Raporti i 'Venecias'/ Balla: I mbylli gojën Metës e të gjithëve pas tij! Votojmë ligjet e '5 qershorit', që PD-LSI të mos kenë alibi të bojkotojnë 25 prillin (VIDEO)

Kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, në fjalën e tij në seancën e sotme plenare ceku raportin përfundimtar të Komisionit të Venecias për ndryshimet kushtetuese dhe ato në Kodin Zgjedhor.  Balla tha se 'Venecia' i mbylli gojën Presidentit Meta si iniciator tymnajën dhe të gjithë që folën pas tij.

"Opinioni i Venecias për ndryshimet kushtetuese dhe ligjore na dha të drejtë, sikurse të gjithë jeni në dijeni. Gjej rastin ta përgëzoj punën tonë, të Kuvendit të Shqipërisë që sipas Komisionit të Venecias ndryshimet kanë qenë në përputhje me praktikat më të mira zgjedhore. E gjithë ajo tymnajë që u iniciua nga Presidenti i Republikës tashmë ka marrë një përgjigje shumë të qartë që Kuvendi i Shqipëris ka vepruar konform Kushtetutës dhe praktikave më të mira ndërkombëtare", tha Balla.

Balla tha se edhe për legjitimitetin i këtij Kuvendi, Venecia ka dhënë opinion shteruar. "

"Të gjithë ata që kanë 'llapur' sa kanë pasur mundësi marrin përgjigjen e nevojshme.  Venecia thotë se Kuvendi i Shqipërisë mbetet legjitim sa kohë ka kuorumin për vendimmarrje.

Venecia ka vlerësuar edhe çështjen e debatuar për koalicione,. Nuk ka thënë njëri që Lulzim Basha, Sali Berisha, Ilir Meta, Monika Kryemadhi të mos bëhen bashkë. Është e njohur që të dalësh në një koalicion duhet një drejtues dhe një program i përbashkët. Zgjidheni kush është kryetari juaj, Luli, Saliu, Iliri apo Monika, nxirrni programin dhe futini në koalicion", vijoi Balla.

Sa i përket ligjeve që janë dakordësuar në marrëveshjen e 5 qershorit, Balla u shpreh se mazhoranca do t'i votojë.

"Vota jonë për 7 ligjet është pro, që PD_së dhe LSI-së t'i heqim çdo alibi të mundshme për pjesëmarrjen në zgjedhje.  Zgjedhjet e 25 prillit janë shumë të rëndësishme që do të konfirmojmë rrugën evropiane të Shqipërisë, me këtë mazhorancë që ka sot", përfundoi, Kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla.


Lajmi kryesor:

Kuvend/ Rrëzohet dekreti i Presidentit Meta për kthimin e buxhetit 2021 dhe për metrologjinë! I hapet rruga krijimit të regjistrit qendror të llogarive bankare


K.T./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Rruga e Arbrit dhe ura më të lartë në Ballkan hapet në 29 nëntor! Ministrja: Mjetet të ecin me kujdes