Integrimi në BE dhe rindërtimit, Rama të hënën në Bruksel takon presidenten e KE Ursula von der Leyen

Kryeministri Edi Rama dhe presidentja e KE-së, Ursula von der Leyen

TIRANË- Kryeministri Edi Rama do të jetë ditën e hënë (1 mars) në Bruksel. Gazetari i Report Tv, Ermal Qori bën me dije se kreu i qeverisë pritet të zhvillojë një takim presidenten e Komisionit Europian Ursula von der Leyen, ku në fokus të bisedimeve janë ecuria e integrimit të Shqipërisë në BE dhe për fondet e rindërtimit.

Burime bëjnë me dije se Rama do të shoqërohet në këtë takim nga ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka. Ky takim vjen në një kohë kur Rama ka qenë shumë kritik ndaj BE-së sa i përket shpërndarjes së vaksinave, duke e cilësuar si egoiste.

Gjithashtu, ndalur te vaksina, Rama paralajmëroi një vizitë në vendin mik të BE-së duke thënë se do na dhuronte një sasi me doza, por pa e specifikuar nëse bëhet fjalë. Mbetet për t'u parë nëse ku vend zemër gjerë do të jetë Brukseli, apo Italia, shtet në të cilin Rama do të shkojë më 5 dhe 6 mars me rastin e 30-vjetorit të eksodit masiv të shqiptarëve.

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Të dielën zgjedhjet, cila prej partive politike bëri fushatë më të mirë dhe bindëse?

Komento

Komente

 • korcari: 27/02/2021 19:27

  ec o gjigand perpara se ti mund ta futesh ne europe shqiperi

  Përgjigju
 • Ben: 27/02/2021 14:13

  Gjigand je Edi

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

U filmua duke blerë vota, shoqërohet në policinë e Tiranës kandidati për deputet i LSI-së! SPAK nis hetimet