Reagon zëdhënësja e Scholz për avionët luftarakë në Kiev: Nuk do i dërgojmë!

Reagon zëdhënësja e Scholz për avionët luftarakë në Kiev: Nuk do i dërgojmë!

Christiane Hoffmann

Zëdhënësja e kancelarit gjerman Olaf Scholz ka reaguar në lidhje me diskutimet për të dërguar avionë luftarakë në Kiev. Ajo përsërit faktin që nuk do ketë një dërgesë të tillë. 

“Gjermani e ka thënë tashmë shumë qartë në Bundestag se është shpjeguar që në fillim se avionët luftarakë nuk janë në lojë”, kështu deklaroi zëdhënësja e Scholz, Christiane Hoffmann , duke iu përgjigjur një pyetjeje në konferencën për shtyp të qeverisë në Berlin, mbi debatin e hapur mbi hipotezën se partnerët e NATO-s furnizojnë edhe Ukrainën për gjueti, pas tankeve. 

Por, ndërkohë duket se Ukraina ka marrë një tjetër laj, kësaj radhe të mirë , i cili thotë se së shpejti Kievi do të pajisjet me avion luftarakë F-16  nga vendet që e mbështesin. 

Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Danilov , ka lënë të kuptohet se partnerët ndërkombëtarë do ta furnizojnë Ukrainën me një avion luftarak F-16 . Danilov postoi një video të avionit me karakteristikat e tij teknike në Facebook duke shkruar:

"Së shpejti në qiellin e Ukrainës" kashkruar,  pas miratimit për dërgimin e tankeve, pas një një kërkesë specifike aleatëve perëndimorë për të furnizuar avionë ushtarakë.


Lajmi kryesor:

Ministri Italian: Lufta e tretë botërorë nëse tanket ruse mbërrijnë në Kiev! Kryeministri polak: Putin po ndërton kampe të reja përqëndrimi në Lindje


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Rama në Insitutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare: Nëse rusët pushtojnë Britaninë, ejani në Shqipëri t’iu mbrojmë nga Putin dhe Braverman

Rama në Insitutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare: Nëse rusët pushtojnë Britaninë, ejani në Shqipëri t’iu mbrojmë nga Putin dhe Braverman