Raporti/ S&P: Shqiptarët në vend të 
 fundit për njohuritë mbi ekonominë

Raporti/ S&P: Shqiptarët në vend të <br /> fundit për njohuritë mbi ekonominë
Standart & Poors ka realizuar një anketim rreth njohurive që qytetarët kanë rreth ekonomisë, duke e klasifikuar Shqipërinë si të fundit sa i takon njohurive rreth saj.

Madje, nga enketimi i bërë, shqiptarët kanë rezultuar me të njëjtat njohuri si afganët, pasi vetëm 14% e tyre kanë njohuritë bazë sa i takon sektorit të ekonomisë.

Anketimi ka treguar se pjesa më e madhe e qytetarëve shqiptar nuk kanë njohuri rreth kësaj fushe, duke e renditur Shqipërinë në vendete botës së tretë, ku Kosova, Maqedonia e Shqipëria janë klasifikuar më lart se Shqipëria.

Sipas anketimit, të agjencisë Standard & Poor’s, i cili është organizuar në bashkëpunim me Bankën Botërore dhe Universitetin Xhorxh Uashington, qëkishte për qëllim testimin mbi njohuritë bazë rreth ekonomisë të popullsisë globale, në krye të listës qëndrojnë vende si Suedia, Norvegjia e Danimarka.Redaksia Online
(F.T/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Shkelën Kodin Zgjedhor, KQZ, kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve socialistë

Shkelën Kodin Zgjedhor, KQZ, kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve socialistë