Raporti i DASH për trafikun e qenieve njerëzore, SHBA: Shqipëria tregoi rritje të përpjekjeve për eliminimin e fenomenit! U shtua ndjekja penale e trafikantëve dhe ndihma për viktimat

Departamenti i shtetit ka publikuar ditën e sotme raportin mbi trafikun e qenieve njerëzore për vitin 2021, edhe për Shqipërinë. Në raport vendi ynë vlerësohet se po bën përpjekje të konsiderueshme për ta luftuar fenomenin e trafikimit të qenieve njerëzore, edhe pse DASH nënvizon se ende nuk i përmbush plotësisht standardet minimale

"Qeveria demonstroi përpjekje të përgjithshme në rritje, krahasuar me periudhën e mëparshme të raportimit, duke marrë parasysh ndikimin e pandemisë në kapacitetin e saj antitrafik dhe ndaj mbeti në nivelin e dytë. Këto përpjekje përfshinin ndjekjen penale të më shumë të pandehurve dhe rritjen e konsiderueshme të burimeve për strehat për viktimat, të cilat financohen nga qeveria", thuhet ndër të tjera në raport.

Në raport thuhet se sikurse gjatë pesë viteve të fundit, trafikantët e qenieve njerëzore shfrytëzojnë viktimat e brendshme dhe të huaja në Shqipëri si dhe jashtë saj.  Ata shfrytëzojnë gratë dhe fëmijët shqiptarë për trafik seksual e punë të detyruar brenda vendit, veçanërisht gjatë sezonit turistik duke u bërë premtime të rreme të tilla si martesa ose oferta pune. Trafikantët zakonisht i detyrojnë fëmijët të lypin ose të kryejnë lloje të tjera të punës së detyruar, të tilla si shitja e sendeve të vogla. Ata shfrytëzojnë fëmijët shqiptarë, kryesisht nga komunitetet rome dhe të komunitetit egjiptian nga vende të ndryshme të Ballkanit, për punë sezonale dhe lypje të detyruar. Sipas disa njoftimesh të izoluara trafikantët i shfrytëzojnë fëmijët përmes punës së detyruar në fushat e kanabisit në Shqipëri dhe disa trafikantë ka të ngjarë të jenë të përfshirë në trafikun e drogës. Trafikantët i shfrytëzojnë viktimat shqiptare për trafik seksual në vendet anembanë Evropës, veçanërisht në Kosovë, Greqi, Itali, Belgjikë, Gjermani, Zvicër, Maqedoni të Veriut, Norvegji, Holandë dhe Mbretërinë e Bashkuar. Viktimat e huaja nga vendet evropiane, Gambia dhe Filipinet shfrytëzohen për trafikimin seksual dhe punë të detyruar në Shqipëri. Migrantët e Lindjes së Mesme, Azisë Qendrore dhe Afrikane kalojnë nëpër Shqipëri për të arritur në Evropën Perëndimore janë të prekshëm nga trafikimi, veçanërisht fëmijët e pashoqëruar. Raporti rekomandon hetimin me forcë, ndjekjen penale dhe dënimin e trafikantëve, përfshirë zyrtarëve bashkëpunëtorë.

"Qeveria ruajti përpjekjet për mbrojtjen e viktimave. Qeveria dhe OJQ-të identifikuan 81 viktima të mundshme dhe pesë viktima të njohura zyrtarisht (96 viktima të mundshme dhe shtatë viktima të njohura zyrtarisht në 2019). Prej tyre, 48 ishin viktima të trafikimit seksual, 27 punë të detyruar dhe gjashtë kriminalitet të detyruar; 62 ishin femra dhe 24 ishin meshkuj; 58 ishin fëmijë; tre ishin viktima të huaja nga Gambia, Filipinet dhe Serbia. Qeveria mbajti një mekanizëm kombëtar multidisiplinar të referimit (MKR) dhe PSV të azhurnuara për identifikimin dhe referimin e viktimave në shërbime.

Përgjigjet e para referuan viktimat e mundshme në zbatimin e ligjit dhe shërbimet sociale shtetërore, të cilët zhvilluan intervista të përbashkëta për të përcaktuar statusin e viktimës të njohur zyrtarisht. Ligji siguroi shërbime të barabarta për të dy viktimat e mundshme dhe të njohura zyrtarisht.

Qeveria siguroi një strehë të specializuar dhe mbështeti tre strehimore të specializuara nga OJQ-të. Qeveria alokoi 17.6 milion lekë (175,390 dollarë), krahasuar me 21.5 milion lekë (214,250 dollarë) në 2019 për strehimoret e drejtuara nga OJQ-të për të mbështetur 29 pagat e stafit.

Qeveria siguroi një shtesë prej 6.8 milion lekësh (67,760 dollarë) për mbështetjen ushqimore në strehimoret e drejtuara nga OJQ-të në 2019 dhe 2020. Qeveria alokoi 29.3 milion lekë (291.980 dollarë) për strehën e drejtuar nga qeveria, një rritje e konsiderueshme krahasuar me 20.9 milion lekë (208,270 dollarë) ) në 2019. Qeveria transferoi gjithashtu 4.6 milion lekë (45,840 $) në një fond të pasurive të konfiskuara kriminale për shërbimet e mbështetjes së viktimave (asnjë në 2019)", thuhet në raport.

Raporti i këtij viti për vjen në një kohë pandemie. Në një mesazh që shoqëron publikimin e raportit Sekretari amerikan i Shtetit shprehet se nëpërmjet tij “u bëhet thirrje qeverive të bashkohen me Shtetet e Bashkuara në përmirësimin e përpjekjeve kolektive për të adresuar në mënyrë gjithëpërfshirëse trafikimin e qenieve njerëzore”.

Kjo kërkon sikurse shprehet ai që “të zbuten praktikat dhe politikat e dëmshme që shkaktojnë dobësi social-ekonomike ose politike që trafikantët shpesh i shfrytëzojnë”.

Raporti i ndan vendet në tre nivele, në të parin hyjnë ato vende e territore, qeveritë e të cilave përputhen plotësisht me standardet minimale të kërkuara. Në niveli 2, hyjnë vendet dhe territoret, qeveritë e të cilave nuk përputhen plotësisht me standardet minimale, por që po bëjnë përpjekje të konsiderueshme për të ardhur në përputhje me to. Ndërsa në nivelin e tretë futen vendet që nuk përputhen plotësisht me standardet minimale dhe nuk po bëjnë përpjekje të konsiderueshme për një gjë të tillë.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Parashikimi i motit për ditën e sotme, kthjellime dhe temperatura të larta