Raporti i OKB-së: 5 mln fëmijë në botë ndërruan jetë para se të mbushin 5 vjeç gjatë vitit 2021! Duhen kontrolle të rregullta mjekësore

Raporti i OKB-së: 5 mln fëmijë në botë ndërruan jetë para se të mbushin 5 vjeç gjatë vitit 2021! Duhen kontrolle të rregullta mjekësore

Foto ilustruese

Në raportin e fundit të OKB-së, zbulohet se pesë milionë fëmijë në mbarë botën kanë ndërruar jetë para se të bënin pesë vjeç gjatë vitit 2021.

Aktivistët janë shprehur se shumë prej vdekjeve mund të ishin parandaluar në rast se kujdesi shëndetësor do të ishte më i lartë, teksa kanë shtuar se vdekjet midis foshnjave të porsalindura nuk janë ulur që nga viti 2017.

Grupi Ndër-agjenci i OKB-së për Vlerësimin e Vdekshmërisë së Fëmijëve ditën e sotme, kanë treguar se ndërsa nivelet e vdekshmërisë kanë rënë që nga viti 2000, progresi është ngadalësuar gjatë 12 viteve të fundit.

Po ashtu në raport thuhet se fëmijët e lindur në Afrikën Sub-Saharianë kanë 15 herë më shumë probabilitet të vdesin në fëmijëri sesa bashkëmoshatarët e tyre në Evropë dhe në Amerikën e Veriut.

OKB ka raportuar se 1.9 milionë foshnja kanë lindur pa shenja jete gjatë vitit 2021, ku rastet më të larta kanë qenë në Afrikën Sub-Sahariane dhe në Azinë Jugore.

Një nga shkaqet lidhur me këtë fenomen është lindja e parakohshme dhe komplikimet gjatë lindjes. Këto raste njihen ndryshe si vdekje neonatale.

Dr Vandana Tripathi, drejtoresha e operacionit të sigurt Momentum në programin e planifikimit familjar dhe obstetrikës në OJQ EngenderHealth, tha: “Mjerisht, 2.3 milionë të porsalindurit që vdiqën në muajin e parë të jetës nuk është një reduktim domethënës nga 2.5 milionë foshnjat. të cilët vdiqën në muajin e parë në 2017-ën .

Ndërsa Covid-19 nuk ndikoi shumë në vdekshmërinë e fëmijëve, pandemia mund të ketë rritur rreziqet e ardhshme të mbijetesës, tha OKB. Pandemia ka nxitur një nga ndryshimet më të mëdha të qëndrueshme në mbulimin global të vaksinimit me dhjetëra miliona fëmijë tani të cenueshëm ndaj sëmundjeve të parandalueshme.

Në lidhje me Covid-19, OKB nuk ka gjetur lidhje mes saj dhe vdekshmërisë së fëmijëve. Por megjithatë, pandemia ka nxitur një nga ndryshimet më të mëdha  që është ajo e vaksinimit për dhjetëra miliona fëmijë të cilët janë të rrezikuar ndaj sëmundjeve të

F.D/G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Njoftime për 3 viktima si pasojë e sulmeve të ndërsjella nga Rusia dhe Ukraina

Njoftime për 3 viktima si pasojë e sulmeve të ndërsjella nga Rusia dhe Ukraina