2023 06:15

  Bravo për këto pordhime vendase të cilat na bëjnë krenare për qeverinë që kemi. Jo atë që duam.

  Përgjigju
 • Boeing: 03/06/2023 06:11

  Po super aeroplanët dhe anijet kozmike me austronautin e parë shqiptar në Hënë kur do e pordhoni

  Përgjigju
 • Scutari: 02/06/2023 22:01

  Ne aktualisht prodhojmë me sukses vetëm qypa dhe jo qypa Kavaje!

  Përgjigju
  • Ardjan: 05/06/2023 19:46

   Scutari you the best.

  • Tekniku: 03/06/2023 01:53

   ????????????????

 • Tutu: 02/06/2023 20:55

  Po cfare makinash do prodhoje.. aty thjesht mobilohen dhe kompletohen me aksesoret sipas funksionit, bisnes fason… te prodhosh makine do te thote te prodhosh motorre , kuti shpejtesie ,karroceri , imp elektrik dhe elektronik … e shume te tjera…

  Përgjigju
 • redi: 02/06/2023 20:20

  Lajm i jashtzakonshem per bashkepunimin e qeverise me bisnesin TIMAK per prodhimin e makines se pare shqiptare.Arjeta eshte perfaqeduesja me dinjitoze e rinise inovatore shqiptare.Mbyllja e uzinave dhe fabrikave solli nje boshllek te madh ne ekonomi dhe tregun e punes.Do i sygjeroja zotit Rama qe ne loje te hyjne dhe katedrat e mekanikes dhe informatikes se Universitetit teknik te Tiranes ,kjo do sjell punesim si dhe uljen e impotit te makinave nga jasht.Fillojeni por duke marre eksperiencen e disa djemve te rinj qe kane prodhuar makina.Dhe skafet mund te prodhohen ne Shqiperi ku rrol kryesor te luaj shteti per ndihmen financiare.Besoj se asnje nuk do zhgenjehet me kete hap madhor ne industrine e automobilave.Suksese

  Përgjigju
 • 3D: 02/06/2023 18:57

  Ma në fund pas 30v.që stopoi bazën e krijuar për industri hidhet projekt serioz prodhiminē letër

  Përgjigju
 • Arla: 02/06/2023 18:55

  Me behet shume qefi kur degjoj lajme te tilla kaq te mira per vendin tone

  Përgjigju
 • Shoku: 02/06/2023 18:38

  Prape me Turqit si Air Albania me aviona me qera, TIMAK pastrim parash ne Shqiperi.Prodhojne auto ambulanca jashte standarteve te BE dhe i dergojne ne zona lufte dyfish cmimin.Eshte kompani e lidhur direkt me Turqit dhe kjo ndrikulla qe e menaxhon erdhi nga qielli.

  Përgjigju
 • Luli: 02/06/2023 18:17

  Vajzë e zonja.Të prift e mbara! Ua kalon djemve që rrinë kafeneve.

  Përgjigju
 • DonJuan: 02/06/2023 18:10

  Po këtë e puthe?

  Përgjigju
 • Rrota: 02/06/2023 18:04

  Po rrotën shqiptare kur do t'a shpikni e prodhoni?

  Përgjigju
  • emri: 02/06/2023 18:59

   mos na shaj roten shqiptare se e kemi kartrore ne roten

 • Dori: 02/06/2023 17:52

  Kenaqesi te kemi sipermarrese te tilla

  Përgjigju
 • Ska problem: 02/06/2023 17:34

  Tjeter gje te prodhosh dhe tjeter te ti modifikosh pra kthehemi prdhimit te autobuzve ne shkoder , tani po qe eshte ne delir te plote

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Manchester City bën detyrën për kreun, Foden dhe Haaland nderojnë 'Qytetarët'

VIDEO/ Manchester City bën detyrën për kreun, Foden dhe Haaland nderojnë 'Qytetarët'