POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Rama tha se nuk shkon në SHBA, Berisha: I kam ndërprerë udhëtimet edhe pse marr ftesa

Sali Berisha, ish-kryeministër

Ish-kryeministri Sali Berisha, duke iu përgjigjur Edi Ramës i cili tha se ai nuk shkonte dot më drejt SHBA-ve (Lexo këtu), deklaroi se ai kishte zgjedhur vetë të mos udhëtonte më. Berisha tha se ai i ka ndërprerë udhëtimet zyrtare dhe pse merr ftesa vazhdimisht. "Unë i kam ndërprerë të gjitha llojet e udhëtimeve zyrtare. Kjo sepse nuk jam person që përfaqësoj më një forcë politike. Përfaqësoj veten time. prandaj Edi, që ta dish ti, çdo dy muaj kam marrë ftesa dhe marr, por e kam të vendosur që nuk udhëtoj për qëllime zyrtare askund. Kur të më teket Edi Rama, në SHBA dije mirë di, kam arritur aty ku ti nuk mund ta rrish kurrë... Kam qëndruar në pozicionin dinjitoz", tha Berisha. 

Debati mes Ramës dhe Berishës 

Edi Rama: Saliu këtu e nisi fjalën e tij me Amerikën dhe më bëri mua një pyetje të drejtpërdrejtë për bashkëshorten time. ABI Bank është një bankë e cila monitorohet drejtpërdrjet nga enti rregullator i bankave në SHBA dhe nëse bashkëshortja ime do të ishte aksionere, të jesh i sigurt që mua nuk do më lejonin të kapërceja oqeanin. Ti Sali e kapërcen dot Oqeanin me dash? Hajde përgjigju. Ta dhash përgjigjen e drejtpërdrejt, mu përgjigj drejtpërdrejt. Nëse unë do të isha ai që më përshkruani ju, të jeni i sigurt se s'do ta kapërceja Oqeanin dhe jo të komunikoja me Shtëpinë e Bardhë me kërkesë të Shtëpisë së Bardhë. 

Sali Berisha: Unë i kam ndërprerë të gjitha llojet e udhëtimeve zyrtare. Kjo sepse nuk jam person që përfaqësoj më një forcë politike. Përfaqësoj veten time. prandaj Edi, që ta dish ti, çdo dy muaj kam marrë ftesa dhe marr, por e kam të vendosur që nuk udhëtoj për qëllime zyrtare askund. Kur të më teket Edi Rama, në SHBA dije mirë di, kam arritur aty ku ti nuk mund ta rrish kurrë... Kam qëndruar në pozicionin dinjitoz...

Edi Rama: S'të pyeta e ke marrë ftesa nga SHBA. Bëre një gabim, the nuk dal jashtë shtetit për arsye pune. Ti merr për krahu Fatmir Mediun dhe shkon në Bundestag e ç'a nuk thua për Shqipërinë. Informon edhe ndjekësit e tu dixhital. Unë të pyeta, ti me dash e kalon dot Oqeanin apo jo? Sali, kam pasur një shok si ti, i cili kur fliste nga bankat ishte trim i madh. Unë po të them kaq, jam shumë i dëshiruar dhe mendoj se nderi i vendit, i asaj zyre ku unë jam sot e ti ke qenë dje, e do që unë të jem i dëshiruar që ti vërtetë ta kalosh Oqeanin nëse do. Por mënyra si më përgjigjesh më bën të mendoj se ka një problem. Bëre mirë që u përgjigje ashtu sepse këtë herë do ta bëj pyetje, ki kujdes sepse e mbylle fjalën me një çështje e cila s'kishte lidhje me pyetjen time, the që unë i paskam hyrë një loje të rrezikshme. Më ngatërrove mua me Lulin sepse na sheh si të afërt, por është Luli që ka paguar para Sali, përmes miqve rus për të bërë një fotografi. 


Lajmi kryesor:

Basha kërkon qeveri tranzitore dhe kërcënon: Pranoni propozimin ose populli do pastrojë Kuvendin (VIDEO)


l.q./Shqiptarja.com
Komento