Raporti për lirinë e medies, Meta: Këmbanë alarmi

Presidenti Ilir Meta ka reaguar lidhur me publikimin e raportit të organizatës botërore të gazetarëve. Ai thotë se zbritja me 7 vende në Indeksin Botëror të Lirisë së Medias është një këmbanë e fortë alarmi.

"Me shqetësim të thellë përcolla sot konkluzionet e organizatës botërore të gazetarëve “Reporterët pa Kufij”, për regresin e Shqipërisë në raport me lirinë e medias. Zbritja me 7 vende në Indeksin Botëror të Lirisë së Medias dhe paralajmërimi serioz i këtij raporti se “rruga e Shqipërisë për në Bashkimin Europian është e gjatë”, është një këmbanë e fortë alarmi që duhet të na zgjojë të gjithëve.

Angazhimi i institucioneve dhe i shoqërisë në përkrahje të lirisë së të shprehurit është tregues për demokracinë, qeverisjen e mirë dhe përgjegjësinë publike në vend. Nuk duhet të harrojmë se liria e të shprehurit është e drejtë themelore e njeriut dhe shtyllë e pazëvendësueshme e jetike për një shoqërie moderne demokratike.

Neni 49 i Traktatit të Lisbonës e përcakton qartë garantimin e lirisë së shprehjes dhe një vend i cili synon t’i bashkohet BE-së duhet të respektojë garantimin e saj. Liria e medias është jetike për garantimin e llogaridhënies nga të gjitha institucionet publike. Në mënyrë të përsëritur kam dënuar me ashpërsi të gjitha sulmet dhe çdo akt dhune ndaj gazetarëve, që fatkeqësisht janë shpeshtuar kohët e fundit.

Sërish apeloj me forcë që autorët e krimeve ndaj përfaqësuesve të medias të vihen menjëherë para drejtësisë dhe t’i jepet fund shantazhit, intimidimit apo çdo lloj tjetër presioni ndaj tyre. Shpreh solidaritet të plotë me gazetarët e cënuar në misionin e tyre në shërbim të lirisë, të qytetarëve dhe në interes të konsolidimit të të gjithë sistemit tonë demokratik", thotë Meta.

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A i ka përmbushur pritshmëritë Reforma në drejtësi?

Komento

Komente

 • Drejtesia: 18/04/2019 16:18

  Njeriu me i lig qe ka njohur ky vend,jane si dy pika uji me Sali Kriminelin.

  Përgjigju
 • Lymi Tutit: 18/04/2019 16:10

  Ky eshte bere njelloj si Sali Gerdeci.......Per çfare krimesh ndaj medias,apo "akte dhune te shpeshtuara",flet ky president,bashkeshort i kryetares se partise se falimentuar(LSI) ?! Çdo dite jemi deshmitare qe pjesa dermuese e mediave,jane rreshtuar ne anen e "opozites se vdekur" dhe natyrisht jane ne te drejten e tyre,te shprehen dhe veprojne sikurse gjykojne. Por eshte fakt i pamohueshem qe,me "hapesire dhe liri" se sa aktualisht,mediat nuk kane patur kurre....President demagog !! Lymi Tutit

  Përgjigju
 • Enea: 18/04/2019 16:05

  Kembanat e alarmit beji te degjohen ne LesheLine qe tu shkerrmoq o president mjeran.

  Përgjigju
 • Populli: 18/04/2019 15:56

  Populli thote pirdh o president se lirohesh.

  Përgjigju
 • Dridhe Like: 18/04/2019 15:54

  Bjeri kembanes ti Like se i bie bukur,qytetaret nuk e degjojne me kembanen tende e te sat shoqeje,jua njohim shume mire surratin qe keni.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Pas shmangies së verës, Bushati 'dekonspiron' marrëveshjen tjetër mes palëve: Zgjedhjet, jo më të dielën, por të mërkurën